Szukaj

Antykoagulanty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Antykoagulanty to leki hamujące krzepnięcie krwi, najczęściej stosowane przy zaburzeniach krzepnięcia krwi przebiegających z tworzeniem się zakrzepów, a także po operacjach, celem przeciwdziałania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym. Tego typu farmaceutyki zawsze powinny być stosowane wyłącznie pod okiem lekarza, pomimo że niektóre dostępne są bez recepty.

Antykoagulanty

Antykoagulanty – co to jest?

Antykoagulanty to ogólna nazwa stosowana w odniesieniu do wszystkich leków (zarówno dostępnych na receptę, jak i nie), których celem jest spowalnianie lub utrudnianie nadmiernego krzepnięcia krwi. Podstawowy podział wyróżnia następujące antykoagulanty:

  • leki hamujące aktywność trombiny (II czynnika krzepnięcia krwi) – np. biwalirudyna, argatroban, heparyna i jej pochodne;
  • inhibitory czynnika Xa (współcześnie należą do tej grupy najbardziej innowacyjne leki) – np. sulodeksyd, apiksaban, fondaparynuks;
  • aktywna postać białka C – np. drotregokina alfa;
  • antagonisty witaminy K – np. dikumarol, warfaryna, acenokumarol, tiokromarol;
  • leki defibrynujące;
  • leki przeciwpłytkowe – np. kwas acetylosalicylowy, dipirydamol, prostacyklina i jej analogi;
  • środki przeciwzakrzepowe działające in vitro.

Jednymi z najstarszych leków przeciwzakrzepowych są antagoniści witaminy K. Nie mają one wprawdzie możliwości wpływania bezpośrednio na czynniki kaskady krzepnięcia, jednak działają poprzez aktywację inhibitorów układu krzepnięcia, zwłaszcza protrombiny III.

Antykoagulanty – działanie

Antykoagulanty mogą działać na różne etapy procesu krzepnięcia krwi. Przykładowo Dabigatran jest pierwszym nowym lekiem przeciwkrzepliwym, który znalazł już zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej. To inhibitor końcowego enzymu kaskady krzepnięcia, trombiny. Wiąże się bezpośrednio z cząsteczką trombiny, po czym inaktywuje nie tylko trombinę wolną, ale również trombinę związaną z zakrzepem, zabezpieczoną przed działaniem heparyny i odpowiadającą za powiększanie się zakrzepów. Kolejnym nowoczesnym lekiem przeciwkrzepliwym są doustne inhibitory czynnika krzepnięcia Xa, np. rywaroksaban. Hamuje on kaskadę krzepnięcia poprzez bezpośrednie wiązanie się z aktywnym czynnikiem X – zarówno wolnym, jak i związanym z protrombiną oraz ze skrzepliną. Z kolei Prasugrel jest pochodną tienopirydyny, której postać aktywna, poprzez trwałe wiązanie się z receptorem płytkowym P2Y12, hamuje aktywację i agregację trombocytów.

Patronite
Patronite

Antykoagulanty – wskazania

Podstawowe wskazania do stosowania antykoagulantów obejmują leczenie i profilaktykę chorób zakrzepowo-zatorowych, w tym:

I wiele innych. Antykoagulanty mają zastosowanie przy profilaktyce zatorów w przebiegu migotania przedsionków czy u pacjentów po wszczepieniu protezy zastawki serca. Ich podawanie bywa konieczne u pacjentów, którzy przebyli zabieg chirurgiczny, zwłaszcza jeśli wymaga on pozostania w pozycji leżącej lub ograniczenia aktywności fizycznej. Wówczas krążenie jest znacznie gorsze, a ryzyko zakrzepów wzrasta. Dlatego stosuje się antykoagulanty.

Przeciwwskazania do stosowania antykoagulantów

Antykoagulanty są przeciwwskazane w następujących przypadkach:

Tak naprawdę jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest rzadka krew, np. w przebiegu chorób przewlekłych takich jak hemofilia. Jeśli pacjent ma tendencję do samoistnego siniaczenia się czy krwotoków, z całą pewnością nie powinien przyjmować leków, które to dodatkowo nasilają. W pozostałych przypadkach decyzję o przyjmowaniu antykoagulantów podejmuje lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kasprzak J., Dąbrowski R., Barylski M., Mamcarz A., Wełnicki M., Filipiak K., Lodziński P., Kozłowski D., Wożakowska-Kapłon B., Doustne antykoagulanty nowej generacji – aspekty praktyczne Stanowisko Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Folia Cardiologica, 5/2016.
  2. Jędrzejczak A., Doustne leki przeciwzakrzepowe, Poznań 2020.
  3. Woźnicka-Leśkiewicz L., Wolska-Bułach A., Tykarski A., Interakcje antykoagulantów z lekami i żywnością – wskazówki dla lekarza praktyka, Choroby Serca i Naczyń, 2/2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.