Szukaj
Szukaj

Mroczki przed oczami

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mroczki przed oczami określa się najczęściej mianem drobnych ubytków w polu widzenia, często o charakterze ruchomym. To nietypowe plamki i punkciki, które zmieniają swoje położenie i znacznie pogarszają jakość życia codziennego. Mogą mieć wiele przyczyn – zarówno okulistycznych, jak i neurologicznych i innych. Ich diagnostyką w pierwszej kolejności zajmuje się jednak lekarz podstawowej opieki zdrowotnej bądź okulista.

Mroczki przed oczami

Mroczki przed oczami – przyczyny

W wielu przypadkach mroczki przed oczami wcale nie są objawem toczącej się choroby i nie powinny być powodem do zmartwień. Mogą bowiem wskazywać na przepracowanie, przemęczenie wzroku poprzez zbyt długie wpatrywanie się w blisko zlokalizowany punkt, np. ekran komputera czy telefon, a nawet niewyspanie czy silną sytuację stresową. Niekiedy są konsekwencją wzrostu ciśnienia, co ma miejsce choćby podczas górskich wędrówek czy szybkiej jeździe windą. Mroczki przed oczami bardzo często wiążą się jednak z problemami okulistycznymi, takimi jak:

Jeśli wykluczy się przyczyny związane ze stylem życia oraz natury okulistycznej, a mimo tego mroczki dalej występują, należy wiedzieć, że mogą one wynikać również z:

Warto zaznaczyć, że ryzyko pojawiania się mroczków przed oczami jest znacznie wyższe u osób starszych, zwłaszcza po 60. roku życia. Wiąże się to z naturalnym spadkiem produkcji kolagenu oraz obkurczaniem się ciała szklistego oka. W efekcie w polu widzenia pojawiają się charakterystyczne męty.

Mroczki przed oczami – co to jest?

Mroczki przed oczami to drobne, choć liczne ubytki w polu widzenia, określone przez pacjentów zazwyczaj jako muszki, kropeczki, pyłki, męty i/lub błyski. Pojawiają się najczęściej w momencie przeniesienia wzroku na odległy, jasny przedmiot, np. ścianę czy front mebla. Zdarza się, że mroczki przed oczami są jedynym objawem nieprawidłowości, choć równie dobrze mogą im towarzyszyć następujące dolegliwości:

Patronite
Patronite
  • światłowstręt;
  • nadmierne łzawienie oczu;
  • zaczerwienienie spojówek;
  • ból oczu i głowy;
  • uczucie wzmożonego ciśnienia w gałkach ocznych;
  • uczucie piasku pod powiekami, pieczenie oczu;
  • podwójne widzenie lub rozmyte widzenie.

Pojawienie się niepokojących dolegliwości takich jak podwójne widzenie, oczopląs czy silny ból oczu i głowy zawsze jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Mroczki przed oczami – diagnostyka

Na samym początku pacjenta kieruje się do okulisty, który wykonuje szczegółowe badanie wzroku, w tym badanie dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego, ostrości widzenia, pola widzenia. Jeśli wszystkie wyniki wyjdą prawidłowo, a pacjent w dalszym ciągu skarży się na mroczki przed oczami, diagnostykę warto poszerzyć o badania obrazowe gałki ocznej, np. USG gałki ocznej. W dalszej kolejności sprawdza się mózg i struktury nerwowe, zwykle drogą rezonansu magnetycznego. W zależności od podejrzeń lub wyników badań poprzednich lekarz może zlecić szczegółowe badania krwi i badania moczu, aby ocenić ogólny stan zdrowia organizmu.

Leczenie mroczków przed oczami

W przypadku mroczków przed oczami warto dążyć do leczenia przyczynowego, dlatego tak ważna jest znajomość choroby czy dolegliwości, która je wywołuje. Przykładowo, jeśli mroczki są konsekwencją zaćmy, często standardem postępowania jest operacja okulistyczna. Natomiast jeśli wynika z bakteryjnego zapalenia mózgu, wdraża się antybiotykoterapię. W wielu przypadkach zmiana codziennych nawyków skutkuje znacznym poprawieniem się wzroku i eliminacją tego typu dolegliwości. Tymi nawykami są:

  • częste robienie przerw pozwalających oczom na odpoczynek przy pracy zdalnej lub nauce;
  • unikanie długotrwałego czytania książki lub przyglądania się w jeden blisko zlokalizowany punkt;
  • noszenie odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych przy wadach wzroku;
  • dbanie o odpowiednie nawilżenie oczu, np. za pomocą kropli żelowych;
  • dążenie do stabilizacji ewentualnych chorób przewlekłych;
  • zadbanie o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę, unikanie stresu.

Bardzo często przy pojawieniu się mroczków przed oczami warto w pierwszej kolejności spróbować właśnie tych domowych metod. Jeśli mimo tego w ciągu dnia lub dwóch dolegliwość nie przemija, należy skonsultować się ze specjalistą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Jastrzębska R., Kaczor A., Nagłe stany zagrożenia życia ABC pierwszej pomocy, Słupsk 2007.
  3. Koziak M., Sandzewicz E., Tarnacka B., Mroczki przed oczami. Dlaczego się pojawiają?, Świat Kobiety.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.