Szukaj
Szukaj

Brzuch stresowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Brzuch stresowy jest charakterystycznym w dzisiejszych czasach zjawiskiem. Stanowi typ otyłości brzusznej, związanej ze wzrostem poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. Nazwa dolegliwości pochodzi właśnie od obecności kortyzolu w organizmie, co ma miejsce najczęściej podczas silnego stresu, napięcia, zdenerwowania i niepokoju.

Brzuch stresowy

Brzuch stresowy – przyczyny

Jedna z definicji stresu mówi, że jest to stan, w którym człowiek czuje silne emocje, będące negatywnymi odczuciami, takimi jak lęk, strach, bezsilność, złość i agresja. Konsekwencją tego są liczne zmiany biochemiczne oraz fizjologiczne, które zaburzają homeostazę i wyprowadzają człowieka z psychicznej i fizycznej równowagi. W praktyce jednak istnieje cała gama negatywnych uczuć, które mogą być dla człowieka źródłem stresu. Istnieją przy tym różne modele reakcji na stres:

  • distres – oddziałuje negatywnie na człowieka, ponieważ organizm uznaje sytuację stresującą jako zagrożenie;
  • eustres – stres działa konstruktywnie na daną osobę, pobudza i motywuje ją do działania, jest więc pożądanym bodźcem pozytywnym.

Stres psychologiczny jest jednym z głównych czynników nadwagi i otyłości u ludzi, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Przyczyną tego jest fakt spożywania większych porcji posiłków podczas stresu w skutku mylenia emocji z głodem. W sytuacji stresowej mogą pojawić się objawy takie jak ucisk brzucha, przyspieszony rytm serca, wzmożona potliwość, napięcie mięśni czy osłabienie. Często powyższe zmiany mogą być mylone z uczuciem głodu. Charakterystyczne jest też zjawisko zajadania emocji. Na dłuższą metę powoduje to rozwój brzucha stresowego, a nawet otyłości dotyczącej całego ciała.

Brzuch stresowy powstaje również w konsekwencji wspomnianego nadmiaru hormonu stresu, jakim jest kortyzol. Kortyzol ma wpływ na gromadzenie tłuszczu i jego mobilizację, hamuje antylipolityczne działanie insuliny w ludzkich adipocytach i to zjawisko może być szczególnie nasilone w trzewnej tkance tłuszczowej. Dodatkowo zwiększa apetyt oraz sprzyja odkładaniu się brzusznej tkanki tłuszczowej. Warto zaznaczyć, że najwięcej receptorów dla kortyzolu znajduje się właśnie w okolicy brzucha, stąd gromadzenie się tkanki tłuszczowej właśnie w tym miejscu.

Zobacz również: Fizjologia stresu.

Patronite
Patronite

Brzuch stresowy – jak wygląda?

Brzuch stresowy to nic innego jak nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach od klatki piersiowej, aż nieco poniżej pępka. Jest zwarty i nie zwisa, a jego cechą charakterystyczną jest wypukłość i wzdęcie. Skóra jest cienka i napięta. Brzuch stresowy składa się głównie z tłuszczu trzewnego – najniebezpieczniejszego i związanego z licznymi powikłaniami ogólnoustrojowymi. Gromadząc się wokół narządów jamy brzusznej upośledza ich funkcjonowanie. Do poważnych konsekwencji otyłości brzusznej możemy zaliczyć m.in.:

I wiele innych.

Brzuch stresowy – leczenie

Brzuch stresowy należy leczyć przyczynowo. Jako że jego przyczyną jest stres, leczenie powinno składać się z następujących części:

Dodatkowo, warto walczyć z otyłością poprzez regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną, zdrową dietę. Jeśli u pacjenta jednocześnie zdiagnozowano jakiekolwiek choroby przewlekłe, np. cukrzycę typu 2, konieczne jest dążenie do uregulowania tej choroby.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kłósek P., Zależności między stresem psychologicznym a powstawaniem otyłości, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2016.
  2. Demissie M., Milewicz A., Zaburzenia hormonalne w otyłości, Diabetologia Praktyczna, 3/2003.
  3. Suchodolska P., Orkusz A., Otyłość – przyczyny, rodzaje, leczenie, skutki, Nauki Inżynierskie i Technologie, 4/2018.
  4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *