Szukaj
Szukaj

Metoda De Jarnette

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Metoda De Jarnette stanowi element terapii czaszkowo-krzyżowej. Polega na głębokim i spokojnym, skierowanym na przeponę pogłębianiu oddechu, przy aktywnym udziale terapeuty. Wszystko to odbywa się w połączeniu z technikami terapii manualnej. Istnieje wiele autorskich metod terapii czaszkowo-krzyżowej, jednak metoda De Jarnette jest zdecydowanie jedną z bardziej popularnych.

Metoda De Jarnette

Czym jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest praktyczną metodą służącą poprawie stanu zdrowia i funkcji ciała poprzez delikatny dotyk oraz stymulację ruchową wybranych części i obszarów ciała. Innymi słowy, stanowi terapię tkanki łącznej. Ze względu na to, że tkanka łączna (w skład której, m.in. wchodzą powięzie) łączy wszystko, terapia czaszkowa mobilizuje do lepszej pracy wszystkie organy, w których ta tkanka się znajduje. W efekcie, poprawia ona krążenie w naczyniach i ukrwienie narządów.

Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na bardzo delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy i kości krzyżowej w celu rozluźnienia struktur łącznotkankowych, których napięcie może przysporzyć wielu kłopotów zdrowotnych. W efekcie poprawiają się funkcje układów takich jak:

Dodatkowo powracają naturalne siły samouzdrawiające organizm.

Zobacz również: Fizjoterapia, osteopatia, chiropraktyka – czym się różnią?

Jakie struktury podlegają terapii?

System czaszkowo-krzyżowy obejmuje następujące struktury ludzkiego organizmu:

Fizjoterapeuta bądź osteopata pracujący metodą czaszkowo-krzyżową oddziałuje więc na to wszystko.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Metoda De Jarnette – zastosowanie

Terapia czaszkowo-krzyżowa, a w tym metoda De Jarnette, ma zastosowanie w leczeniu wielu różnych schorzeń i dolegliwości. Wśród wskazań wyróżnić można między innymi:

Wskazań jest o wiele więcej, jako że cały organizm człowieka jest jedną strukturą, połączonymi ze sobą elementami. Nie można wyodrębniać pojedynczych struktur. Udowodniono, że nawet odległe urazy mogą się ze sobą wiązać. Przykładem jest ból barku wynikający ze schorzeń wątroby lub ból głowy wskutek urazu kości ogonowej. Terapia czaszkowo-krzyżowa bazuje na fizjologicznych połączeniach strukturalnych.

Metoda De Jarnette jest szczególnie wskazana osobom przeciążonym pracą umysłową, znerwicowanym i zestresowanym. Powoduje uwolnienie chorób psychosomatycznych oraz nadmiernych, długotrwałych, negatywnych emocji, a jak wiemy stanowią one według tradycyjnej medycyny chińskiej jeden z najważniejszych czynników chorobotwórczych. Omawiana metoda rozluźnia napięte i skurczone mięśnie, co daje prawidłowy przepływ płynów limfatycznych i krążenia krwi. Płyny te wówczas krążą swobodnie, przenosząc składniki odżywcze i tlen, a zarazem zbierają i odprowadzają zbędne produkty przemiany materii, a także wspierają naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Z tego względu terapię powinien przejść praktycznie każdy człowiek.

Zobacz również: Terapia manualna OMT Kaltenborn-Evjenth.

Na czym polega metoda De Jarnette?

Jak wspomniano wcześniej, metoda De Jarnette polega na świadomej pracy z oddechem i przeponą oddechową, w połączeniu z technikami manualnymi stosowanymi przez fizjoterapeutę. Ponadto stosowane techniki są bardzo delikatne. Sam autor twierdzi, że jeszcze przed wykonaniem głównych zabiegów terapeutycznych konieczne jest uwolnienie kręgosłupa od zablokowań oraz skorygowanie zaburzeń statyki przy pomocy technik chiropraktycznych.

Ciekawostką jest, że to właśnie doktorowi De Jarnette świat medycyny zawdzięcza badania nad rozchodzeniem się płynu mózgowo-rdzeniowego. Badania rozpoczęły się od wstrzyknięcia grupie ochotników substancji radioaktywnej, aby zobrazować przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Po pewnym czasie doktor odkrył obecność tej substancji w opuszkach palców.

Zobacz również: Metody terapii manualnej w łagodzeniu bólu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przyjemska B., Terapia czaszkowo-krzyżowa, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2011.
  2. Przyjemska B., Terapia czaszkowo-krzyżowa dla zaawansowanych, Wydawnictwo Vital, Białystok 2017.
  3. Peirsmann N., Peirsmann E., Terapia czaszkowo-krzyżowa u dzieci i niemowląt, Wydawnictwo Virgo, Poznań 2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *