Szukaj
Szukaj

Okulista

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Okulista to lekarz specjalista zajmujący się badaniem i leczeniem problemów związanych z narządem wzroku, a więc z oczami. Wszelkie wady wzroku, niewyraźne widzenie, pieczenie, infekcje oczu czy łzawienie zawsze konsultujemy właśnie z tym lekarzem. W dzisiejszych czasach problemy z widzeniem są tym częstsze, że na co dzień nadmiernie korzystamy z urządzeń negatywnie wpływających na wzrok (telewizor, telefon komórkowy, komputer, tablet). Osoby z wadami wzroku powinny uczęszczać na regularne kontrole raz w roku.

Okulista

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób związanych z narządem wzroku. Najczęściej udajemy się do niego w sytuacjach niewyraźnego widzenia, co może mieć wiele przyczyn. Do najczęściej występujących wad wzroku zaliczamy:

 • krótkowzroczność – niewyraźne widzenie przedmiotów zlokalizowanych daleko;
 • dalekowzroczność – niewyraźne widzenie przedmiotów zlokalizowanych blisko;
 • astygmatyzm – niewyraźne widzenie na każdą odległość;
 • starczowzroczność – niewyraźne widzenie pogłębiające się wraz z wiekiem, będące naturalnym procesem jakim jest starzenie się organizmu.

Do innych chorób, którymi zajmuje się okulista, zaliczamy:

I wszystkie inne, które dotyczą narządu wzroku. Do okulisty udajemy się w sytuacji, w której w oku utkwił opiłek lub jakiekolwiek ciało obce, jak również przy pojawieniu się następujących objawów:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • nadmierne łzawienie oczu bez konkretnej przyczyny;
 • ból, pieczenie, kłucie i zaczerwienienie oczu;
 • uczucie suchości pod powiekami, opisywane jako piasek pod powiekami;
 • mroczki przed oczami;
 • niewyraźne, zamglone widzenie;
 • plamki w obrębie pola widzenia;
 • światłowstręt;
 • brak zdolności widzenia po przejściu z jasnego pomieszczenia do ciemnego;
 • wybroczyny w obrębie gałek ocznych.

Aby skorzystać z pomocy okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) należy posiadać stosowne skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Specjaliści wnioskują jednak o zniesienie tego obowiązku.

Jak zostać okulistą?

Aby zostać okulistą należy ukończyć studia medyczne trwające 6 lat, a następnie rozpocząć specjalizację w tym kierunku. Trwa ona dodatkowych 5 lat. Cały proces kształcenia zajmuje więc przynajmniej 11 lat. Nauka specjalizacji kończy się egzaminami zawodowymi, których zdanie zwieńczone jest uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu w określonej specjalizacji i uzyskanie tytułu lekarza okulisty. Taki specjalista powinien odznaczać się niezwykłą dokładnością i precyzją, ponieważ praca z narządem wzroku wymaga delikatności i umiejętności zauważania nawet najmniejszych odstępstw od normy.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wizyta u okulisty opiera się na szczegółowym badaniu wzroku. Na początku pacjent powinien poinformować lekarza o charakterze zaburzeń widzenia, po czym specjalista przystępuje do badania. Najpierw ocenia się ostrość widzenia przy użyciu tablicy Snellena. Następnie ocenia się dno oka, ciśnienie wewnątrzgałkowe, reakcję źrenic na światło, pole widzenia (tzw. badanie perymetryczne). W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie USG oka lub tomografii komputerowej czaszki (zwłaszcza, jeśli istnieje podejrzenie, że zaburzenia widzenia wiążą się z nerwem wzrokowym lub innymi strukturami nerwowymi). Podczas badania często miejsce ma zakroplenie oczu preparatem rozszerzającym źrenice, dlatego na wizytę pacjenta powinna przywieźć bliska osoba. Alternatywnie można przyjechać komunikacją miejską, zabronione jest jednak samodzielne kierowanie pojazdami mechanicznymi.

Następnie lekarz wdraża leczenie. Zwykle, przy wadach wzroku, dobiera się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Ich noszenie sprawia, że pacjent widzi wyraźnie. Dla osób, które cenią sobie wygodę, praktycznym rozwiązaniem będzie laserowa korekcja wzroku. Także leczenie zaćmy i innych, poważniejszych chorób odbywa się za pomocą chirurgii okulistycznej. Uzupełniająco należy stosować krople nawilżające do oczu (zwłaszcza przy suchości oka) oraz unikać nadmiernego wytężania wzroku (ograniczenie korzystania z komputera, oglądania telewizji itd.).Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szaflik J., Izdebska J., Okulistyka kliniczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
 2. Grzybowski A., Okulistyka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *