Kurs fizjoterapeuty, który jest odpowiednio wybrany może stać się bardzo dobrym narzędziem dla przyszłej diagnostyki i terapii pacjenta. Podstawową wiedzę wynosi się ze studiów, jednak chcąc rozwijać się w wybranym przez siebie kierunku i jak najlepiej pomagać pacjentom, warto zastanowić się nad pakietem indywidualnie dobranych szkoleń.
Kurs fizjoterapeuty dla studenta fizjoterapii
Przede wszystkim warto się zastanowić, na jakim etapie pracy z pacjentem jest fizjoterapeuta. Jeśli szkolenia są rozważane przez studentów, powinny mieć charakter podstawowy, ponieważ brak codziennej praktyki nauczonych, trudnych metod może sprawić, że kursant szybko zapomni sporą ich część. Na etapie studiów najlepiej sprawdzają się kursy takie jak: PNF podstawowy, masaż tkanek głębokich z terapią punktów spustowych, kinesiotaping, podstawy terapii manualnej.
Natomiast niekoniecznie dobrym wyborem będą kursy skupiające się na jednym, konkretnym zagadnieniu, np. na stopie lub stawie kolanowym. Dlaczego? Na etapie studiów jeszcze nie wiadomo, z jakimi pacjentami będziemy pracować w największym stopniu. Może się okazać, że większość będzie zmagać się z bólami kręgosłupa lub w ogóle ukierunkujemy się na fizjoterapię neurologiczną, fizjoterapię pediatryczną, fizjoterapię uroginekologiczną czy jeszcze inną. Wówczas wspomniane wcześniej szkolenia będzie można z łatwością wykorzystać w codziennej pracy, zaś szkolenie z kolana już niekoniecznie.
Kursy skupiające się na problemach konkretnej części ciała są odpowiednie dla fizjoterapeutów, którzy już jakiś czas pracują w zawodzie i wiedzą, że większość lub spora część ich pacjentów przychodzi do nich właśnie z tego typu schorzeniami. Wówczas warto poszerzyć swoją wiedzę, aby jeszcze efektywniej im pomagać.
Zobacz również: Kursy online dla fizjoterapeutów.
Kurs fizjoterapii dla fizjoterapeuty pracującego już w zawodzie
Jaki inny kurs fizjoterapeuty powinien wybrać specjalista działający już w zawodzie, chcący poszerzać swoją wiedzę i wachlarz metod? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, w jakiej dziedzinie fizjoterapii działa:
- fizjoterapia neurologiczna – wartościowym kursem w fizjoterapii jest NDT-Bobath osób dorosłych, jednak warto zwrócić uwagę także na neuromobilizację, PNF w neurologii, terapię czaszkowo-krzyżową czy rehabilitację po udarze mózgu;
- fizjoterapia dziecięca – zdecydowanie podstawą jest tu trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp, metoda Vojty, integracja sensoryczna oraz NDT-Bobath. Ten ostatni kierowany jest do specjalistów, którzy mają określony staż w pracy z dziećmi;
- fizjoterapia uroginekologiczna – w tej dziedzinie w dużym stopniu pomoże 6-modułowy kurs „Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu i stolca oraz w obniżeniu narządów miednicy mniejszej”, akredytowany przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne. Zawiera naukę badania per rectum i badania per vaginam, techniki manualne i szereg innych wartościowych metod pracy z pacjentką. Warto także wykonać kurs z treningu dna miednicy;
- fizjoterapia ortopedyczna – podstawą jest terapia manualna, np. Kaltenborn-Evjenth, ale warto również rozważyć manipulacje krótkodźwigniowe, suche igłowanie, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, trening medyczny. Dobrym narzędziem w pracy z pacjentami ortopedycznymi jest USG. Jednak aby móc się nim sprawnie posługiwać, także należy odbyć specjalne szkolenie.
Jak zatem widać, kurs fizjoterapeuty zawsze powinien być dobrany zgodnie z zainteresowaniami branżowymi i własnymi potrzebami.
Kurs fizjoterapeuty – czy warto robić?
Wielu fizjoterapeutów zastanawia się, czy szkolenia są w ogóle warto odbycia, skoro wiedzę powinno wynieść się ze studiów. Odpowiedź jest jedna – warto. W każdym zawodzie o renomie specjalisty świadczą jego umiejętności oraz chęć stałego rozwijania się. Studia są zbyt krótkie, aby przekazać przyszłym fizjoterapeutom całą niezbędną wiedzę. Tym bardziej że każdy może po studiach rozwijać się w innym kierunku. Na studiach zdobędziesz podstawy wiedzy i umiejętności, np. PNF czy terapii manualnej. Od Ciebie zależy, czy będziesz chciał iść w tym kierunku i pogłębiać tę wiedzę. Uczęszczając na szkolenia i kursy dla fizjoterapeutów gwarantujesz pacjentom kompleksową opiekę zgodną z najnowszą wiedzą medyczną. To zaś przełoży się na efekty terapii i ilość pacjentów.