Szukaj
Szukaj

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (MOS)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (łac. musculus sternocleidomastoideus, zwany w skrócie MOS) należy do grupy powierzchownych mięśni szyi. Silny rozwój mięśnia, jego kształt i przebieg są swoiste dla człowieka, co wiąże się z pionową postawą ciała i chwiejną głową.

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy (MOS)

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – topografia

Jest dobrze widoczny na szyi, przebiega po jej bocznej stronie. Objęty jest blaszką powierzchowną powięzi szyi. Pokrywa między innymi gałęzie splotu szyjnego ukazujące się na jego tylnej krawędzi, w punkcie Ebra – punkt nerwowy. Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy pokrywa także splot ramienny, a w swoim dolnym odcinku pęczek naczyniowo-nerwowy (tętnica szyjna wspólna, żyła szyjna wewnętrzna i nerw błędny), jak również szyjną część pnia współczulnego.

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – przyczepy

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy posiada 2 głowy – przyśrodkową i boczną. Głowa przyśrodkowa rozpoczyna się dłuższym ścięgnem na powierzchni przedniej rękojeści mostka, przykrywając częściowo staw mostkowo-obojczykowy. Z kolei głowa boczna rozpoczyna się krótkim ścięgnem na powierzchni górnej końca mostkowego obojczyka.

Między obiema głowami znajduje się zazwyczaj niewielka trójkątna szczelina szersza u dołu, której odpowiada na skórze dół nadobojczykowy mniejszy. W głębi tego dołu znajduje się tętnica szyjna wspólna i żyła szyjna wewnętrzna.

Głowa boczna biegnie dalej bardziej stromo ku górze niż głowa przyśrodkowa i wsuwa się pod nią. Następnie obie łączą się zwykle mniej więcej w połowie wysokości szyi, kierują się skośnie ku górze, bocznie oraz do tyłu. W rezultacie przyczepiają się ostatecznie krótkim ścięgnem na powierzchni bocznej wyrostka sutkowatego oraz na odcinku bocznym kresy karkowej górnej.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przyczep początkowy (pp): głowa przyśrodkowa – przednia powierzchnia rękojeści mostka; głowa boczna – górna powierzchnia końca mostkowego obojczyka;
  • przyczep końcowy (pk): zewnętrzna powierzchnia wyrostka sutkowatego kości skroniowej oraz boczna część kresy karkowej górnej kości potylicznej.

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – czynność (funkcje)

Jednoczesny skurcz obu mięśni zwraca twarz ku górze powiększając przy tym lordozę szyjną, a jednostronny skurcz przy ustalonej klatce piersiowej powoduje pochylenie głowy w tę samą stronę z jednoczesnym obróceniem głowy w stronę przeciwną oraz skierowanie jej lekko ku górze.

W pozycji leżenia tyłem mięsień ten pociąga głowę do przodu np. unosi głowę leżącej osoby, unosi mostek (przy ustalonej głowie) działając jako pomocniczy mięsień wdechowy. Ruchy te są jednak bardzo nieekonomiczne, ponieważ długie mięśnie wykonując nieznaczne ruchy niepotrzebnie zużywają wiele energii.

Zobacz również: Mięśnie oddechowe.

Jeżeli dojdzie do złamania obojczyka to głowa boczna przyczepu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego unosi odcinek mostkowy obojczyka w kierunku górnym co utrudnia zrost. Natomiast jednostronne skrócenie mięśnia (zazwyczaj wraz z powięzią i innymi mięśniami) spowoduje kręcz karku (łac. caput obstipum).

Unerwienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego

Unerwienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego pochodzi od gałęzi zewnętrznej nerwu dodatkowego i gałęzi splotu szyjnego (podobnie jak mięsień czworoboczny).

Unaczynienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego

Unaczynienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego pochodzi od gałęzi mostkowo-obojczykowo-sutkowych tętnicy szyjnej zewnętrznej oraz tętnicy podobojczykowej.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Mam pytanie o mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Po lewej stronie wyrźnie go widaća po prawej nie. Od czego to jest spowodowane i jak to wyleczyć. Licze na odpowiedź.

  2. Witajcie. Aktulnie się z tym zmagamy. Od pierwszych tygodni życia olbrzymia praca z fizjoterapeutami. Rozciąganie i ćwiczenie w stronę skróconego mięśnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *