Kamienie do masażu – wskazania i właściwości

Spis treści

Kamienie do masażu to idealny sposób na dodatek do masażu całego ciała. Masaż gorącymi kamieniami wpływa korzystnie na różne układy naszego organizmu zapewniając przy tym niezwykłe doznania. Ich działanie wykorzystywane jest na Dalekim Wschodzie od setek lat, ponieważ stanowi wyjątkowe połączenie natury z leczniczymi właściwościami. Poniżej przedstawiamy jakie są ich właściwości oraz dla kogo będą najlepszym wyborem.

Kamienie do masażu

Zobacz również: rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych

Właściwości kamieni do masażu

Wykorzystując kamienie do masażu podczas zabiegów można uzyskać następujące efekty:

 • zwiększenie elastyczności i jędrności skóry;
 • zmniejszenie rozstępów;
 • zmniejszenie cellulitu;
 • redukcja objawów stresu;
 • działanie rozluźniające, relaksujące i uspokajające;
 • wspomaganie usuwania toksyn z organizmu;
 • poprawianie krążenia krwi i limfy.

Aby je uzyskać, należy zastosować jednak specjalne kamienie i kierować się podstawowymi zasadami metodycznymi takiego rodzaju masażu. W związku z tym stosuje się kamienie bazaltowe z lawy wulkanicznej, które są formowane naturalnie lub szlifowane. Typowy zestaw zawiera kamienie o różnej wielkości, aby móc je dostosować indywidualnie do klienta i miejsca zabiegowego, a także naczynie do ich podgrzewania.

Wbrew powszechnej opinii kierowanej nazwą masażu, do jego wykonania można stosować również kamienie zimne (wraz z gorącymi). Wówczas celem będzie przywrócenie homeostazy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak stosować kamienie do masażu?

Przed wykonaniem masażu należy odpowiednio przygotować kamienie. Podgrzewa się je w wodzie do temperatury 60 stopni Celsjusza. Wybraną część ciała pacjenta przygotowujemy do masażu poprzez głaskanie. Na skórę stosowana jest oliwka, żeby uzyskać poślizg kamieni. Następnie terapeuta wykonuje głaskanie ciepłymi kamieniami. W ten sposób pacjent przyzwyczaja się do ciepła i można dostosować temperaturę kamienia do indywidualnych odczuć. Gdy kamień jest na tyle ochłodzony, że można go utrzymać w ręce, a pacjent toleruje daną temperaturę, wykonywany jest szybkimi ruchami masaż kamieniami. W miarę jak kamień się ochładza, tempo masażu maleje, terapeuta kładzie kamień w odpowiednim miejscu na ciele pacjenta.

Czas zabiegu na całe ciało nie powinien być krótszy niż 60 minut i nie dłuższy niż 90 minut.

Wskazania do stosowania

Kamienie do masażu warto wykorzystać w:

 • bólach mięśni różnego rodzaju;
 • bólach pleców;
 • problemach z krążeniem krwi i limfy;
 • stanach przemęczenia psychicznego oraz fizycznego.

Podsumowanie

Podsumowując, masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami oddziaływuje na cały organizm. Skóra po masażu jest lepiej ukrwiona, odżywiona i dotleniona. Zyskuje elastyczność i jędrność. W mięśniach wyrównuje się napięcie, są one bardziej elastyczne, a po długotrwałym wysiłku szybciej się regenerują. W układzie krwionośnym i limfatycznym poprawia się przepływ, ulepszony jest odpływ krwi żylnej i praca serca. Masaż gorącymi kamieniami zmniejsza stres, przywraca równowagę pomiędzy układem współczulnym i przywspółczulnym. Działa uspokajająco i przeciwbólowo.

Bibliografia

 1. Witoś M., Demczuk-Włodarczyk E., Podbielska H., Termowizyjna ocena zmian temperatury w okolicy grzbietowej pod wpływem masażu relaksacyjnego gorącymi kamieniami, Acta Bio-Optica et Informatica Medica, 3/2009.
 2. Mucha D., Żebracki K., Mucha T., (i inni), Wpływ jednorazowego masażu gorącymi kamieniami na poziom ciśnienia krwi i tętna, Bezpieczeństwo, Gospodarka i Prawo, 3/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

 1. Czy naprawdę kamienie dają tak wiele pacjentowi jak się o nich pisze ? Czy nie jest to napompowana bańka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *