Szukaj
Szukaj

Masaż Shiroabhyanga

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż Shiroabhyanga wywodzi się z ajurwedy, czyli stadohinduskiej sztuki leczenia, mającej na celu przede wszystkim przywrócenie równowagi organizmu. Omawiany rodzaj masażu obejmuje swoim działaniem głównie głowę, która (zgodnie z wierzeniami) jest najważniejszą częścią naszego ciała. Techniki masażu są spokojne i przyjemne, wprawiają ciało w stan relaksu.

Masaż Shiroabhyanga

Masaż Shiroabhyanga – na czym polega?

Masaż Shiroabhyanga wykonujemy w pozycji leżącej, zapewniającej osobie masowanej maksymalne rozluźnienie. Rozpoczyna się od polania głowy ciepłym olejkiem, skomponowanym tak, aby jego zapach oddziaływał na wszystkie zmysły osoby masowanej i wykorzystywał elementy aromaterapii. Z tego względu często zawiera domieszkę ziół. Olej rozprowadza się po całej głowie, dokładnie wmasowując go w skórę.

Zobacz również: Masaż aromaterapeutyczny.

Sam masaż jest przyjemny, delikatny, odprężający. Ruchy są powolne, wykorzystują jedynie lekki docisk. Obejmują głaskanie, rozcieranie i opukiwanie, a także wszelkie kombinacje tych trzech technik, np. głaskanie rozcierające czy rozcieranie rozciągające. Po opracowaniu całej głowy dodatkowo przechodzi się na szyję i górną część klatki piersiowej, jako że wiele mięśni mających swój przyczep w okolicy głowy przyczepia się również niżej, na klatce piersiowej czy obręczy barkowej. Mają również wspólne powięzi, do których należy podejść całościowo. Masaż Shiroabhyanga kończy się uciskaniem punktów marma (styk skrzyżowań kanałów przepływu energii).

Ten rodzaj masażu trwa średnio 30 minut, choć może wydłużyć się do 45-50 minut. Najlepiej wykonywać go przy spokojnej, relaksacyjnej muzyce, w ciepłym gabinecie o przygaszonym oświetleniu. Zalicza się do grona masaży relaksacyjnych, choć jego element leczniczy został niejednokrotnie potwierdzony.

Patronite
Patronite

Masaż Shiroabhyanga – efekty

Wprawdzie pierwsze efekty tego masażu widać już po pierwszym zabiegu, jednak aby były one trwałe i intensywne, warto zdecydować się na pakiet masaży (najlepiej 5-10, wykonywanych 1-2 razy w tygodniu). Efekty masażu:

Ciepły olej wpływa pozytywnie również na kondycję włosów, dlatego warto dobrać go do indywidualnych potrzeb osoby masowanej (np. bazując na porowatości włosów).

Masaż Shiroabhyanga – przeciwwskazania

Masaż Shiroabhyanga nie zawsze może zostać wykonany. Najważniejszymi przeciwwskazaniami są:

 • wyjątkowo zniszczone, łamliwe włosy, które wypadają nawet podczas delikatnego pociągnięcia;
 • nadprodukcja gruczołów łojowych w skórze głowy, a więc bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów (choć jest to przeciwwskazanie względne. Niektóre osoby twierdzą, że masaż Shiroabhyanga może regulować pracę gruczołów łojowych w dłuższej perspektywie czasu);
 • aktywne stany zapalne skóry głowy;
 • gorączka;
 • ostre choroby infekcyjne;
 • niektóre nowotwory złośliwe;
 • stan bezpośrednio po ekstrakcji zęba lub zabiegach w obrębie głowy i szyi;
 • rany skóry głowy lub skóry ciała w masowanym obszarze.

Decyzję o wykonaniu masażu podejmuje specjalista wykonujący zabieg po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu.

Jak przygotować się do masażu Shiroabhyanga?

Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do masażu. Wystarczy zadbać o higienę osobistą. Włosy powinny być czyste i świeże, bez wcześniejszego nakładania lakierów do włosów czy innych kosmetyków do stylizacji. Dodatkowo rekomenduje się, aby masaż był wykonany na koniec dnia, po zakończeniu wszelkich obowiązków zawodowych. W innym razie efekt głębokiego odprężenia zostanie zniwelowany przez kolejne obowiązki, z którymi będziemy musieli zmierzyć się po masażu.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Shunya A., Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością, Wydawnictwo Vital, Białystok 2019.
 2. Niedaszkowski B., Joga i ajurweda, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2015.
 3. Ptak M., Ajurweda – medycyna indyjska, Studio Astropsychologii, Białystok 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *