Szukaj

Rotablacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rotablacja to powszechnie wykonywany zabieg kardiochirurgiczny, polegający na przewiercaniu się przez patologicznie zwężone naczynia wieńcowe. Najczęściej wykonuje się go u pacjentów, u których zwężenia wynoszą ponad 90% i u których nie ma możliwości wykonania angioplastyki. Rotablacja cieszy się bardzo wysoką skutecznością.

Rotablacja

Na czym polega rotablacja?

Do zabiegu rotablacji stosuje się specjalną konsolę sterująco-napędową, prowadniki oraz bory diamentowe o zróżnicowanej średnicy. Prowadnik wprowadza się do światła naczynia krwionośnego, a następnie z użyciem wirującego z prędkością 120-140 tys. obrotów na minutę boru ścina się część materiału blaszki miażdżycowej. Po zmodyfikowaniu zmian miażdżycowych możliwe staje się wykonanie angioplastyki z użyciem stentu. Prowadniki wykorzystywane podczas rotablacji mogą mieć długość nawet do 330 cm, posiadają także 2 stopnie sztywności. Wielkość wiertła dobiera się w ten sposób, aby jego średnica była mniejsza niż 70% średnicy naczynia. W większości przypadków zabieg wykonuje się przez nakłucie tętnicy udowej lub tętnicy promieniowej.

Po skutecznie wykonanej rotablacji dalszy przebieg czynności medycznych jest podobny jak w innych kompleksowych przezskórnych interwencjach wieńcowych (PCI). Kolejne etapy procedury przeprowadza się z użyciem klasycznych prowadników do PCI, wprowadzonych obok prowadnika do rotablacji lub wymienionych za pomocą mikrocewnika. Lekarz musi bezwzględnie pamiętać o usunięciu prowadnika do rotablacji w chwili uzyskania właściwej pozycji stentu, jeszcze przed jego rozprężeniem w naczyniu.

Rotablacja nie wymaga znieczulenia ogólnego. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, dlatego podczas zabiegu pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort w okolicach klatki piersiowej. Nie jest to jednak ból.

Rotablacja – wskazania

Podstawowym wskazaniem do wykonania rotablacji są mocno uwapnione i zwłókniałe naczynia wieńcowe, przez co niemożliwe staje się użycie baloników celem sforsowania zwężeń. Zabieg wykonuje się celem usunięcia masywnych zwapnień w blaszce miażdżycowej, co mogłoby doprowadzić do zamknięcia światła naczynia krwionośnego i do zgonu. Wskazaniami dodatkowymi są:

Patronite
Patronite
  • masywne zwapnienia w angiografii lub USG wewnątrzwieńcowej;
  • zmiany na rozwidleniach z obecnością masywnych zwapnień, w tym na rozwidleniu pnia lewej tętnicy wieńcowej;
  • zabieg rekanalizacji przewlekle zamkniętych tętnic, w momencie skutecznego usunięcia miejsca niedrożności.

Wskazaniem niestandardowym jest rekanalizacja niedoprężonego stentu bądź rusztowania bioresorbowalnego.

Rotablacja – przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do rotablacji są:

  • obecność widocznej skrzepliny;
  • okluzja naczynia z brakiem możliwości jej pokonania prowadnikiem do rotablacji;
  • ostatnie drożne naczynie;
  • upośledzona funkcja wyrzutowa lewej komory.

Z kolei przeciwwskazaniami względnymi są do rotablacji są:

  • kręty przebieg naczynia, powyżej 45 stopni;
  • obecność dyssekcji;
  • zmiany w pomoście żylnym;
  • choroba wieńcowa z niezabezpieczonym pniem lewej tętnicy wieńcowej;
  • zmiana długości powyżej 25 mm;
  • frakcja wyrzutowa lewej komory poniżej 30%;
  • restenoza w stencie;
  • rozsiana trójnaczyniowa choroba wieńcowa.

W przypadku przeciwwskazań względnych decyzję o wykonaniu rotablacji podejmuje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta oraz oceniając, czy korzyści z wykonania zabiegu przewyższą nad ewentualnym ryzykiem.

Rotablacja – powikłania

Rotablacja, w porównaniu do klasycznej angiografii, zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. Aby tego uniknąć, oprócz heparyny, kwasu acetylosalicylowego oraz leków przeciwpłytkowych, zaleca się podawanie pacjentowi inhibitorów receptora glikoproteinowego IIb/IIIa. Ponadto, wykonanie rotablacji może wpływać na upośledzenie mikrokrążenia wskutek fragmentacji blaszki miażdżycowej. Zwykle zaburzenie ma charakter przejściowy, jednak u do 30% pacjentów wzrasta poziom enzymów martwicy serca. Powikłania krwotoczne wiążą się z zastosowaniem koszulek naczyniowych o średnicy większej niż jest konieczna. Powikłaniem zabiegu może być także bradykardia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gorol J., Tajstra M., Wilczek K., Lekston A., Gąsior M., Poloński L. Miejsce rotablacji w przezskórnych interwencjach wieńcowych, Folia Cardiologica Excerpta, 2/2013.
  2. Bil J., Kulawik T., Rotablacja u pacjentki z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST, Kardiologia Inwazyjna, 1/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.