Szukaj

Ból oczu i głowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból oczu i głowy często występuje wspólnie. Może mieć przyczyny patologiczne (np. zapalenie zatok przynosowych, migrena), jak i fizjologiczne (np. przemęczenie wzroku). Jeśli powtarza się często lub towarzysza mu inne dolegliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Przy przewlekłych dolegliwościach zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego głowy.

Ból oczu i głowy

Ból oczu i głowy – przyczyny

Do możliwych przyczyn bólu głowy i oczu zaliczamy m.in.:

Nietypową sytuacją jest fakt, że ból głowy i prawego oka zazwyczaj pojawia się w przebiegu migreny. Z kolei ból głowy i lewego oka ma miejsce przy klasterowym bólu głowy. Przyczyną bólu oczu i głowy może być także astenopia, czyli dyskomfort związany z przemęczeniem narządu wzroku. Najczęściej wynika ono ze zbyt długiego wpatrywania się w jeden punkt, np. ekran komputera. Czynnikiem ryzyka jest nieodpowiednie, słabe oświetlenie pomieszczenia, w którym się pracuje. Innymi przyczynami fizjologicznymi są:

  • niewyspanie się;
  • silny stres i osobowość nerwicowa;
  • kac;
  • nadużycie alkoholu;
  • znaczne odwodnienie.

Przyjmowanie niektórych leków może powodować ból oczu i głowy jako działanie niepożądane. Przykładem jest choćby nadużywanie leków NLPZ u pacjentów z migrenami. Taki nawyk może doprowadzić do przekształcenia się migreny napadowej w przewlekłą.

Ból oczu i głowy – objawy

Dolegliwości bólowe mogą mieć charakter pulsujący i ostry lub tępy i rozlany. Wszystko zależy od przyczyny problemu oraz indywidualnych uwarunkowań danego organizmu. Jego lokalizacja także różni się u poszczególnych osób. Z kolei ból oczu określany jest najczęściej jako uczucie ściskania gałek ocznych oraz wzmożonego ciśnienia w oczach. Objawami, które mogą temu towarzyszyć, są:

tubapay
tubapay
  • mroczki przed oczami;
  • niedowidzenie w ciemności;
  • zaburzenia widzenia (niewyraźne, zamazane widzenie);
  • zawroty głowy;
  • nudności;
  • nadmierne łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówek;
  • katar;
  • utrata węchu i smaku;
  • zatkanie zatok.

Wskazanie powyższych objawów często zawęża obszar poszukiwań przyczyny problemu i umożliwia przeprowadzenie diagnostyki różnicowej. Najczęściej rozpoznawaniem i leczeniem bólu głowy i oczu zajmuje się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak jeśli podejrzewa się przyczyny neurologiczne, pacjent zostaje skierowany do neurologa.

Diagnostyka

Przy przewlekłych bólach głowy i oczu rekomenduje się dwuetapową diagnostykę: okulistyczną (szczegółowe badanie wzroku) oraz neurologiczną (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy). Uzupełniająco należy wykonać badania krwi i moczu, aby mieć pełen obraz stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków okresowych bólów głowy i oczu szczegółowa diagnostyka nie jest jednak konieczna, a lekarz od razu jest w stanie wskazać przyczynę dolegliwości. Zwykle jest to infekcja.

Zobacz również: Algometr.

Ból głowy i oczu – leczenie

W tego rodzaju problemach zaleca się leczenie przyczynowe. Przykładowo, przy guzach mózgu stosuje się metody chirurgiczne lub farmakologiczne, natomiast przy infekcjach bakteryjnych dobiera się odpowiednie antybiotyki. Często jednak nie ma możliwości wyleczenia choroby, ponieważ ma ona charakter przewlekły. Wówczas należy dążyć do jej ustabilizowania i kontrolowania. W przypadku migreny będzie to unikanie czynników wywołujących napady.

Osoby zmagające się z idiopatycznym bólem głowy i oczu lub gdy problem wynika z przemęczenia wzroku, powinny szczególną uwagę zwrócić na styl życia. Picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie, zdrowa dieta, odpoczynek, unikanie stresu i palenia papierosów, suplementacja kwasów tłuszczowych Omega 3, koenzymu Q10 oraz witaminy D to podstawa. Podobnie jak unikanie przemęczania wzroku, czyli częste wykonywanie przerw podczas pracy zdalnej. Czytając książkę należy dbać o bardzo dobre oświetlenie. Sprawdzić mogą się też metody relaksacyjne, takie jak medytacja, akupunktura, akupresura czy masaż. W warunkach domowych można korzystać z maty do akupresury.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jakubaszko-Jabłońska J., Pokryszko-Dragan A., Oczopochodne bóle głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 5/2009.
  2. Prusiński A., Pułapki i rafy w codziennej praktyce neurologa: nietypowe bóle głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
  3. Stopińska K., Domitrz I., Leczenie samoistnych bólów głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ, 5/2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.