Szukaj
Szukaj

Alergolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Alergolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju alergii. W dzisiejszych czasach jest to bardzo częsty problem bez względu na wiek, w związku z czym zaliczono je do grona tzw. chorób cywilizacyjnych. Alergie wywołane są przez alergeny, czyli substancje uczulające, które w organizmie osób chorych są uznawane za szkodliwe, co uruchamia kaskadę procesów immunologicznych.

Alergolog

Alergolog – czym zajmuje się?

Alergolog przede wszystkim diagnozuje i leczy:

 • alergie wziewne, np. na roztocza, pyłki drzew, traw i krzewów, sierść zwierząt;
 • alergie pokarmowe, np. na mleko krowie, gluten, orzechy, jajka, soję;
 • alergie kontaktowe, np. na metale, barwniki, środki chemiczne;
 • alergie związane z przyjmowaniem określonych leków;
 • atopowe zapalenie skóry;
 • celiakię;
 • alergiczny nieżyt nosa;
 • alergiczne stany zapalne;
 • astmę;
 • obrzęk naczynioruchowy;
 • wypryski kontaktowe;
 • reakcje anafilaktyczne.

Często w swojej pracy współpracuje z innymi specjalistami takimi jak m.in. endokrynolog, gastroenterolog, dermatolog. Alergolog posiada ogromną wiedzę z zakresu działania i pochodzenia poszczególnych alergenów. Musi wiedzieć, które osoby są szczególnie narażone na ich działanie, jak również znać wywoływane przez nie objawy i umiejętnie dobierać metody leczenia.

Kto to jest alergolog?

Alergologiem może zostać każdy lekarz (osoba, która ukończyła 6-letnie studia na kierunku lekarskim) po ukończeniu odpowiedniej specjalizacji z alergologii. Czas trwania takiej specjalizacji wynosi dodatkowych 5 lat kształcenia, w tym moduł w chorób wewnętrznych.

Kiedy udać się do alergologa?

Wizyta u alergologa będzie wskazana zawsze wtedy, gdy zauważymy nietypową reakcję w związku z kontaktem ze zwierzętami, ukąszeniem owada, spożyciem określonych pokarmów czy w okresie pylenia. Takimi objawami są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niepokojącym objawem jest również świąd, obrzęk i zaczerwienienie skóry w momencie noszenia biżuterii lub po zmianie kosmetyków / środków piorących. Powyższe objawy mogą pojawić się bez względu na wiek, choć wiele rodzajów alergii często ujawnia się już w wieku dziecięcym.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Podstawą każdej wizyty lekarskiej jest szczegółowy wywiad. Padną pytania dotyczące sposobu żywienia, aktywności fizycznej, zdiagnozowanych chorób przewlekłych (także tych w rodzinie), zwierząt domowych, przyjmowanych leków i suplementów diety oraz higieny osobistej. Na tej podstawie z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać jaki rodzaj alergii dotyczy pacjenta. Jeśli w dniu wizyty na ciele utrzymują się objawy typu wysypka, alergolog z pewnością zechce dokładnie je obejrzeć. Aby jednak potwierdzić alergię, należy wykonać szczegółowe badania. Alergolog zleci więc testy alergiczne, najczęściej mają one charakter testów alergicznych skórnych – na skórę pacjenta nanosi się różnego rodzaju alergeny, a następnie nakłuwa ją, aby przedostały się do ustroju. Następnie obserwuje się reakcję.

Jeśli problem pacjenta zostanie zdiagnozowany, lekarz może przystąpić do ustalania optymalnego postępowania terapeutycznego. Zazwyczaj obejmuje on kilka składowych, w zależności od rodzaju i intensywności alergii. Przykładowo:

 • ograniczenie kontaktu ze zwierzętami;
 • wzmożone dbanie o czystość w domu lub w mieszkaniu;
 • zmiana proszku do prania lub kosmetyków, a także unikanie noszenia biżuterii zawierającej nikiel;
 • farmakoterapia – leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy bądź wziewne preparaty rozszerzające oskrzela.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się immunoterapia, czyli znieczulanie organizmu na dany alergen. Przez pewien okres czasu pacjentowi podaje się drogą iniekcji alergeny w odpowiednich stężeniach, wskutek czego uodparnia się na nie. Dobór metod leczenia zależy również od wieku pacjenta. U dzieci stosuje się formy łagodniejsze, unikając zwłaszcza glikokortykosteroidów jeśli istnieje taka możliwość.Polecane produkty:

Bibliografia

Pawliczak R., Alergologia – kompendium, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2018.
Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *