Alergolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Alergolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju alergii. W dzisiejszych czasach jest to bardzo częsty problem bez względu na wiek, w związku z czym zaliczono je do grona tzw. chorób cywilizacyjnych. Alergie wywołane są przez alergeny, czyli substancje uczulające, które w organizmie osób chorych są uznawane za szkodliwe, co uruchamia kaskadę procesów immunologicznych.

Alergolog

Alergolog – czym zajmuje się?

Alergolog przede wszystkim diagnozuje i leczy:

 • alergie wziewne, np. na roztocza, pyłki drzew, traw i krzewów, sierść zwierząt;
 • alergie pokarmowe, np. na mleko krowie, gluten, orzechy, jajka, soję;
 • alergie kontaktowe, np. na metale, barwniki, środki chemiczne;
 • alergie związane z przyjmowaniem określonych leków;
 • atopowe zapalenie skóry;
 • celiakię;
 • alergiczny nieżyt nosa;
 • alergiczne stany zapalne;
 • astmę;
 • obrzęk naczynioruchowy;
 • wypryski kontaktowe;
 • reakcje anafilaktyczne.

Często w swojej pracy współpracuje z innymi specjalistami takimi jak m.in. endokrynolog, gastroenterolog, dermatolog. Alergolog posiada ogromną wiedzę z zakresu działania i pochodzenia poszczególnych alergenów. Musi wiedzieć, które osoby są szczególnie narażone na ich działanie, jak również znać wywoływane przez nie objawy i umiejętnie dobierać metody leczenia.

Kto to jest alergolog?

Alergologiem może zostać każdy lekarz (osoba, która ukończyła 6-letnie studia na kierunku lekarskim) po ukończeniu odpowiedniej specjalizacji z alergologii. Czas trwania takiej specjalizacji wynosi dodatkowych 5 lat kształcenia, w tym moduł w chorób wewnętrznych.

Kiedy udać się do alergologa?

Wizyta u alergologa będzie wskazana zawsze wtedy, gdy zauważymy nietypową reakcję w związku z kontaktem ze zwierzętami, ukąszeniem owada, spożyciem określonych pokarmów czy w okresie pylenia. Takimi objawami są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niepokojącym objawem jest również świąd, obrzęk i zaczerwienienie skóry w momencie noszenia biżuterii lub po zmianie kosmetyków / środków piorących. Powyższe objawy mogą pojawić się bez względu na wiek, choć wiele rodzajów alergii często ujawnia się już w wieku dziecięcym.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Podstawą każdej wizyty lekarskiej jest szczegółowy wywiad. Padną pytania dotyczące sposobu żywienia, aktywności fizycznej, zdiagnozowanych chorób przewlekłych (także tych w rodzinie), zwierząt domowych, przyjmowanych leków i suplementów diety oraz higieny osobistej. Na tej podstawie z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać jaki rodzaj alergii dotyczy pacjenta. Jeśli w dniu wizyty na ciele utrzymują się objawy typu wysypka, alergolog z pewnością zechce dokładnie je obejrzeć. Aby jednak potwierdzić alergię, należy wykonać szczegółowe badania. Alergolog zleci więc testy alergiczne, najczęściej mają one charakter testów alergicznych skórnych – na skórę pacjenta nanosi się różnego rodzaju alergeny, a następnie nakłuwa ją, aby przedostały się do ustroju. Następnie obserwuje się reakcję.

Jeśli problem pacjenta zostanie zdiagnozowany, lekarz może przystąpić do ustalania optymalnego postępowania terapeutycznego. Zazwyczaj obejmuje on kilka składowych, w zależności od rodzaju i intensywności alergii. Przykładowo:

 • ograniczenie kontaktu ze zwierzętami;
 • wzmożone dbanie o czystość w domu lub w mieszkaniu;
 • zmiana proszku do prania lub kosmetyków, a także unikanie noszenia biżuterii zawierającej nikiel;
 • farmakoterapia – leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy bądź wziewne preparaty rozszerzające oskrzela.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się immunoterapia, czyli znieczulanie organizmu na dany alergen. Przez pewien okres czasu pacjentowi podaje się drogą iniekcji alergeny w odpowiednich stężeniach, wskutek czego uodparnia się na nie. Dobór metod leczenia zależy również od wieku pacjenta. U dzieci stosuje się formy łagodniejsze, unikając zwłaszcza glikokortykosteroidów jeśli istnieje taka możliwość.



Polecane produkty:

Bibliografia

Pawliczak R., Alergologia – kompendium, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2018.
Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *