Szukaj
Szukaj

Fototerapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fototerapia to zabieg z zakresu światłolecznictwa, polegający na kontrolowanej i celowej ekspozycji ciała pacjenta na światło naturalne lub sztuczne. Służy do tego najczęściej urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone lub ultrafioletowe. Metoda znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny oraz w kosmetologii.

Fototerapia

Na czym polega fototerapia?

Fototerapia polega na nakierowaniu źródła światła o określonej długości fal na tkanki ludzkiego ciała. Wyróżniamy kilka rodzajów światła: światło nadfioletowe (10-380 nm), światło podczerwone (790 nm-1 mm) oraz światło niebieskie (380-500 nm). Każde z nich wykazuje inne właściwości, ponieważ w różnym stopniu penetruje tkanki organizmu. Rodzaj światła dobiera się więc do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Pojedyncza sesja trwa od 10 do 30 minut. Skóra poddawana zabiegowi powinna być sucha i czysta, po wykluczeniu poniższych przeciwwskazań. Najlepiej wykonywać zabiegi w serii, np. 10 zabiegów w 2-3 seriach oddzielonych od siebie tygodniowym przedziałem czasowym. Parametry powinny być dobrane indywidualnie, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.

Fototerapia – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do fototerapii są:

 • nowotwory i przebyte niedawno (lub w trakcie) leczenie onkologiczne, np. radioterapia;
 • padaczka;
 • albinizm;
 • stosowanie suplementów diety lub ziół wywołujących nadwrażliwość na światło;
 • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych, leków moczopędnych, niektórych antybiotyków;
 • ostre stany zapalne;
 • dermatozy autoimmunologiczne, np. toczeń rumieniowaty układowy;
 • jaskra i inne poważne choroby oczu.

Do grona ziół i substancji fotouczulających zaliczamy natomiast:

 • nagietek lekarski;
 • rumianek;
 • arnikę;
 • dziurawiec;
 • nawłoć;
 • krwawnik;
 • olejek z cytryny, olejek z pomarańczy, olejek z limonki, olejek cedrowy, olejek lawendowy, olejek sandałowy;
 • retinoidy.

Chodzi zarówno o ich stosowanie zewnętrzne, np. w formie okładów, maści, maseczek, kremów, jak i o ich przyjmowanie doustne, np. w formie naparów ziołowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Fototerapia na samopoczucie

Udowodniono, że fototerapia jest jedną ze skuteczniejszych metod poprawiających samopoczucie i przeciwdziałających napadom depresji. Dlatego warto korzystać z niej zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy coraz większy odsetek ludzi wpada w przygnębienie i nostalgię w związku ze spadkiem ilości naturalnego światła słonecznego. Fototerapia obniża poziom melatoniny w ciągu dnia, dzięki czemu nie odczuwa się nadmiernej senności i zmęczenia. Jednocześnie nie emituje szkodliwego promieniowania UV. Coraz częściej stosuje się ją w leczeniu depresji oraz innych chorób o podłożu psychicznym, związanych z obniżeniem samopoczucia.

Zobacz również: Fizjoterapia w leczeniu depresji.

Fototerapia w neonatologii

Fototerapia wciąż pozostaje złotym standardem w lecznictwie noworodków z żółtaczką. Żółtaczka pojawia się fizjologicznie u dzieci w 2.-3. dniu życia, wskutek znaczącego wzrostu bilirubiny we krwi przy niedojrzałości wątroby. W rezultacie wątroba nie może skutecznie wychwytywać bilirubiny i wydalać jej z organizmu. Stosowanie fototerapii u noworodków jest całkowicie bezpieczne, wręcz rekomendowane w określonych sytuacjach. Wymaga jednak kontrolowania temperatury ciała dziecka i poziomu nawodnienia.

Fototerapia – wskazania

Pozostałymi wskazaniami do stosowania fototerapii są między innymi:

Metoda może być również stosowana u ludzi zdrowych, aktywnych fizycznie. Zmniejsza napięcie mięśniowe po zbyt intensywnych treningach czy nadwyrężeniu, ponieważ przyspiesza przemianę materii i wspiera cyrkulację krwi.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Chojnacka M., Święcicki Ł., Ocena skuteczności fototerapii w leczeniu niesezonowych zaburzeń afektywnych, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 1/2011.
 2. Jośko-Ochojska J., Oleszko A., Wykorzystanie fototerapii w praktyce klinicznej, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2013.
 3. Sokół-Szawłowska M., Fototerapia, postęp zastosowań w psychiatrii i innych dziedzinach medycyny, Psychiatria, 1/2018.
 4. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *