Medfile

Chiropraktyka z greckiego dosłownie tłumacząc to “robione rękami”. Profesja ta została rozwinięta w XIX wieku w USA przez DD Palmera. Chiropraktyka to największa, a zarazem najbardziej uregulowana prawnie dziedzina medycyny komplementarnej oraz alternatywnej (CAM). Trzecia co do wielkości, po medycynie i stomatologii, profesja opieki zdrowotnej na świecie. Doktorzy chiropraktyki (D.C.) specjalizują się w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, a w szczególności kręgosłupa, oraz ich wpływie na prawidłową funkcję układu nerwowego i zdrowie.

Chiropraktyka

Chiropraktyka – zadania

Zadaniem chiropraktyka jest analiza oraz przywrócenie optymalnej funkcji kręgosłupa przy użyciu odpowiednich technik terapii manualnej, bez stosowania operacji czy leków. W procesie leczenia ważna jest również edukacja pacjenta, ćwiczenia, a także modyfikacja diety.

Liczby

W Stanach Zjednoczonych z zabiegów chiropraktycznych korzysta ponad 30 milionów osób rocznie. Główne dolegliwości, z którymi zgłaszają się pacjenci to bóle głowy (np. migreny), szyi, pleców, jak również urazy sportowe.

Szkoły

Kryteria edukacyjne i struktura programów chiropraktyczych oferowanych w szkołach na świecie regulowane są przez wytyczne z 2005 roku Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizacja The European Council On Chiropractic Education odpowiedzialna jest za akredytację placówek edukujących chiropraktyków w Europie. Placówki te znajdują się w Danii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Sklep Spirulina

 

Akredytowani chiropraktycy wykonujący swój zawód w krajach Unii Europejskiej zrzeszeni są w European Chiropractor’s Union (ECU), która założona została w Londynie, w roku 1932. Członkami ECU jest obecnie 20 krajów.

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław