Wardenafil to organiczny związek chemiczny, będący inhibitorem fosfodiesterazy typu 5. Znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn powyżej 18. roku życia. Jest głównym składnikiem wielu leków, jednak przed rozpoczęciem ich przyjmowania należy skonsultować się z lekarzem lub dokładnie przeczytać ulotkę. Istnieje wiele przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania wardenafilu.
Jak działa wardenafil?
Wardenafil blokuje enzym fosfodiesterazy, zwykle powodujący rozpad substancji o nazwie cykliczny monofosforan guanozyny (cGMP). Podczas normalnej stymulacji seksualnej cGMP jest produkowany w prąciu, gdzie powoduje rozkurcz mięśni gładkich ciał jamistych. Efektem jest napływ krwi do ciał jamistych, co wywołuje erekcję. Blokując rozpad cGMP, lek przywraca prawidłowy wzwód. Aby substancja czynna zadziałała, wciąż konieczna jest stymulacja seksualna.
Podsumowując, wardenafil jest silnym i selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy 5 (PDE5), specyficznej wobec cGMP i mającej największe znaczenie wśród pozostałych fosfodiesteraz w ciałach jamistych. Wardenafil wchłania się szybko i u niektórych mężczyzn uzyskuje maksymalne stężenie w osoczu już po 15 minutach po podaniu doustnym. Jednakże w 90% przypadków maksymalne stężenie leku w osoczu uzyskiwane jest w ciągu 30 do 120 minut (średnio po 60 minutach) od jego zażycia na czczo.
Wardenafil – wskazania
Lek stosuje się u mężczyzn powyżej 18. roku życia bez przeciwwskazań zdrowotnych celem utrzymania wzwodu koniecznego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Podstawowym wskazaniem są więc wszelkie problemy z erekcją (np. całkowity brak erekcji, zbyt mała erekcja lub erekcja szybko ustępująca, jeszcze przed zakończeniem stosunku seksualnego).
Wardenafil – przeciwwskazania
Podstawowymi przeciwwskazaniami do przyjmowania leku są:
- ciężka niewydolność serca;
- niestabilna dławica piersiowa;
- niedociśnienie tętnicze;
- utrata wzroku w jednej gałce ocznej wskutek przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego;
- barwnikowe zwyrodnienie siatkówki;
- udar mózgu lub zawał serca przebyte w ciągu ostatniego półrocza;
- ciężka niewydolność wątroby;
- wiek poniżej 18. roku życia;
- schyłkowa niewydolność nerek;
- HIV;
- przyjmowanie leków: azotany, uwalniające tlenek azotu, rytonawir;
- dializoterapia.
Szczególną ostrożność powinni zachować mężczyźni, u których stwierdzono arytmię oraz wszelkie anomalie dotyczące budowy prącia (skrzywienie prącia, zwłóknienie ciał jamistych, choroba Peyroniego). Konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku wymaga również choroba wrzodowa układu pokarmowego i zaburzenia krzepnięcia krwi, z hemofilią na czele.
Wardenafil – skutki uboczne
Jak w przypadku każdego leku, tak i wardenafil nie jest pozbawiony działań niepożądanych. Do najczęściej zgłaszanych (1/10 przypadków) należą bóle głowy. Nieco rzadziej, aczkolwiek równie często (1/100 przypadków lub częściej), zgłaszane są:
- zawroty głowy;
- nagłe zaczerwienienie skóry;
- przekrwienie błony śluzowej nosa;
- niestrawność.
Rumień, wysypka, bóle pleców, duszności czy tachykardia pojawiają się jeszcze rzadziej. Objawy ustępują po odstawieniu leku i po usunięciu substancji czynnej z organizmu.
Wardenafil – dawkowanie
Każdorazowo należy przestrzegać dawkowania przedstawionego przez producenta leku, widniejącego na jego opakowaniu. Choć w grupie chętnych mężczyzn oceniono, że przyjęcie zbyt dużej dawki leku nie powoduje większych działań niepożądanych, ze względów bezpieczeństwa nie należy próbować tego na własną rękę. Dawkowanie w przypadku dorosłych mężczyzn wynosi 5-20 mg na dobę. Osoby przewlekle chore (jeśli choroby nie są przeciwwskazaniami do stosowania wardenafilu) powinny rozpoczynać farmakoterapię od dawki 5 mg.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Paśko P., Interakcje leków stosowanych w leczeniu zaburzeń wzwodu z pożywieniem i alkoholem, Hygeia Public Health, 3/2016.
- Danysz A., Buczko W., Kompendium farmakologii i farmakoterapii, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.