Szukaj
Szukaj

Brzuch stresowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Brzuch stresowy jest charakterystycznym w dzisiejszych czasach zjawiskiem. Stanowi typ otyłości brzusznej, związanej ze wzrostem poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. Nazwa dolegliwości pochodzi właśnie od obecności kortyzolu w organizmie, co ma miejsce najczęściej podczas silnego stresu, napięcia, zdenerwowania i niepokoju.

Brzuch stresowy

Brzuch stresowy – przyczyny

Jedna z definicji stresu mówi, że jest to stan, w którym człowiek czuje silne emocje, będące negatywnymi odczuciami, takimi jak lęk, strach, bezsilność, złość i agresja. Konsekwencją tego są liczne zmiany biochemiczne oraz fizjologiczne, które zaburzają homeostazę i wyprowadzają człowieka z psychicznej i fizycznej równowagi. W praktyce jednak istnieje cała gama negatywnych uczuć, które mogą być dla człowieka źródłem stresu. Istnieją przy tym różne modele reakcji na stres:

  • distres – oddziałuje negatywnie na człowieka, ponieważ organizm uznaje sytuację stresującą jako zagrożenie;
  • eustres – stres działa konstruktywnie na daną osobę, pobudza i motywuje ją do działania, jest więc pożądanym bodźcem pozytywnym.

Stres psychologiczny jest jednym z głównych czynników nadwagi i otyłości u ludzi, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Przyczyną tego jest fakt spożywania większych porcji posiłków podczas stresu w skutku mylenia emocji z głodem. W sytuacji stresowej mogą pojawić się objawy takie jak ucisk brzucha, przyspieszony rytm serca, wzmożona potliwość, napięcie mięśni czy osłabienie. Często powyższe zmiany mogą być mylone z uczuciem głodu. Charakterystyczne jest też zjawisko zajadania emocji. Na dłuższą metę powoduje to rozwój brzucha stresowego, a nawet otyłości dotyczącej całego ciała.

Brzuch stresowy powstaje również w konsekwencji wspomnianego nadmiaru hormonu stresu, jakim jest kortyzol. Kortyzol ma wpływ na gromadzenie tłuszczu i jego mobilizację, hamuje antylipolityczne działanie insuliny w ludzkich adipocytach i to zjawisko może być szczególnie nasilone w trzewnej tkance tłuszczowej. Dodatkowo zwiększa apetyt oraz sprzyja odkładaniu się brzusznej tkanki tłuszczowej. Warto zaznaczyć, że najwięcej receptorów dla kortyzolu znajduje się właśnie w okolicy brzucha, stąd gromadzenie się tkanki tłuszczowej właśnie w tym miejscu.

Zobacz również: Fizjologia stresu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Brzuch stresowy – jak wygląda?

Brzuch stresowy to nic innego jak nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach od klatki piersiowej, aż nieco poniżej pępka. Jest zwarty i nie zwisa, a jego cechą charakterystyczną jest wypukłość i wzdęcie. Skóra jest cienka i napięta. Brzuch stresowy składa się głównie z tłuszczu trzewnego – najniebezpieczniejszego i związanego z licznymi powikłaniami ogólnoustrojowymi. Gromadząc się wokół narządów jamy brzusznej upośledza ich funkcjonowanie. Do poważnych konsekwencji otyłości brzusznej możemy zaliczyć m.in.:

I wiele innych.

Brzuch stresowy – leczenie

Brzuch stresowy należy leczyć przyczynowo. Jako że jego przyczyną jest stres, leczenie powinno składać się z następujących części:

Dodatkowo, warto walczyć z otyłością poprzez regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną, zdrową dietę. Jeśli u pacjenta jednocześnie zdiagnozowano jakiekolwiek choroby przewlekłe, np. cukrzycę typu 2, konieczne jest dążenie do uregulowania tej choroby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kłósek P., Zależności między stresem psychologicznym a powstawaniem otyłości, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2016.
  2. Demissie M., Milewicz A., Zaburzenia hormonalne w otyłości, Diabetologia Praktyczna, 3/2003.
  3. Suchodolska P., Orkusz A., Otyłość – przyczyny, rodzaje, leczenie, skutki, Nauki Inżynierskie i Technologie, 4/2018.
  4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *