Szukaj
Szukaj

Stent

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stent to implant medyczny wykorzystywany do utrzymywania średnicy poszerzanych naczyń krwionośnych lub narządów o charakterze rurkowym. Zwykle wykonany jest z plastiku lub metalu. Jego podstawową rolą jest profilaktyka zwężania się światła naczyń przy różnego rodzaju chorobach przewlekłych, np. przy chorobie niedokrwiennej serca.

Stent

Stent – charakterystyka

Wyróżniamy wiele rodzajów stentów. Między innymi:

  • stenty klasyczne metalowe – przed ich umieszczeniem np. w naczyniu krwionośnym należy rozszerzyć narząd za pomocą balonikowania;
  • stenty nasączone lekami – uwalniają substancje lecznicze, np. heparynę lub sirolimus;
  • stenty bioresorbowalne – samowchłanialne przez organizm, ulegają rozłożeniu przez śródbłonek naczynia.

Stenty są bardzo dobrze tolerowane przez organizm człowieka, dlatego sama ich obecność bardzo rzadko powoduje działania niepożądane.

Wszczepianie stentów – jak wygląda?

Umieszczanie w ciele stentu można przedstawić na przykładzie naczynia krwionośnego. Lekarz nakłuwa tętnicę, wprowadza do niej prowadnik (cienki metalowy drucik udrażniający naczynie w miejscu jego zwężenia) i zakłada koszulkę naczyniową, dzięki której może wprowadzić cewnik. Następnie umieszcza on w naczyniu balon do angioplastyki oraz stent. Pacjent otrzymuje heparynę obniżającą krzepliwość krwi. Po umieszczeniu stentu w docelowym miejscu, pozostałe akcesoria pomocnicze obecne w naczyniu należy usunąć.

Stenty – wskazania i zastosowanie

Najczęściej stenty wykorzystuje się w kardiologii i kardiochirurgii, w przebiegu leczenia:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Nieco rzadziej bywają wykorzystywane w leczeniu chorób i schorzeń układu pokarmowego, układu moczowo-płciowego czy układu oddechowego. Przykładem jest choćby zwężenie moczowodów lub tchawicy wskutek toczących się procesów patologicznych. Chorobami i schorzeniami dotyczącymi innych układów niż sercowo-naczyniowych i wymagających zastosowania stentów są:

Jednym z zabiegów, w trakcie którego poszerza się naczynia za pomocą stentów, jest angioplastyka wieńcowa. Wówczas stenty umieszczane są w naczyniach wieńcowych, co poprawia przepływ krwi w mięśniu sercowym. Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Zobacz również: Rotablacja.

Stent – powikłania po zabiegu

W przypadku mięśnia sercowego, do najczęściej występujących powikłań po umieszczeniu stentu w naczyniu zaliczamy:

Powyższe powikłania zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Ich ryzyko jest większe u pacjentów chorujących na cukrzycę, choroby nerek, zaawansowaną miażdżycę, a także u pacjentów z tendencją do krwotoków, z ogólnym złym stanem zdrowia oraz otyłych. Dodatkowo wszczepienie stentów w sercu po pewnym czasie może doprowadzić do stanu nazywanego restenozą, czyli do powtórnego zwężenia tętnicy wieńcowej. Takie zjawisko dotyczy do 20% pacjentów, jednak pomimo tego zastosowanie stentu jest rekomendowane.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pruszczyk P., Hryniewiecki T., Wielka interna – kardiologia z elementami angiologii, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
  2. Łaciński M., Dytfeld D., Sarkowski W., Kardiochirurgia – historia i teraźniejszość, Wydawnictwo UM Poznań, Poznań 2002.
  3. Skalski J., Kołcz J., Kardiochirurgia dziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *