Szukaj
Szukaj

Hiperlipidemia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hiperlipidemia to zaburzenie odnoszące się do zbyt wysokiego stężenia lipidów w organizmie człowieka. W odpowiednich ilościach są one niezbędne m.in. do produkcji hormonów, witamin i neuroprzekaźników, procesów termogenezy, trawienia czy budowania struktur układu nerwowego. Jednak w nadmiarze (zwłaszcza cholesterol LDL i trójglicerydy) stanowią współcześnie jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób przewlekłych.

Hiperlipidemia

Hiperlipidemia – co to jest?

Hiperlipidemię rozpoznaje się w momencie, gdy wyniki co najmniej 2 badań lipidogramu wykonanych w odstępie 2-3 tygodni są podwyższone. Normy referencyjne (prawidłowe) dla poszczególnych parametrów prezentują się następująco:

  • cholesterol całkowity: poniżej 190 mg/dl;
  • cholesterol LDL: poniżej 115 mg/dl w przypadku niskiego lub umiarkowanego ryzyka chorób sercowo naczyniowych, poniżej 100mg/dl dla dużego ryzyka sercowo naczyniowych oraz poniżej 70 mg/dl w przypadku bardzo wysokiego ryzyka chorób sercowo naczyniowych;
  • cholesterol HDL: ponad 40 mg/dl w przypadku mężczyzn oraz ponad 45 mg/dl w przypadku kobiet;
  • trójglicerydy: poniżej 150 mg/dl.

O hiperlipidemii mówi się więc wówczas, gdy wyniki lipidogramu są następujące:

  • cholesterol całkowity: powyżej 190 mg/dl;
  • cholesterol LDL: powyżej 115 mg/dl w przypadku niskiego lub umiarkowanego ryzyka chorób sercowo naczyniowych, powyżej 100mg/dl dla dużego ryzyka sercowo naczyniowych oraz powyżej 70 mg/dl w przypadku bardzo wysokiego ryzyka chorób sercowo naczyniowych;
  • trójglicerydy: powyżej 150 mg/dl.

Zazwyczaj poziom cholesterolu HDL przy hiperlipidemii jest obniżony, choć nie zawsze. Lipidogram bada się z próbki krwi żylnej pobranej ze zgięcia łokcia. Rekomenduje się systematyczne wykonywanie tego badania nawet osobom zdrowym, ponieważ jest ono istotne dla monitorowania stanu zdrowia. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy tryb życia jest raczej siedzący, a dieta niekoniecznie zdrowa.

Hiperlipidemia – przyczyny

Podwyższone stężenie lipidów w organizmie może mieć następujące przyczyny:

Zdecydowanie najczęściej przyczyną jest jednak współczesny tryb życia – brak ruchu i aktywności fizycznej, wielogodzinne siedzenie w domu lub przed komputerem w pracy, niezdrowa dieta bogata w cukry proste, żywność wysokoprzetworzoną i tłuszcze nasycone, picie alkoholu, palenie papierosów, stres.

Patronite
Patronite

Hiperlipidemia – objawy

Jednym z charakterystycznych objawów hiperlipidemii jest pojawianie się na skórze guzków o różnej wielkości i rozmaitym kształcie, które lokalizują się najczęściej w obrębie powiek, łokci i kolan. Tak naprawdę hiperlipidemia u większości pacjentów przebiega bezobjawowo i jest diagnozowana zupełnie przypadkiem podczas rutynowych, kontrolnych badań krwi lub przy diagnostyce innych problemów zdrowotnych.

Przewlekle utrzymująca się hiperlipidemia jest jednak sporym zagrożeniem zdrowotnym. Potwierdzono klinicznie, że wielokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia:

I wielu innych poważnych problemów zdrowotnych.

Leczenie hiperlipidemii

Podstawowym lekiem służącym do redukcji stężenia cholesterolu LDL i trójglicerydów jest statyna. Należy wybrać taki preparat i taką dawkę, aby osiągnąć wyznaczony cel terapii. Ezetimib należy zastosować przy nietolerancji statyny lub w skojarzeniu ze statyną dla osiągnięcia celu terapii. Lek podaje się niezależnie od posiłku rano lub wieczorem. W leczeniu hipercholesterolemii zastosowanie znajdują także leki wiążące kwasy żółciowe oraz kwas nikotynowy, jednak te nie są powszechnie dostępne w Polsce.

Farmakoterapia powinna być jednak wyłącznie uzupełnieniem leczenia podstawowego. Jest nim modyfikacja stylu życia, zwłaszcza:

  • stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał, przy jednoczesnym unikaniu alkoholu, tłuszczów nasyconych, słodyczy, fast-foodów i żywności przetworzonej;
  • unikanie stresu i wysypianie się;
  • codzienna, systematyczna aktywność fizyczna.

Przyjmuje się, że jeśli po 5 miesiącach nie nastąpi poprawa, wprowadzić można leczenie farmakologiczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wożakowska-Kapłon B., Barylski M., Salwa S., Filipiak K., Siebert J., Zalecenia postępowania w dyslipidemii – propozycje algorytmu dla lekarzy rodzinnych, Forum Medycyny Rodzinnej 2012, Tom 6, nr 6, 261-282.
  2. Włochal M., Grzymisławski M., Hiperlipidemie wtórne – patogeneza i leczenie, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016, Tom 7, nr 2, 69-78.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.