Fizjoterapia w ciąży

Fotodepilacja Wrocław

Fizjoterapia w ciąży

Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi szereg zmian hormonalnych i fizycznych. Powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości, co wraz ze wzrostem masy ciała przyczynia się do dyskomfortu, a codzienne czynności jak stanie, siedzenie, chodzenie, praca stają się wyzwaniem dla układu ruchu, szczególnie dla kręgosłupa.

 

Fizjoterapia w ciąży

 

Badania wskazują, że prawie u wszystkich kobiet w ciąży występują dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, a około 1/4 z tych kobiet jest z tego powodu tymczasowo „nieaktywna” w tym okresie. Dzieje się tak z powodu niesamowitych zmian, które zachodzą w organizmie podczas przebiegu ciąży.
Dyskomfort w ciąży jest traktowany jako część normalnego jej przebiegu. Jednak fakt bycia w ciąży nie musi oznaczać akceptacji bólu ze strony pleców czy miednicy. Lekarze często zalecają kobietom, by te korzystały z pomocy rehabilitantów, gdyż jest to klucz do poprawy zdrowia w trakcie trwania ciąży.

Cele fizjoterapii w ciąży

Celem fizjoterapii dla kobiet ciężarnych jest zmniejszenie dolegliwości, przygotowanie fizyczne do porodu oraz przyspieszenie powrotu do normalnej sprawności po rozwiązaniu. Ćwiczenia maja również na celu wzmocnienie mięśni, zmniejszenie bólu stawowego, korekcję dysbalansu mięśniowego oraz zwiększenie zakresu ruchu.
W programie fizjoterapii powinna zostać uwzględniona praca nad układem mięśniowym, krążeniowym i oddechowym.
Fizjoterapeuci mogą również doradzić właściwe ułożenie podczas snu, gdyż nawet ta, wydawać by się mogło, prosta czynność jest zakłócona podczas ciąży.

Ciąża – bóle kręgosłupa

U wielu kobiet w ciąży pojawia się ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Największe nasilenie dolegliwości występuje od trzeciego trymestru, kiedy przesuwający się w przód środek ciężkości zaburza dotychczasowy rozkład sił w ciele. Ból pleców może być zmniejszony przez masaż, terapię manualną, edukację postawy oraz odpowiednie ćwiczenia (np. Pilates). Warto pamiętać, że ćwiczenia powinny być powtarzane również w domu.

Ciąża – bóle krzyża

Ból stawów krzyżowo-biodrowych często rzutowany jest na pośladki. Dolegliwość ta może utrudniać ciężarnej kobiecie chodzenie, podnoszenie nogi, siadanie. Zalecane są wzmacniające ćwiczenia obręczy biodrowej i mięśni dna miednicy dla lepszej stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego.

Ciąża – rwa kulszowa

Na skutek przeciążenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz napięcia mięśni tylno-dolnej strony ciała może dojść do podrażnienia nerwu kulszowego. Objawy z tym związane to ból pleców, pośladków i kończyn dolnych oraz ich osłabienie i drętwienie. Fizjoterapia w tym przypadku wykorzystuje ćwiczenia rozciągające, terapię manualną i pozycje ułożeniowe dla zmniejszenia dolegliwości.

Nietrzymanie moczu w ciąży

Progesteron (hormon ciążowy) powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy, by umożliwić poród. W związku z tym może dojść do osłabienia mięśni zaciskających cewkę moczową. Po porodzie należy wzmocnić mięśnie dna miednicy stosując odpowiednie ćwiczenia. Pomocna będzie też elektrostymulacja.

Diagnostyka i terapia manualna - szkolenie

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!