Chiropraktyka tłumaczone dosłownie z języka greckiego oznacza „robione rękami”. Profesja ta została rozwinięta w XIX wieku w USA przez DD Palmera. Chiropraktyka to największa, a zarazem najbardziej uregulowana prawnie dziedzina medycyny komplementarnej oraz alternatywnej (CAM). Trzecia co do wielkości (po medycynie i stomatologii) profesja opieki zdrowotnej na świecie. Doktorzy chiropraktyki (D.C.) specjalizują się w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego (w szczególności kręgosłupa) oraz ich wpływie na prawidłową funkcję układu nerwowego i zdrowie.
Chiropraktyka – opis
Współcześni chiropraktycy stosują podczas swojej pracy niezwykle szeroką gamę technik, do których można zaliczyć m.in. mobilizacje lub manipulacje stawów, a także pracę na tkankach miękkich. Dodatkowo wykorzystują zabiegi fizykalne, kinezyterapię oraz udzielają specjalistyczne poradnictwo.
Leczenie jest zaliczane do bezpiecznych metod, jednak wszelkie zabiegi muszą zostać wykonane dokładnie i umiejętnie. Również manipulacja samego kręgosłupa zaliczana jest do bezpiecznych zabiegów. Jednak podobnie jak w przypadku innych terapii, istnieją przeciwwskazania oraz mogą wystąpić ewentualne skutki uboczne.
Zadania i założenia dziedziny
Zadaniem chiropraktyka jest analiza oraz przywrócenie optymalnej funkcji kręgosłupa przy użyciu odpowiednich technik terapii manualnej, bez stosowania operacji czy leków. W procesie leczenia ważna jest również edukacja pacjenta, ćwiczenia, a także modyfikacja diety. Mówi się, że chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej, która opiera się na diagnozie, leczeniu i zapobieganiu mechanicznym zaburzeniom i dysfunkcjom narządu ruchu.
Chiropraktyka zakłada, że podstawową przyczyną powstawania wielu dolegliwości bólowych (np. ból głowy) i wielu chorób jest podwichnięcie kręgów, ponieważ powoduje ono podrażnienie nerwu. To z kolei prowadzi do zaburzenia jego normalnej funkcji. W rezultacie stwarza warunki do powstawania wielu chorób.
Początki chiropraktyki
Jak wspomniano na wstępie, dziedzina powstała pod koniec XIX wieku z inicjatywy Palmera. Mężczyzna podczas leczenia głuchego pacjenta zaobserwował widoczne pod skórą przesunięcie kręgu szyjnego. Następnie, używając wyrostka kolczystego jako dźwigni, nastawił go ręcznie. W efekcie pacjent odzyskał słuch. Zdarzenie to skłoniło go do dalszych badań oraz do stworzenia teorii subluksacji, która w pewnych kwestiach nadal budzi kontrowersje.
Palmer zakładał, że istnieje bardzo duża zależność pomiędzy stanem kręgosłupa, a ogólnym stanem zdrowia człowieka. Dodatkowo poprzez manualną korektę zaburzeń czynnościowych stawów kręgowych można leczyć wynikające z nich schorzenia.
Przeciwwskazania
Do głównych przeciwwskazań do stosowania tego leczenia zalicza się:
- znaczne osłabienie struktury kości różnego pochodzenia;
- zmiany neurologiczne (zespół ogona końskiego, ucisk rdzenia);
- choroby układu naczyniowego (tętniaki aortalne);
- brak pełnej diagnostyki;
- brak współpracy ze strony pacjenta;
- bardzo duża bolesność i opór mięśniowy.
Z kolei do względnych przeciwwskazań możemy zaliczyć:
- wcześniejsze złe reakcje na zabiegi manualne;
- przepukliny jąder miażdżystych;
- zapalenie stawów;
- ciążę;
- kręgozmyk;
- zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową;
- zwapnienia stawowe.
Podsumowanie
W Stanach Zjednoczonych z zabiegów chiropraktycznych korzysta ponad 30 milionów osób rocznie. Główne dolegliwości, z którymi zgłaszają się pacjenci to bóle głowy (np. migrena), szyi, pleców, jak również urazy sportowe.
Kryteria edukacyjne i struktura programów chiropraktyczych oferowanych w szkołach na świecie regulowane są przez wytyczne z 2005 roku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacja The European Council On Chiropractic Education odpowiedzialna jest za akredytację placówek edukujących chiropraktyków w Europie. Placówki te znajdują się w Danii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Akredytowani chiropraktycy wykonujący swój zawód w krajach Unii Europejskiej zrzeszeni są w European Chiropractor’s Union (ECU), która założona została w Londynie, w roku 1932. Członkami ECU jest obecnie 20 krajów.
Na poniższym filmie możemy zobaczyć wywiad przeprowadzony w naszym stiudiu Portalu Fizjoterapeuty z doktorem Mateuszem Nowackim, chiropraktykiem z Australii:
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Trybulec B., Chwastowski M., Chiropraktyka w leczeniu w zespołach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, Rehabilitacja w Praktyce, 2/2008.
- Dyczek H., Chiropraktyka McTimoney-Corley’a – efektywny, delikatny i bezpieczny sposób na usuwanie bólów głowy, Akademia Chiropraktyki.
2 Responses
Przyjechałam do Wrocławia do Doktora Nowackiego aż z Wejherowa. Nikt nie mógł mi pomóc, jedynie Pan Doktor znalazł sposób na moje bóle kręgosłupa za co bardzo dziękuję i szczerze będę polecać ten gabinet. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Zależało mi wzgbogaceniu wiedzy o informacje z zakresu biomechaniki, anatomii, fizjologii, patologii narządu ruchu. Wybrałam WSKZ i kierunek chiropraktyka. Studia bardzo dobrze przedstawiły to co mnie intersowało. Aktualnie otwieram swój gabinet terapii manualnej.