Szukaj

Pole magnetyczne po złamaniu

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
obecnie oczekuję na rehabilitację w placówce stacjonarnej po schorzeniu S82.7 i prowadzę ćwiczenia w domu, dlatego chciałem zapytać. Czy w ramach wspomagania procesu powrotu do sprawności mojej chorej kończyny i zrostu kostnego, warto wykorzystać pole magnetyczne po złamaniu i zakupić urządzenie do magnetoterapii, bo na wizytę stacjonarną muszę jeszcze trochę poczekać? Moja sprawność kończyny jest jeszcze na niskim poziomie, gdyż dopiero zaczynam ją powoli obciążać, bo wcześniej był powolny zrost kostny i prowadziłem ćwiczenia bez obciążania.

Dziękuję za poradę
Dariusz

 

Odpowiedź


Panie Dariuszu,
zastosowanie pola magnetycznego po złamaniu kości może mieć korzystny wpływ i stanowić dobre wspomaganie terapii właściwej podczas powrotu do pełnej sprawności. Magnetoterapia wpływa na przyspieszenie zrostu kostnego i często jest wykorzystywana podczas wieloodłamowego złamania czy utrudnionego zrostu kostnego w celu pobudzenia procesów regeneracyjnych tkanek wpływając m.in. na kolagen. Dodatkowo, pobudza wytwarzanie ATP, które jest niezbędne do przeprowadzania wszystkich reakcji w organizmie. Intensyfikuje także regenerację uszkodzonych tkanek poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, resorpcji obrzęków i krwiaków. Tego rodzaju forma stosowana w fizykoterapii ma działanie przeciwzapalne i wpływ przeciwbólowy na zasadzie wydzielania endorfin. Stosowana jest od wielu lat w gabinetach fizjoterapeutycznych, a w dzisiejszych czasach można z powodzeniem kupić przenośny aparat do magnetoterapii, który mógłby Pan wykorzystywać jako dodatkowa forma terapii.

Przed nabyciem zalecałbym jednak skonsultowanie się z lekarzem ortopedą prowadzącym czy nie widzi przeciwwskazań do stosowania magnetoterapii, ponieważ przeprowadzając zabieg dokładnie zna Pana całą historię chorobową. Pozwoli to również na odpowiednie, indywidualne dobranie planu leczenia. Drugą kwestią jest odpowiednie dobranie parametrów urządzenia takich jak częstotliwość (liczona w Hz), kształtu impulsów (trójkątny, prostokątny, trapezowy, sinusoidalny), natężenia (do 10 mT) oraz ilości zabiegów w serii (zazwyczaj jest to 5-15 zabiegów o czasie od 10 do 30 minut). Jeżeli zdecydowałby się Pan na zakup aparatu do magnetoterapii, zalecałbym też wizytę u fizjoterapeuty, który pokaże jak odpowiednio i bezpiecznie stosować urządzenie. Oprócz tego, na wizycie będzie on mógł (po zapoznaniu się m.in. z dokumentacją medyczną i aktualnymi Pana możliwościami) już na pierwszym spotkaniu przeprowadzić indywidualne do potrzeb terapie m.in. terapię manualną, a także pokazać odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu, które wspomogą proces regeneracji i powrót do pełnej sprawności.

Warto także skupić się na odpowiednio dobranej diecie, wspomagającej procesy regeneracyjne, czyli produktach dostarczających ważne dla organizmu witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Dodatkowo, proces regeneracji należałoby wspomóc odpowiednią suplementacją, do której zaliczyć można kolagen, kwas hialuronowy i witaminę D.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.