Szukaj
Szukaj

Kardiochirurgia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kardiochirurgia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i wszelkich problemów w obrębie mięśnia sercowego, wymagających interwencji chirurgicznej. Wyróżnia się kardiochirurgię dziecięcą oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach wady serca i choroby kardiologiczne są tak częste, że kardiochirurgia wciąż intensywnie się rozwija, oferując coraz nowsze metody leczenia.

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia – co obejmuje?

Kardiochirurgia zajmuje się operacyjnym leczeniem głównie problemów mięśnia sercowego, ale również okolicznych naczyń krwionośnych zaopatrujących serce. Wady serca wymagające operacji mogą mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Najczęstsze problemy zmuszające do interwencji kardiochirurgicznej to:

Z kolei zabiegami kardiochirurgicznymi o powszechnym zastosowaniu są między innymi:

  • rotablacja – przewiercanie się przez zwężoną tętnicę. Zwykle u pacjentów, u których nie ma możliwości wykonania angioplastyki w związku z dużym zwapnieniem lub nadmierną twardością naczynia;
  • wszczepianie rozrusznika serca – urządzenie regulujące pracę serca w sytuacjach, gdy jego rytm jest niemiarowy lub zbyt wolny;
  • ablacja RF – wprowadzenie sterowalnej elektrody przez żyłę lub tętnicę udową do miejsca będącego częścią obwodu częstoskurczu w sercu;
  • angioplastyka wieńcowa – udrożnienie zwężonej lub wręcz całkowicie zamkniętej tętnicy wieńcowej;
  • CABG – pomostowanie tętnic wieńcowych (tzw. by-passy);
  • OPCAB – pomostowanie tętnic wieńcowych bez wykorzystania krążenia pozaustrojowego (na bijącym sercu);
  • przezskórne wszczepianie zastawek – zabieg wykonywany z wyboru u pacjentów z ciężkimi wadami zastawek, np. ich zwężeniem lub nieszczelnością.

Kardiochirurgia składa się również z bardzo szczegółowej diagnostyki. Lekarz musi dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta i dopiero na tej podstawie może zakwalifikować go do zabiegu operacyjnego. Kardiochirurg często zleca badania takie jak USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, RTG klatki piersiowej, ECHO serca, EKG Holter i inne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak zostać kardiochirurgiem?

Aby zostać kardiochirurgiem należy ukończyć 6-letnie studia medyczne, a następnie rozpocząć specjalizację na tym kierunku, która również trwa 6 lat. Cały proces kształcenia się na lekarza kardiochirurga trwa więc łącznie 12 lat. Kończy się egzaminem i uzyskaniem stosownego tytułu.

Jak wygląda leczenie kardiochirurgiczne?

Leczenie kardiochirurgiczne rozpoczyna się zdiagnozowaniem pacjenta, a także zakwalifikowaniem go do odpowiednio dobranej operacji. Zabieg może odbywać się zarówno w znieczuleniu miejscowym (np. przy angioplastyce wieńcowej), jak i w znieczuleniu ogólnym (np. przy zabiegach wymagających otwarcia klatki piersiowej), w zależności od jego rodzaju, a także wieku i stanu zdrowia pacjenta. Po operacji pacjent zostaje na oddziale szpitalnym na obserwacji. Jeśli wszystko jest w porządku, otrzymuje zalecenia do domu i zostaje wypisany. Po pewnym czasie musi stawić się w gabinecie lekarza na rutynowe badania kontrolne. W przypadku rozruszników serca takie badania kontrolne odbywają się już do końca życia.

Ile kosztuje wizyta u kardiochirurga?

Zarówno wizyta u kardiochirurga, jak i leczenie kardiochirurgiczne, mogą odbywać się w ramach NFZ. Należy mieć jednak skierowanie, a czas oczekiwania na wizytę może wahać się nawet do kilku miesięcy. Jeśli natomiast chcemy skorzystać z pomocy specjalisty prywatnie, koszt pojedynczej wizyty waha się od 250 zł nawet do 600 zł, w zależności od renomy lekarza. Prywatny koszt zabiegów także jest bardzo wysoki. Przykładowo, wykonanie ablacji RF kosztuje nawet w okolicach 15-20 tysięcy zł.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Parol G., Ścibisz A., Cacko A., Przedoperacyjna ocena kardiologiczna pacjentów poddawanych operacjom pozasercowym, Folia Cardiologica, 1/2016.
  2. Łaciński M., Dytfeld D., Sarkowski W., Kardiochirurgia – historia i teraźniejszość, Wydawnictwo UM Poznań, Poznań 2002.
  3. Skalski J., Kołcz J., Kardiochirurgia dziecięca, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *