Szukaj

Epifizjodeza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Epifizjodeza to zabieg ortopedyczny polegający na czasowym lub trwałym zablokowaniu chrząstki wzrostowej, najczęściej przy asymetrii kończyn, aby tym samym wyrównać ich długość. Wykonuje się go u dzieci, u których nie został jeszcze zakończony proces wzrostu, przez co zablokowanie chrząstki rzeczywiście ma sens.

 

Epifizjodeza – na czym polega?

Głównym celem omawianego zabiegu jest zatrzymanie naturalnego wzrostu kości poprzez zablokowanie chrząstki wzrostowej, która lokalizuje się przy nasadach kości. Nazywa się ona także płytką nasadową. Zabieg może mieć charakter tymczasowy lub trwały. Zabieg tymczasowy (jak wskazuje nazwa) może być w dowolnym momencie odwrócony, stosuje się techniki modulujące wzrost kości. Przy znieczuleniu ogólnym w obrąb chrząstki nasadowej umieszcza się metalowe implanty, które następnie usuwa się w momencie uzyskania pożądanej korekcji. Wówczas chrząstka wzrostowa może dalej działać, czyli przyczyniać się do wydłużania kości. Z kolei epifizjodeza trwała jest nieodwracalna, zahamowanie wzrostu płytki nasadowej nie może zostać odwrócone. Zwłaszcza epifizjodeza trwała powinna być szczegółowo omówiona z rodzicami dziecka, omawiając wszelkie jej wady i zalety. Wykonana w złym momencie w życiu dziecka poskutkuje poważnymi konsekwencjami ze strony narządu ruchu.

Jak wygląda epifizjodeza w praktyce na przykładzie strukturalnej asymetrii długości kończyn dolnych? Jeśli jedna kończyna dolna u dziecka jest zdecydowanie krótsza i nie wynika to z zaburzeń funkcjonalnych, lecz strukturalnych, co potwierdza badanie RTG (badanie pomiarowe kończyn dolnych), lekarz ortopeda dziecięcy może zdecydować o wykonaniu omawianego zabiegu. Ze względu na młody wiek stosuje się znieczulenie ogólne, aby następnie umieścić w dłuższej kończynie dolnej, np. na poziomie stawu kolanowego, płytkę tymczasową, hamującą wzrost tych kości. Dzięki temu kończyna krótsza ma szansę na dorównanie swoją długością kości dłuższej, ponieważ może dalej rosnąć.

Należy pamiętać, że na zabiegu się nie kończy. Młody pacjent wymaga rehabilitacji ruchowej pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty dziecięcego. Zarówno ze względu na obecność blizny pooperacyjnej, jak i na fakt ingerencji w tkankę kostną i staw, co bez rehabilitacji może prowadzić do pogorszenia sprawności ruchowej.

Epifizjodeza – wskazania

Zabieg epifizjodezy wykonuje się przede wszystkim w następujących przypadkach:

tubapay
tubapay
  • deformacje płaszczyzny czołowej lub kątowej stawów kolanowych u dzieci (kolana koślawe, kolana szpotawe);
  • deformacje stawów biodrowych i stawów skokowo-goleniowych u dzieci;
  • krzywica;
  • choroba Blounta;
  • osteochondrodysplazja;
  • artrogrypoza wrodzona lub idiopatyczna;
  • asymetria kończyn dolnych;
  • osteodystrofia nerek przebiegająca z zaburzeniami ze strony narządu ruchu.

Epifizjodeza jest uznawana za zabieg bezpieczny, jednak zawsze należy omówić ewentualne powikłania z lekarzem prowadzącym. Jednocześnie ma zastosowanie u dzieci, a nie u osób dorosłych, ponieważ kości dorosłego pacjenta nie rosną. Nie można więc zablokować wzrostu jednej kończyny. Przy powyższych problemach u pacjentów dorosłych stosuje się głównie fizjoterapię, a niekiedy zabiegi chirurgiczne, np. osteotomię.

Epifizjodeza – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do epifizjodezy są:

Decyzję o wykonaniu zabiegu oraz o jego rodzaju podejmuje lekarz na podstawie badań obrazowych, zwłaszcza RTG oraz tomografii komputerowej.

Ile kosztuje epifizjodeza?

Epifizjodeza w przypadku jednej kończyny dolnej kosztuje średnio 2500-3000 zł. Do kwoty tej należy doliczyć również koszt implantu. Cena ta może zmieniać się w zależności od wielkości stawu. Wspomniana cena dotyczy m.in. stawu skokowo-goleniowego oraz stawu kolanowego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szponder T., Wpływ czasowej epifizjodezy bliższego końca kości piszczelowej na kształt stawu kolanowego u dzieci leczonych z powodu nierównej długości kończyn, Lublin 2021.
  2. Dormans J., Ortopedia pediatryczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.