Szukaj

Fizjoterapia, osteopatia, chiropraktyka – czym się różnią?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia, osteopatia i chiropraktyka to dziedziny nauk medycznych, które na celu mają poprawę samopoczucia i jakości życia, eliminację dolegliwości bólowych, a także powrót do sprawności. Wielu osobom może wydawać się, że to bardzo podobne i pokrewne specjalizacje charakteryzujące się nieinwazyjnymi, wolnym od lekarstw technikami leczenia. Jednak zarówno fizjoterapia, osteopatia, jak i chiropraktyka, mimo wspólnych podwalin, różni się podejściem do problemu i używa innych metod jego eliminacji.

Fizjoterapia, osteopatia, chiropraktyka - czym się różnią?

Fizjoterapia

Fizjoterapia to zawód medyczny, w którym wykorzystuje się metody leczenia oparte na manualnym oddziaływaniu na pacjenta, wykorzystywaniu bodźców fizykalnych oraz leczenia ruchem w celu poprawy zdolności osób do poruszania się i szeroko pojętego funkcjonowania. W realizacji tych celów wykorzystuje się wachlarz rozwiniętych metod kinezyterapeutycznych (NDT Bobath, Vojta, PNF, Kaltenborn, FDM i wiele innych) oraz fizykalnych (elektrostymulacja, ultradźwięki, magnetoterapia itp).

Fizjoterapeuta pomaga osobom z zaburzeniami ruchowymi, które mogły wystąpić od urodzenia lub zostały nabyte w skutek wypadku, uszkodzenia ciała lub są skutkiem choroby bądź starzenia. Przy pomocy wiedzy z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii, neurologii oraz pokrewnych dziedzin, fizjoterapeuci wpływają na organizm w celu szybszego procesu gojenia i regeneracji, zmniejszenia bólu, sztywności oraz zwiększenia mobilności.

Najczęściej do gabinetów fizjoterapeutycznych trafiają osoby:

  • z uszkodzeniami neurologicznymi;
  • po udarze;
  • z chorobami przewlekłymi;
  • z osteoporozą;
  • po urazach różnego rodzaju, w tym również rdzenia kręgowego;
  • po operacjach;
  • z bólami różnego pochodzenia;
  • z uszkodzonymi stawami lub połamanymi kośćmi;
  • dzieci z wadami postawy i wcześniaki.

W ramach leczenia, fizjoterapeuta bierze pod uwagę indywidualny stan oraz potrzeby pacjenta i dobiera odpowiedni program rehabilitacji, dostosowany do specyficznych potrzeb organizmu. Pomagają mu w tym odpowiednie testy funkcjonalne i badania, które stanowią również kontrolę uzyskanych efektów.

Typowymi metodami leczenia, wykorzystywanymi w gabinetach są:

  • ćwiczenia mające na celu poprawę mobilności i wzmocnienie mięśni, czyli kinezyterapia;
  • manipulacja i mobilizacja w celu zwiększenia zakresu ruchów, zmniejszenia bólu i sztywności, czyli terapia manualna;
  • masaż dobierany w zależności od potrzeb i stanu pacjenta;
  • fizykoterapia w celu wytworzenia odpowiedniego środowiska w tkankach organizmu (np. krioterapia, światłolecznictwo, w tym lampa sollux i laseroterapia, elektroterapia itp).

Osteopatia

Osteopatia koncentruje się  głównie na tym, jak mięśnie, stawy, szkielet, nerwy, tkanki i narządy wewnętrzne działają jako jedność. Podstawą tego podejścia jest idea, że ciało człowieka jest integralną i niepodzielną całością, a żadna część nie może funkcjonować poprawnie bez innych. Zawarty w organizmie mechanizm samoleczenia, może być skutecznie wykorzystany w ramach leczenia. Twórcą osteopatii jest amerykański lekarz Andrew Taylor Still, który po osobistej tragedii poszukiwał sposobu leczenia organizmu. Dzięki jego wieloletnim studiom nauk medycznych opracował rewolucyjne metody, które stały się fundamentem nowego systemu leczenia patologii układu ruchu.

W osteopatii wykorzystuje się trzy podstawowe narzędzia diagnostyczne, którymi są wzrok, słuch i czucie (palpacja). Już w trakcie wywiadu wiele można dowiedzieć się o pacjencie na podstawie jego historii oraz oceny wzrokowej (sposobu poruszania się, mimiki, wykonywanych ruchów). Stosuje się również nieinwazyjne techniki manualne (masaż głęboki, manipulacja, trakcja itp). Osteopatia odbywa się bez użycia leków, a dolegliwości nie są wyciszane lecz eliminowane.

Patronite
Patronite

Leczenie osteopatyczne skuteczne jest w przypadku osób z urazami przeciążeniowymi i sportowymi, ciężkimi miesiączkami, zapaleniem stawów i wielu innych, związanych z dysfunkcjami somatycznymi. Osteopata może leczyć ludzi w różnym wieku, od dziecka po osoby starsze. Jego skuteczność zależy od wnikliwej znajomości wielu dziedzin medycyny. Osteopatia może być wykorzystywana zarówno przy ostrych, jak również przewlekłych dolegliwościach bólowych.

Chiropraktyka

Chiropraktyka skupia się na wpływie struktury organizmu, głównie kręgosłupa, na funkcjonowanie całego ciała. Jej głównym celem jest odpowiednia diagnoza, korekcja i zapobieganie zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego.

Kręgosłup można porównać do fundamentów budynku. Każdy architekt wie jak ważny jest ten element w zapewnieniu trwałości i żywotności całej konstrukcji. Nawet najdrobniejsze defekty fundamentów mogą w późniejszym czasie wpłynąć na pozostałe elementy budynku i doprowadzić do jego uszkodzenia lub zawalenia. I właśnie na tym aspekcie głównie skupia się chiropraktyka.

Kręgosłup składa się z połączeń umożliwiających ruchomość kości między sobą, przez które przebiegają nerwy i rozchodzą się po całym organizmie od czaszki po koniuszki palców. Każdy wypadek, napięcie, stres, nadmierny wysiłek i wiele innych czynników mogą doprowadzić do przemieszczenia się jednego elementu kręgosłupa. To z kolei może podrażniać korzenie nerwowe i ujawniać się w postaci bólu.

Większość zabiegów skupia się wokół manipulacji kręgosłupa w celu ustawienia go w odpowiedniej osi i normalizacji całego organizmu. Niewspółosiowość może powodować nacisk na krążki międzykręgowe, które mogą się przesuwać czy ulegać uszkodzeniom. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, nerwy przebiegające przez ten tzw. dysk mogą być uciskane. Powoduje to stan zapalny i ograniczenie przekazywania prawidłowych impulsów do części ciała, które kontrolują. Zadaniem chiropraktyka jest odpowiednie rozpoznanie i skorygowanie tych nieprawidłowości w kręgosłupie za pomocą odpowiednich technik terapii manualnej.

Fizjoterapia, osteopatia czy chiropraktyka – kogo wybrać?

Wszystkie te specjalizacje mają wspólne fundamenty i są w dużej mierze podobne do siebie. Jednak różnią się one sposobem myślenia i podejściem do danego problemu. We wszystkich wykorzystuje się znajomość wielu dziedzin medycyny w celu postawienia prawidłowej diagnozy i pomocy pacjentowi. Jednak techniki i elementy, na których będzie pracować przedstawiciel danej specjalizacji, mogą się od siebie różnić. To co na pewno łączy wszystkie te specjalizacje to wspólny cel, którym jest poprawa zdrowia i jakości życia. Wybór odpowiedniego specjalisty zależy od problemu i indywidualnych preferencji.

Fizjoterapia, osteopatia i chiropraktyka z pewnością należą jednak do metod skutecznych, jeśli wykonuje je wykwalifikowana osoba.

Bibliografia

  1. Szczygłowska J., Nowoczesne metody rehabilitacji osteopatycznej u pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, Poznań 2017.
  2. Ackermann W., Chiropraktyka ukierunkowana. Diagnoza i technika, Wydawnictwo Natura Medica, Poznań 2000.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.