Odprostowanie lordozy szyjnej określane jest również jako jej zniesienie. To bardzo częsty problem XXI wieku, na co w dużej mierze wpływa coraz powszechniejsze korzystanie z komputerów i smartfonów, co wymusza zgięcie odcinka szyjnego kręgosłupa, a w dłuższej perspektywie znosi fizjologiczną lordozę tej okolicy. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się przeważnie fizjoterapeuta.
Odprostowanie lordozy szyjnej – przyczyny
Należy wiedzieć, że kręgosłup zdrowego człowieka nie jest prosty w płaszczyźnie strzałkowej. Posiada naturalne krzywizny nazywane lordozą lędźwiową i lordozą szyjną (wygięcie kieruje się w stronę brzuszną) oraz kifozą piersiową (wygięcie kieruje się w stronę grzbietową). Zwiększają one amortyzację kręgosłupa oraz sprawiają, że człowiek może pozostać aktywnym fizycznie na wysokim poziomie bez towarzyszących temu dolegliwości, np. bólowych. Zniesienie lub pogłębienie tych krzywizn staje się już jednak problemem. Jest wiele przyczyn zniesienia lordozy szyjnej, a zalicza się do nich m.in.:
- osłabienie mięśniowe, najczęściej w związku z siedzącym trybem życia i niskim poziomem codziennej aktywności ruchowej;
- urazy (np. komunikacyjne);
- radikulopatię szyjną;
- przewlekłe choroby narządu ruchu, np. ZZSK, RZS, zwyrodnienie kręgosłupa;
- wrodzone wady kręgosłupa, tak częste w przebiegu wad genetycznych czy zespołów wrodzonych;
- dyskopatię szyjną wymuszającą długotrwałe przyjmowanie pozycji przeciwbólowej ze zgiętą głową.
Zdecydowanie największym zagrożeniem dla współczesnego człowieka jest jednak siedzący tryb życia i postępująca komputeryzacja. W ostatnim czasie powstał nawet nowy termin odnoszący się do omawianego problemu: „text neck” (syndrom SMS-owej szyi).
Odprostowanie lordozy szyjnej – objawy
Udowodniono, że zgięcie głowy podczas patrzenia na telefon komórkowy czy ekrany urządzeń znajdujące się poniżej linii oczu generuje siłę podobną do dźwigania na głowie ciężaru o wartości 27 kg. W dłuższej perspektywie czasu nie może pozostać to bez konsekwencji. Odprostowanie lordozy szyjnej może wpływać na przesuwanie się krążków międzykręgowych tej okolicy. To z kolei prowadzi do powstania dyskopatii – najpierw wypukliny, a następnie przepukliny kręgosłupa odcinka szyjnego. Jeśli krążek międzykręgowy uciska na okoliczne nerwy, może dojść np. do osłabienia siły mięśniowej kończyn górnych, silnych bólów głowy, mrowienia i drętwienia rąk oraz innych objawów typowych dla rwy ramiennej.
Ponadto zniesienie lordozy lędźwiowej skutkuje objawami takimi jak:
- mroczki przed oczami;
- podwójne widzenie;
- szumy uszne;
- oczopląs;
- nudności i wymioty;
- omdlenia i stany przedomdleniowe;
- dysfagia i dyzartria (rzadziej).
Niektórzy pacjenci zgłaszają problem ze snem oraz czują dyskomfort w szyi podczas dłuższego przyjmowania jednej pozycji.
Odprostowanie lordozy szyjnej – profilaktyka
Aby oszczędzać kręgosłup szyjny, należy przestrzegać następujących wskazówek:
- siedzenie w pozycji, w której głowa jest w jednej linii z tułowiem, a więc przede wszystkim takie ustawienie ekranów, aby nie było konieczności zginania szyi;
- korzystanie z wyprofilowanego krzesła;
- częste zmiany pozycji w pracy przed komputerem, wykonywanie przerw, w których odbywają się krótkie ćwiczenia mobilnościowe kręgosłupa;
- systematyczna aktywność fizyczna, np. pływanie, jazda na rowerze, wspinaczka, taniec, jogging.
O aktywności fizycznej powinny pamiętać zwłaszcza osoby siedzące podczas pracy zawodowej lub pracujące z silnym zgięciem głowy (np. stomatolog, stylistka rzęs, kosmetolog, tatuażysta).
Zobacz również: Konsekwencje pracy siedzącej.
Diagnostyka odprostowania lordozy szyjnej
Złotym standardem diagnostycznym analizy krzywizn kręgosłupa jest RTG w płaszczyźnie bocznej. Uwidacznia z dużą dokładnością poszczególne kręgi, jednak nie ukazuje krążków międzykręgowych. Jeśli pojawiają się objawy dyskowe, warto wykonać rezonans magnetyczny (jeśli nie jest podawany kontrast, a badanie wykonuje się prywatnie, nie trzeba posiadać skierowania od lekarza). Zawsze przy zniesieniu lordozy szyjnej warto ocenić siłę mięśni kończyn górnych na podstawie skali Lovetta oraz napięcie mięśni przykręgosłupowych i obręczy barkowej.
Odprostowanie lordozy szyjnej – leczenie
Z omawianym problemem najlepiej udać się na wizytę u fizjoterapeuty. Specjalista wdroży techniki terapii manualnej mające na celu rozluźnienie zbyt napiętych mięśni, zwiększenie ruchomości przykurczonych stawów oraz poprawę biomechaniki ciała. Ważnym elementem leczenia są indywidualnie dobrane ćwiczenia, które pacjent musi wykonywać systematycznie. Fizjoterapeuta poinstruuje także w zakresie modyfikacji stylu życia i pomoże dobrać aktywność fizyczną dla danego pacjenta. Uzupełnieniem terapii często jest suche igłowanie oraz kinesiotaping.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaźmierczak H., Pawlak-Osińska K., Znaczenie zniesienia lordozy szyjnej w symptomatologii otoneurologicznej, Audiofonologia, XIII/1998.
- Osiński P., Znaczenie zniesienia lordozy szyjnej w symptomatologii otoneurologicznej, Audiofonologia, 13/1998.
- Miller M., Ortopedia Miller, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
- Bukała W., Ergonomiczne warunki pracy. Kwalifikacja Z.13.2. Doskonalenie ergonomicznych warunków pracy. Podręcznik do nauki zawodu technik BHP, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2015.