Rotablacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rotablacja to powszechnie wykonywany zabieg kardiochirurgiczny, polegający na przewiercaniu się przez patologicznie zwężone naczynia wieńcowe. Najczęściej wykonuje się go u pacjentów, u których zwężenia wynoszą ponad 90% i u których nie ma możliwości wykonania angioplastyki. Rotablacja cieszy się bardzo wysoką skutecznością.

Rotablacja

Na czym polega rotablacja?

Do zabiegu rotablacji stosuje się specjalną konsolę sterująco-napędową, prowadniki oraz bory diamentowe o zróżnicowanej średnicy. Prowadnik wprowadza się do światła naczynia krwionośnego, a następnie z użyciem wirującego z prędkością 120-140 tys. obrotów na minutę boru ścina się część materiału blaszki miażdżycowej. Po zmodyfikowaniu zmian miażdżycowych możliwe staje się wykonanie angioplastyki z użyciem stentu. Prowadniki wykorzystywane podczas rotablacji mogą mieć długość nawet do 330 cm, posiadają także 2 stopnie sztywności. Wielkość wiertła dobiera się w ten sposób, aby jego średnica była mniejsza niż 70% średnicy naczynia. W większości przypadków zabieg wykonuje się przez nakłucie tętnicy udowej lub tętnicy promieniowej.

Po skutecznie wykonanej rotablacji dalszy przebieg czynności medycznych jest podobny jak w innych kompleksowych przezskórnych interwencjach wieńcowych (PCI). Kolejne etapy procedury przeprowadza się z użyciem klasycznych prowadników do PCI, wprowadzonych obok prowadnika do rotablacji lub wymienionych za pomocą mikrocewnika. Lekarz musi bezwzględnie pamiętać o usunięciu prowadnika do rotablacji w chwili uzyskania właściwej pozycji stentu, jeszcze przed jego rozprężeniem w naczyniu.

Rotablacja nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, dlatego podczas zabiegu pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort w okolicach klatki piersiowej. Nie jest to jednak ból.

Rotablacja – wskazania

Podstawowym wskazaniem do wykonania rotablacji są mocno uwapnione i zwłókniałe naczynia wieńcowe, przez co niemożliwe staje się użycie baloników celem sforsowania zwężeń. Zabieg wykonuje się celem usunięcia masywnych zwapnień w blaszce miażdżycowej, co mogłoby doprowadzić do zamknięcia światła naczynia krwionośnego i do zgonu. Wskazaniami dodatkowymi są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • masywne zwapnienia w angiografii lub USG wewnątrzwieńcowej;
 • zmiany na rozwidleniach z obecnością masywnych zwapnień, w tym na rozwidleniu pnia lewej tętnicy wieńcowej;
 • zabieg rekanalizacji przewlekle zamkniętych tętnic, w momencie skutecznego usunięcia miejsca niedrożności.

Wskazaniem niestandardowym jest rekanalizacja niedoprężonego stentu bądź rusztowania bioresorbowalnego.

Rotablacja – przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do rotablacji są:

 • obecność widocznej skrzepliny;
 • okluzja naczynia z brakiem możliwości jej pokonania prowadnikiem do rotablacji;
 • ostatnie drożne naczynie;
 • upośledzona funkcja wyrzutowa lewej komory.

Z kolei przeciwwskazaniami względnymi są do rotablacji są:

 • kręty przebieg naczynia, powyżej 45 stopni;
 • obecność dyssekcji;
 • zmiany w pomoście żylnym;
 • choroba wieńcowa z niezabezpieczonym pniem lewej tętnicy wieńcowej;
 • zmiana długości powyżej 25 mm;
 • frakcja wyrzutowa lewej komory poniżej 30%;
 • restenoza w stencie;
 • rozsiana trójnaczyniowa choroba wieńcowa.

W przypadku przeciwwskazań względnych decyzję o wykonaniu rotablacji podejmuje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta oraz oceniając, czy korzyści z wykonania zabiegu przewyższą nad ewentualnym ryzykiem.

Rotablacja – powikłania

Rotablacja, w porównaniu do klasycznej angiografii, zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Aby tego uniknąć, oprócz heparyny, kwasu acetylosalicylowego oraz leków przeciwpłytkowych, zaleca się podawanie pacjentowi inhibitorów receptora glikoproteinowego IIb/IIIa. Ponadto, wykonanie rotablacji może wpływać na upośledzenie mikrokrążenia wskutek fragmentacji blaszki miażdżycowej. Zwykle zaburzenie ma charakter przejściowy, jednak u do 30% pacjentów wzrasta poziom enzymów martwicy serca. Powikłania krwotoczne wiążą się z zastosowaniem koszulek naczyniowych o średnicy większej niż jest konieczna. Powikłaniem zabiegu może być także bradykardia.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Gorol J., Tajstra M., Wilczek K., Lekston A., Gąsior M., Poloński L. Miejsce rotablacji w przezskórnych interwencjach wieńcowych, Folia Cardiologica Excerpta, 2/2013.
 2. Bil J., Kulawik T., Rotablacja u pacjentki z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST, Kardiologia Inwazyjna, 1/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *