Szukaj
Szukaj

Masaż Abhyanga

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż Abhyanga to jeden z podstawowych masaży w ajurwedzie. Dotyczy całego ciała, głęboko rozluźnia i relaksuje. Wykonuje się go przy użyciu ziołowych olejków, dlatego w zależności od wybranego produktu może działać również leczniczo. Istnieje wiele modyfikacji klasycznego masażu Abhyanga, np. masaż Shiroabhyanga, obejmujący wyłącznie głowę, kark i ramiona, będący wstępem do innych, całościowych masaży.

Masaż Abhyanga

Masaż Abhyanga – na czym polega?

Słowo „Abhyanga” oznacza „namaszczanie”. Masażem tym obejmuje się wszystkie części ciała – głowę, kark, kończyny górne i dolne, brzuch oraz grzbiet. Bazuje na oleju sezamowym lub dowolnym olejku ziołowym, dzięki czemu łączy się ziołolecznictwo, aromaterapię oraz masaż, jednocześnie dbając o komfortowy poślizg na ciele osoby masowanej. Ruchy są powolne i płynne, mają na celu głównie relaksację i usunięcie napięć mięśniowych. Zwykle w tle płynie spokojna, relaksacyjna muzyka, a pomieszczenie zabiegowe powinno mieć przygaszone światło, tworząc intymną atmosferę.

Działanie masażu Abhyanga:

 • zwiększenie witalności i dodanie energii;
 • poprawa krążenia krwi i limfy;
 • przyspieszenie metabolizmu;
 • równoważenie układu nerwowego;
 • zmniejszenie widoczności cellulitu oraz poprawa kondycji i jędrności skóry;
 • zwalczanie bezsenności, poprawa jakości snu;
 • usunięcie napięć psychicznych i fizycznych, przeciwdziałanie skutkom stresu;
 • odżywienie wszystkich tkanek, poprawa ich ukrwienia i dotlenienia.

Ostateczny efekt zabiegu zależy również od zastosowanego oleju. Przykładowo, tradycyjny olej pozyskiwany m.in. z tataraku zwyczajnego i ołownika oczyszcza pory skóry, pobudza krążenie oraz ma działanie detoksykujące. Jeśli dodamy do niego olejek grejpfrutowy, znacznie pobudzimy metabolizm i zmniejszymy widoczność cellulitu. Z kolei olej sezamowy opóźnia procesy starzenia się skóry i chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Masaż całego ciała powinien trwać przynajmniej 45 minut, zwykle jednak specjaliści wykonują go przez 55-60 minut. To średni czas niezbędny do zrelaksowania się. Osobom masowanym zdarza się zasnąć podczas rytuału, na co wpływają: ciepły olej, relaksacyjny klimat w gabinecie, powolna muzyka i spokojne ruchy masażysty.

Masaż Abhyanga – przeciwwskazania

Kluczowym przeciwwskazaniem do masażu jest alergia lub nadwrażliwość na oleje ziołowe lub którekolwiek składniki wykorzystywanych olejów. Jeśli więc zmagamy się z problemami skórnymi i z alergiami, najlepiej zgłosić do przed rozpoczęciem zabiegu. Pozostałe przeciwwskazania są identyczne jak w przypadku wszystkich masaży całego ciała:

W profesjonalnym gabinecie masażu najpierw wypełniana jest ankieta dotycząca stanu zdrowia, dzięki czemu masażysta może podjąć decyzję o wykonaniu masażu.

Masaż Abhyanga – cena

W większości gabinetów masaży oraz ośrodków SPA cena 60-minutowego masażu Abhyanga oscyluje wokół kwoty 250 zł. Zwykle jednak zaleca się wykupienie całego pakietu zabiegów (5 lub 10, zależnie od potrzeb). Wówczas nie tylko kwota za pojedynczy zabieg jest niższa, ale i efekty masażu są intensywniejsze i trwalsze.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Nebel G., Lecznicza moc ajurwedy, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2019.
 2. Govindan S., Ajurwedyjski masaż leczniczy, Wydawnictwo Purana, Wrocław 2015.
 3. Lamboley D., Marie S., Masaż ajurwedyjski, Wydawnictwo RM, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *