Szukaj

Rehabilitacja po usunięciu macicy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rehabilitacja po usunięciu macicy jest obowiązkowym punktem powrotu do zdrowia i sprawności (także seksualnej) u każdej kobiety bez względu na wiek. Skutków ubocznych takiej operacji jest wiele i są to m.in. nietrzymanie moczu, bolesne współżycia czy bóle brzucha. Fizjoterapia pozwala temu przeciwdziałać, co znacząco wpływa na komfort życia pacjentek.

Rehabilitacja po usunięciu macicy

Histerektomia – usunięcie macicy

Histerektomia jest operacją ginekologiczną polegającą na usunięciu całej macicy. Trwa 1-4 godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Może być wykonywana z 3 różnych dostępów:

  • otwartego (przez powłoki brzuszne);
  • pachwinowego;
  • laparoskopowego.

Tego rodzaju operację uważa się za ogólnie bezpieczną. Jednak mogą wiązać się z nią skutki uboczne takie jak:

Z częścią tych powikłań można działać pod okiem ginekologa, np. przyjmując odpowiednie preparaty farmaceutyczne, Jednak z większością należy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Hospitalizacja pacjentek po zabiegu histerektomii może trwać do 5 dni i zależy od metody, którą został wykonany. W przypadku wykonania zabiegu technikami małoinwazyjnymi takimi jak laparoskopia, pionizacja pacjentek następuje już w 2. dobie po operacji. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia przeciwdziałania powikłaniom zakrzepowym i obrzękom. Usunięcie macicy jest poważnym zabiegiem, w związku z czym nawet przez kilka kolejnych miesięcy pacjentki powinny prowadzić oszczędzający tryb życia.

Rehabilitacja po usunięciu macicy

Większość powikłań po operacji usunięcia macicy wiąże się z obecnością blizn i zrostów pooperacycjnych. Tym bardziej, że znajdują się one w miejscach, które trudno rozciągać samodzielnie. Z pomocą przychodzi fizjoterapeuta, który drogą per vaginam oraz od zewnątrz mobilizuje blizny, likwidując większe zrosty i poprawiając ruchomość tkanek miękkich tej okolicy.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Badanie per vaginam.

Jako że po operacji mięśnie dna miednicy są znacznie słabsze, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiedni trening. Ćwiczenia mięśni dna miednicy dobierane są indywidualnie do pacjentki w zależności od jej świadomości ciała i stopnia osłabienia mięśni. Aby ta świadomość ciała była duża, a więc rehabilitacja szła sprawniej, rekomenduje się wizyty przygotowawcze i wzmacniające dno miednicy jeszcze przed pójściem na operację. Przeplata się je ćwiczeniami oddechowymi oraz terapią manualną, która może skupiać się np. na mobilizacji stawów krzyżowo-biodrowych bądź stawów biodrowych, a także na różnego rodzaju masażach, w zależności od aktualnych potrzeb pacjentki.

Zobacz równie: Ból stawu krzyżowo-biodrowego.

Uważa się, że rehabilitacja po operacji usunięcia macicy powinna trwać tak długo, aż wyeliminowane zostaną wszelkie problemy związane z nietrzymaniem moczu, bolesnym współżyciem czy innymi dolegliwościami bólowymi. Jeśli nietrzymanie moczu ma wysoki stopień i nie reaguje w pełni na leczenie kinezyterapeutyczne, warto rozważyć zastosowanie pessaroterapii.

Pozostałe zalecenia po usunięciu macicy

Każda kobieta po usunięciu macicy powinna pamiętać, aby:

  • przez 6 pierwszych tygodni unikać intensywnej aktywności fizycznej, zwłaszcza tej przebiegającej z elementami dźwigania;
  • ograniczyć schylanie się i podnoszenie przedmiotów cięższych niż 5 kg;
  • dbać o regularne odpoczynki podczas wykonywania codziennych aktywności i zadań domowych;
  • suplementować kolagen, witaminę C oraz dbać, aby posiłki były wzbogacone o pełnowartościowe białko;
  • pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
  • dbać o dietę poprawiającą trawienie, przeciwdziałającą zaparciom;
  • codziennie wykonywać proste ćwiczenia czynne (bez obciążenia) poprawiające krążenie oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy zalecone przez fizjoterapeutę uroginekologicznego.

Odpowiednie podejście połączone z rehabilitacją dają bardzo dobre rezultaty. Ważne jednak, aby pacjentka przestrzegała zaleceń i nie pomijała domowych ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stojko R., Malinowski A., Baranowski W., Misiek M., Winkowska E., Pomorski M., Zimmer M. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące usunięcia macicy drogą pochwową i laparoskopową, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2022.
  2. Bartnicki J., Poręba R., Wskazania i techniki histerektomii laparoskopowej we współczesnej ginekologii operacyjnej, Ginekologia i Położnictwo, 3/2008.
  3. Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.