Masaż Abhyanga to jeden z podstawowych masaży w ajurwedzie. Dotyczy całego ciała, głęboko rozluźnia i relaksuje. Wykonuje się go przy użyciu ziołowych olejków, dlatego w zależności od wybranego produktu może działać również leczniczo. Istnieje wiele modyfikacji klasycznego masażu Abhyanga, np. masaż Shiroabhyanga, obejmujący wyłącznie głowę, kark i ramiona, będący wstępem do innych, całościowych masaży.
Masaż Abhyanga – na czym polega?
Słowo „Abhyanga” oznacza „namaszczanie”. Masażem tym obejmuje się wszystkie części ciała – głowę, kark, kończyny górne i dolne, brzuch oraz grzbiet. Bazuje na oleju sezamowym lub dowolnym olejku ziołowym, dzięki czemu łączy się ziołolecznictwo, aromaterapię oraz masaż, jednocześnie dbając o komfortowy poślizg na ciele osoby masowanej. Ruchy są powolne i płynne, mają na celu głównie relaksację i usunięcie napięć mięśniowych. Zwykle w tle płynie spokojna, relaksacyjna muzyka, a pomieszczenie zabiegowe powinno mieć przygaszone światło, tworząc intymną atmosferę.
Działanie masażu Abhyanga:
- zwiększenie witalności i dodanie energii;
- poprawa krążenia krwi i limfy;
- przyspieszenie metabolizmu;
- równoważenie układu nerwowego;
- zmniejszenie widoczności cellulitu oraz poprawa kondycji i jędrności skóry;
- zwalczanie bezsenności, poprawa jakości snu;
- usunięcie napięć psychicznych i fizycznych, przeciwdziałanie skutkom stresu;
- odżywienie wszystkich tkanek, poprawa ich ukrwienia i dotlenienia.
Ostateczny efekt zabiegu zależy również od zastosowanego oleju. Przykładowo, tradycyjny olej pozyskiwany m.in. z tataraku zwyczajnego i ołownika oczyszcza pory skóry, pobudza krążenie oraz ma działanie detoksykujące. Jeśli dodamy do niego olejek grejpfrutowy, znacznie pobudzimy metabolizm i zmniejszymy widoczność cellulitu. Z kolei olej sezamowy opóźnia procesy starzenia się skóry i chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Masaż całego ciała powinien trwać przynajmniej 45 minut, zwykle jednak specjaliści wykonują go przez 55-60 minut. To średni czas niezbędny do zrelaksowania się. Osobom masowanym zdarza się zasnąć podczas rytuału, na co wpływają: ciepły olej, relaksacyjny klimat w gabinecie, powolna muzyka i spokojne ruchy masażysty.
Masaż Abhyanga – przeciwwskazania
Kluczowym przeciwwskazaniem do masażu jest alergia lub nadwrażliwość na oleje ziołowe lub którekolwiek składniki wykorzystywanych olejów. Jeśli więc zmagamy się z problemami skórnymi i z alergiami, najlepiej zgłosić do przed rozpoczęciem zabiegu. Pozostałe przeciwwskazania są identyczne jak w przypadku wszystkich masaży całego ciała:
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze;
- rany i uszkodzenia skóry, np. owrzodzenia, oparzenia, odleżyny, rany pooperacyjne;
- aktualnie leczone choroby nowotworowe;
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa i wszelkie inne formy zakrzepicy;
- gorączka;
- tętniaki;
- padaczka;
- I trymestr ciąży (kobiety ciężarne w pozostałych trymestrach powinny zrezygnować z masażu powłok brzusznych, a przy masażu grzbietu powinny znajdować się w pozycji siedzącej);
- hemofilia, zaburzenia krzepnięcia krwi;
- świeże złamania kości i zwichnięcia;
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze oraz zaawansowane choroby sercowo-naczyniowe.
W profesjonalnym gabinecie masażu najpierw wypełniana jest ankieta dotycząca stanu zdrowia, dzięki czemu masażysta może podjąć decyzję o wykonaniu masażu.
Masaż Abhyanga – cena
W większości gabinetów masaży oraz ośrodków SPA cena 60-minutowego masażu Abhyanga oscyluje wokół kwoty 250 zł. Zwykle jednak zaleca się wykupienie całego pakietu zabiegów (5 lub 10, zależnie od potrzeb). Wówczas nie tylko kwota za pojedynczy zabieg jest niższa, ale i efekty masażu są intensywniejsze i trwalsze.
Polecane produkty:
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... | |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Nebel G., Lecznicza moc ajurwedy, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2019.
- Govindan S., Ajurwedyjski masaż leczniczy, Wydawnictwo Purana, Wrocław 2015.
- Lamboley D., Marie S., Masaż ajurwedyjski, Wydawnictwo RM, Warszawa 2011.