Szukaj
Szukaj

Punkt Erba

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Punkt Erba to pojęcie z anatomii topograficznej niezwykle istotne w kardiologii. Odnosi się do dwóch niezwiązanych ze sobą miejsc. Zgodnie z definicją, określa orientacyjny punkt zlokalizowany na powierzchni klatki piersiowej przy lewej krawędzi mostka w trzeciej przestrzeni międzyżebrowej.

Punkt Erba

Gdzie znajduje się punkt Erba?

Jak wspomniano we wstępie, znajduje się on przy lewej krawędzi mostka, w trzeciej przestrzeni międzyżebrowej (chociaż niektóre źródła podają czwartą przestrzeń międzyżebrową). Punkt leży dokładnie w rzucie zastawki dwudzielnej.

Znaczenie punktu Erba

Biorąc pod uwagę fakt, że omawiany punkt znajduje się w rzucie zastawki dwudzielnej, osłuchiwanie go podczas podstawowego badania kardiologicznego może wykryć jej niedomykalność. Słychać wówczas charakterystyczne szmery. Szmery te przemieszczają się do lewego dołu pachowego, który należy osłuchać także w razie podejrzenia niedomykalności mitralnej. Punkt Erba jest miejscem, które osłuchuje się przy ubytkach przegrody międzykomorowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Punkt Erba w neurologii

Pojęcie punktu Erba wykorzystuje się jednak nie tylko w kardiologii, ale także w neurologii. Jest to inaczej punkt nerwowy, stanowiący miejsce wyjścia gałęzi skórnych splotu szyjnego, między innymi nerwów:

  • usznego wielkiego;
  • potylicznego mniejszego;
  • poprzecznego szyi;
  • nadobojczykowych.

Punkt Erba w pojęciu neurologicznym znajduje się mniej więcej na wysokości trzeciego kręgu szyjnego – C3. Nerwy rozchodzą się od niego wachlarzowo.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Opolski G., Kardiologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. Narkiewicz O., Moryś J., Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *