Szukaj

Chiropraktyka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Chiropraktyka tłumaczone dosłownie z języka greckiego oznacza „robione rękami”. Profesja ta została rozwinięta w XIX wieku w USA przez DD Palmera. Chiropraktyka to największa, a zarazem najbardziej uregulowana prawnie dziedzina medycyny komplementarnej oraz alternatywnej (CAM). Trzecia co do wielkości (po medycynie i stomatologii) profesja opieki zdrowotnej na świecie. Doktorzy chiropraktyki (D.C.) specjalizują się w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego (w szczególności kręgosłupa) oraz ich wpływie na prawidłową funkcję układu nerwowego i zdrowie.

Chiropraktyka

Chiropraktyka – opis

Współcześni chiropraktycy stosują podczas swojej pracy niezwykle szeroką gamę technik, do których można zaliczyć m.in. mobilizacje lub manipulacje stawów,  a także pracę na tkankach miękkich. Dodatkowo wykorzystują zabiegi fizykalne, kinezyterapię oraz udzielają specjalistyczne poradnictwo.

Leczenie jest zaliczane do bezpiecznych metod, jednak wszelkie zabiegi muszą zostać wykonane dokładnie i umiejętnie. Również manipulacja samego kręgosłupa zaliczana jest do bezpiecznych zabiegów. Jednak podobnie jak w przypadku innych terapii, istnieją przeciwwskazania oraz mogą wystąpić ewentualne skutki uboczne.

Zadania i założenia dziedziny

Zadaniem chiropraktyka jest analiza oraz przywrócenie optymalnej funkcji kręgosłupa przy użyciu odpowiednich technik terapii manualnej, bez stosowania operacji czy leków. W procesie leczenia ważna jest również edukacja pacjenta, ćwiczenia, a także modyfikacja diety. Mówi się, że chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej, która opiera się na diagnozie, leczeniu i zapobieganiu mechanicznym zaburzeniom i dysfunkcjom narządu ruchu.

Chiropraktyka zakłada, że podstawową przyczyną powstawania wielu dolegliwości bólowych (np. ból głowy) i wielu chorób jest podwichnięcie kręgów, ponieważ powoduje ono podrażnienie nerwu. To z kolei prowadzi do zaburzenia jego normalnej funkcji. W rezultacie stwarza warunki do powstawania wielu chorób.

Początki chiropraktyki

Jak wspomniano na wstępie, dziedzina powstała pod koniec XIX wieku z inicjatywy Palmera. Mężczyzna podczas leczenia głuchego pacjenta zaobserwował widoczne pod skórą przesunięcie kręgu szyjnego. Następnie, używając wyrostka kolczystego jako dźwigni, nastawił go ręcznie. W efekcie pacjent odzyskał słuch. Zdarzenie to skłoniło go do dalszych badań oraz do stworzenia teorii subluksacji, która w pewnych kwestiach nadal budzi kontrowersje.

Palmer zakładał, że istnieje bardzo duża zależność pomiędzy stanem kręgosłupa, a ogólnym stanem zdrowia człowieka. Dodatkowo poprzez manualną korektę zaburzeń czynnościowych stawów kręgowych można leczyć wynikające z nich schorzenia.

tubapay

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do stosowania tego leczenia zalicza się:

  • znaczne osłabienie struktury kości różnego pochodzenia;
  • zmiany neurologiczne (zespół ogona końskiego, ucisk rdzenia);
  • choroby układu naczyniowego (tętniaki aortalne);
  • brak pełnej diagnostyki;
  • brak współpracy ze strony pacjenta;
  • bardzo duża bolesność i opór mięśniowy.

Z kolei do względnych przeciwwskazań możemy zaliczyć:

  • wcześniejsze złe reakcje na zabiegi manualne;
  • przepukliny jąder miażdżystych;
  • zapalenie stawów;
  • ciążę;
  • kręgozmyk;
  • zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową;
  • zwapnienia stawowe.

Podsumowanie

W Stanach Zjednoczonych z zabiegów chiropraktycznych korzysta ponad 30 milionów osób rocznie. Główne dolegliwości, z którymi zgłaszają się pacjenci to bóle głowy (np. migrena), szyi, pleców, jak również urazy sportowe.

Kryteria edukacyjne i struktura programów chiropraktyczych oferowanych w szkołach na świecie regulowane są przez wytyczne z 2005 roku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacja The European Council On Chiropractic Education odpowiedzialna jest za akredytację placówek edukujących chiropraktyków w Europie. Placówki te znajdują się w Danii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Akredytowani chiropraktycy wykonujący swój zawód w krajach Unii Europejskiej zrzeszeni są w European Chiropractor’s Union (ECU), która założona została w Londynie, w roku 1932. Członkami ECU jest obecnie 20 krajów.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć wywiad przeprowadzony w naszym stiudiu Portalu Fizjoterapeuty z doktorem Mateuszem Nowackim, chiropraktykiem z Australii:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Trybulec B., Chwastowski M., Chiropraktyka w leczeniu w zespołach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, Rehabilitacja w Praktyce, 2/2008.
  2. Dyczek H., Chiropraktyka McTimoney-Corley’a – efektywny, delikatny i bezpieczny sposób na usuwanie bólów głowy, Akademia Chiropraktyki.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

2 Responses

  1. Przyjechałam do Wrocławia do Doktora Nowackiego aż z Wejherowa. Nikt nie mógł mi pomóc, jedynie Pan Doktor znalazł sposób na moje bóle kręgosłupa za co bardzo dziękuję i szczerze będę polecać ten gabinet. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. Zależało mi wzgbogaceniu wiedzy o informacje z zakresu biomechaniki, anatomii, fizjologii, patologii narządu ruchu. Wybrałam WSKZ i kierunek chiropraktyka. Studia bardzo dobrze przedstawiły to co mnie intersowało. Aktualnie otwieram swój gabinet terapii manualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.