Szukaj

Ból szczęki

Spis treści

Pytanie


Witam,
od około tygodnia dokucza mi ból szczęki. Zaczęło się od szczękościsku ze stresu. Później poluzowałam ucisk – był po lewej stronie. Tego samego dnia podczas jedzenia szczęka zaczęła przeskakiwać, klikać. Byłam u stomatologa, zęby nie są przyczyną bólu. Zaczęłam wykonywać masaż rozluźniający szczękę i mięśnie, który znalazłam na YouTube. Czy to normalne, że po masażu to miejsce jest tkliwe, pulsujące? Jak długo może utrzymywać się taki ból / dyskomfort? Czy leki przeciwbólowe takie jak Ketonal active pomogą?

Roman

 

Odpowiedź


Pani Patrycjo,
problem z jakim się Pani zmaga może mieć wiele przyczyn. Może on dotyczyć m.in., aparatu więzadłowo-torebkowego w stawie skroniowo-żuchwowym. Jeżeli mięśnie szczęki i żuchwy były nadmiernie napięte, a po rozluźnieniu zaczęła Pani czuć przeskakiwanie to może również sugerować problem w wyżej wymienionym stawie. Ważne jest równomierne opracowanie wszystkich okolicznych mięśni, ponieważ niektóre mogą pracować niesymetrycznie, co może przekładać się na dyskomfort i powstawanie z czasem kolejnych, nieprzyjemnych dolegliwości takich jak np. punkty spustowe. Warto byłoby skupić się nie tylko na rozluźnieniu mięśni szczęki i żuchwy, ale również innych, które mogą powodować ból rzutowany. Przykładem może być mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, szczególnie głowa przyśrodkowa, której bóle mogą być współodpowiedzialne za ból stawu skroniowo-żuchwowego i tworzenie się tzw. satelitarnych punktów spustowych w okolicach mięśni szczęki. Z kolei ból rzutowany, wywołany przez położoną nieco głębiej głowę boczną mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego może przyjmować postać bólu tylnych zębów trzonowych. Dodatkowo, oprócz rozluźniania mięśni, warto byłoby przeprowadzić mobilizację stawów w celu m.in. poprawy ruchomości i lepszego odżywienia.

Wykonany przez Panią masaż rozluźniający szczękę i żuchwę mógł być wykonany zbyt intensywnie. Stąd mogły pojawić się opisane objawy, które mogą ustąpić po kilku dniach. Jeżeli jednak dalej będzie Pani odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, zalecałbym wizytę u fizjoterapeuty w celu dokładnego zbadania i sprawdzenia jak na żywo wygląda sytuacja. Dobrze, aby zajmował on się fizjoterapią stomatologiczną. Leki przeciwbólowe mogą jedynie złagodzić objawy, ale nie usuną przyczyny i ból będzie niestety nawracał. Spowodują wyłącznie chwilową ulgę. Wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego z pewnością pomoże i przyniesie zamierzone korzyści. W jej trakcie specjalista przeprowadzi terapię i pokaże indywidualnie dobrane ćwiczenia, które będzie Pani mogła wykonywać w domu, aby problem wzmożonego napięcia mięśni okolicy szczęki i żuchwy, a także ból szczęki nie nawracał.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.