Szukaj
Szukaj

Badanie per rectum

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Badanie per rectum jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w ginekologii, proktologii, urologii i onkologii. Rozpoczyna się oględzinami odbytu, po czym lekarz lub przeszkolony specjalista (np. fizjoterapeuta uroginekologiczny) umieszcza w odbytnicy pacjenta jeden palec, wykonując szereg czynności. Badanie może posłużyć do oceny siły i wytrzymałości mięśni dna miednicy, ale także do diagnozowania niektórych chorób, w tym przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Badanie per rectum

Badanie per rectum – przygotowanie

Na badanie najlepiej przyjść po wypróżnieniu się i umyciu, gdy nie odczuwamy parcia na stolec. Takie uczucie z pewnością pojawi się w trakcie wykonywania badania, co nie jest zjawiskiem niepokojącym i stanowi naturalną reakcję organizmu na wypełnienie odbytnicy. Do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Należy jedynie poinformować osobę badającą o ewentualnych problemach zdrowotnych, takich jak hemoroidy czy zrosty i blizny po szyciu krocza (w przypadku kobiet rodzących siłami natury).

Na czym polega badanie per rectum?

Badanie per rectum można wykonać w dowolnej pozycji, w zależności od tego, jaki jest cel badania oraz jakie są preferencje pacjenta. Najczęściej przyjmuje się pozycję kolankowo-łokciową, w leżeniu na plecach z ugiętymi nogami bądź w leżeniu bokiem. Równie dobrze badanie per rectum można jednak wykonać w staniu, delikatnie opierając plecy o ścianę. Po przyjęciu pozycji lekarz nanosi na palec żel zapewniający poślizg i tym samym zwiększający komfort badania, a następnie wprowadza go do odbytu pacjenta. Poruszając nim ocenia dostępne struktury anatomiczne. W przypadku mężczyzn są to:

Z kolei w przypadku kobiet za pomocą badania per rectum można ocenić przede wszystkim:

Bez względu na płeć badanie pozwala na ocenę:

W związku z brakiem widoczności i koniecznością zaufania wyłącznie umiejętnościom palpacji, badanie per rectum zalicza się do stosunkowo trudnych. Wymaga się ogromnej wiedzy anatomicznej i fizjologicznej. Lekarz musi na podstawie dotyku odróżnić chore tkanki od zdrowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Badanie per rectum – wskazania

Istnieje wiele wskazań do badania per rectum. W przypadku mężczyzn najczęściej wykonuje się je celem oceny prostaty, np. przy podejrzeniu nowotworu, natomiast u kobiet najczęstszym wskazaniem jest ocena stanu mięśni dna miednicy, np. przy problemie nietrzymania moczu lub obniżenia narządu rodnego. Objawami, które uznaje się za wskazania do wykonania badania per rectum, są przede wszystkim:

  • trudności z oddawaniem moczu i stolca, np. uczucie zalegania moczu lub stolca po wizycie w toalecie;
  • przewlekły ból brzucha;
  • uczucie parcia na mocz bez wypływu moczu podczas wizyty w toalecie;
  • epizody nietrzymania moczu;
  • bolesne miesiączki w przypadku kobiet;
  • ból podczas wypróżniania się;
  • ból podczas stosunków seksualnych;
  • przewlekle zaparcia lub biegunki;

Nagłe zmniejszenie masy ciała bez konkretnego powodu, zwłaszcza przy współistniejącym zmęczeniu i obniżeniu samopoczucia. Decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta. Specjalista powinien pamiętać, aby zawsze uzyskać zgodę pacjenta na piśmie.

Badanie per rectum – przeciwwskazania

Badanie per rectum jest bezbolesne (chyba, że występują aktywne hemoroidy), szybkie i nieinwazyjne. W związku z tym praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Jedynie przy perforacji odbytnicy ze względów bezpieczeństwa lepiej wybrać inne badanie diagnostyczne.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
  2. Kołodziejczak M., Technika i interpretacja badania per rectum, Chirurgia po Dyplomie, 6/2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *