Trening dna miednicy BeBo to jeden z najpopularniejszych kursów w Polsce dotyczących ćwiczeń dna miednicy. Koncepcja powstała w 1996 roku w Szwajcarii, po czym stopniowo rozprzestrzeniała się do innych krajów. W Polce można wziąć udział w 4 modułach: I podstawowy, II żeński i II męski (rozszerzony o problemy nietrzymania moczu i obniżenie narządów miednicy mniejszej) oraz III egzaminacyjny wraz z elementami treningu kobiet w ciąży i połogu (niepodlegającymi egzaminowi).
Przebieg kursu trening dna miednicy BeBo
Pierwszy moduł kursu trening dna miednicy BeBo trwał 2 dni. Zajęcia prowadziła mgr Katarzyna Kucab-Klich – certyfikowana instruktorka metody BeBo. W trakcie kursu zachowano wszelkie środki ostrożności związane z aktualną sytuacją na świecie.
Dzień I
Dzień pierwszy rozpoczął się krótką autoprezentacją każdego uczestnika, po czym prowadząca kursu przeszła do części teoretycznej. Przybliżono anatomię żeńskiego (i po części także męskiego) dna miednicy wraz z podziałem mięśni dna miednicy na warstwy, co było następnie wykorzystywane w części praktycznej. Na początku uczono się szukać mięśni dna miednicy odnosząc się do punktów na ciele. W międzyczasie zaprezentowano najważniejsze cechy treningu BeBo oraz jego poszczególne składowe.
Po takim wstępie miała miejsce część właściwa zajęć, czyli praktyczne wykonywanie ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie dna miednicy. Uczestnicy płynnie przechodzili między prostymi, podstawowymi ćwiczeniami, do tych trudniejszych, wymagających już przyswojonej wiedzy. Ćwiczenia odbywały się w różnych pozycjach i z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów (krzesła, maty, a także dyski sensomotoryczne czy miniballe). Część praktyczna przeplatana była wstawkami teorii, aby jeszcze lepiej zrozumieć poruszaną tematykę.
Dzień II
Dnia drugiego uczestnicy, posiadając wiedzę i umiejętności zdobyte dzień wcześniej, doskonalili technikę ćwiczeń mięśni dna miednicy wg koncepcji BeBo. Prowadząca urozmaiciła ćwiczenia wprowadzając otrzymane w cenie kursu softballe, skupiając się na aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha i prawidłowym, funkcjonalnym treningu brzucha. Ćwiczenia był już bardziej zaawansowane, ale możliwe do wykonania dla pacjentów na każdym poziomie umiejętności. Poruszono tematykę globalnej stabilizacji ciała, prawidłowej relaksacji oraz najczęstszych błędów treningowych.
Po przerwie obiadowej przybliżono problem – jego patofizjologię, diagnostykę oraz sposoby leczenia. Wyjaśniono, jak prawidłowo interpretować wypełniony dzienniczek mikcji (wszyscy uczestnicy jeszcze przed kursem proszeni byli o wypełnienie własnego dzienniczka), a także jakie cele terapeutyczne stawiać na podstawie otrzymanych wyników. Na samym końcu uczestnicy wiedzieli już jak prowadzić trening dna miednicy wg koncepcji BeBo i na co zwracać szczególną uwagę w jego trakcie. Odbyło się krótkie ćwiczenie w grupach, gdzie każda z grup poprowadziła ćwiczenia dla reszty uczestników. Kurs zakończył się rozdaniem certyfikatów i wykonaniem pamiątkowych zdjęć.
Zalety kursu
Do zalet kursu trening dna miednicy BeBo można zaliczyć:
- płynne przeplatanie teorii z praktyką, co umożliwia dokładne zrozumienie tematyki zajęć;
- szczegółową prezentację i omówienie ćwiczeń;
- stopniowanie ćwiczeń od prostych do bardziej złożonych;
- otwartość na zadawane przez uczestników pytania i rozwinięte odpowiedzi otrzymywane na każde z nich;
- przyjazną atmosferę nie powodującą skrępowania czy zawstydzenia w związku z poruszaną tematyką;
- możliwość samodzielnego przygotowywania I prowadzenia ćwiczeń;
- kawa, herbata, woda, batony oraz obiady w cenie kursu;
- książka dotycząca treningu dna miednicy wg koncepcji BeBo oraz piłka softball w cenie kursu.
Po pierwszym module kursu trening mięśni dna miednicy BeBo uczestnicy wiedzą gdzie znajduje się dno miednicy, jak je aktywować, a także relaksować w różnych pozycjach. Na kursie można dowiedzieć się na czym polega prawidłowe wykonywanie ćwiczeń poszczególnych warstw mięśni dna miednicy oraz jak łączyć te aktywności w płynną całość. Potrafią także dobierać poszczególne ćwiczenia i pozycje do konkretnych dolegliwości kobiecych (np. nietrzymania moczu). W prosty sposób są w stanie wytłumaczyć ergonomię podstawowych czynności dnia codziennego, które bezpośrednio przekładają się na stan dna miednicy.
Cena kursu Trening dna miednicy BeBo
Pierwszy moduł kursu Trening dna miednicy BeBo kosztuje 1150 zł. Uczestnicy mają szansę uzyskać niższą cenę przy zapisie od razu na 3 moduły.
Podsumowanie
Wyżej przybliżyliśmy tematykę kursu Trening dna miednicy i jak można go zastosować w terapii w pacjentem. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY