Szukaj
Szukaj

Masaż aromaterapeutyczny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż aromaterapeutyczny jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych masaży na całym świecie. Oddziałuje zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną dwoma drogami – stymulacją mechaniczną (techniki masażu relaksacyjnego) oraz zapachową (aromaterapia). Najważniejszy jest właściwy dobór olejków w zależności od potrzeb osoby masowanej. Dzięki temu dodatkowo można wspierać kondycję skóry.

Masaż aromaterapeutyczny

Na czym polega masaż aromaterapeutyczny?

Techniki masażu aromaterapeutycznego są przede wszystkim relaksacyjne, płytkie i spokojne. Obejmują głaskanie, rozcieranie i ugniatanie, które jednak nie powoduje dolegliwości bólowych czy dyskomfortu (jak może to mieć miejsce w masażu tkanek głębokich czy nawet w masażu leczniczym). Taki masaż trwa od 30 do 120 minut, najlepiej, aby obejmował całe ciało. Już od pierwszych technik na ciele osoby masowanej rozprowadza się olejek lub mieszankę olejków o intensywnym zapachu (niekiedy mogą być one gorące, podgrzane). Uzupełnieniem całości jest zazwyczaj spokojna i relaksacyjna muzyka, która pozwala na wyciszenie się na wielu płaszczyznach.

Masaż aromaterapeutyczny – działanie

Technika głaskania przygotowuje tkanki do dalszych ruchów, jest świetnym, odprężającym wstępem. Uspokaja ośrodkowy układ nerwowy (a dokładniej: wycisza nadmierną aktywność układu współczulnego) oraz działa odstresowująco. Technika rozcierania głębiej penetruje w tkankę mięśniową, zwiększa jej ukrwienie i dotlenienie, a także relaksuje na poziomie mięśniowym. Z kolei ugniatanie prowadzi do likwidacji napięć mięśniowych i jeszcze lepiej pobudza krążenie.

Działanie masażu aromaterapeutycznego w dużej mierze zależy także od użytych olejków aromatycznych. Przykładowe to:

W medycynie alternatywnej znaleźć można olejki niemal na każdą dolegliwość. Wiele z nich wpływa korzystnie na stan skóry, zwiększając jej elastyczność i wytrzymałość lub zmniejszając widoczność cellulitu. Olejki można łączyć ze sobą. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie olejku bazowego i jedynie uzupełnienie go olejkiem eterycznym. Przykładowo, użycie olejku z awokado jako bazy jest idealne dla skóry suchej i wrażliwej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Masaż aromaterapeutyczny – wskazania

Każda osoba bez przeciwwskazań zdrowotnych może zdecydować się na masaż aromaterapeutyczny. Wskazaniami są jednak w szczególności:

 • nadmierne napięcia mięśniowe lub emocjonalne;
 • stres w życiu codziennym;
 • dolegliwości bólowe ze strony mięśni lub kręgosłupa;
 • chęć zrelaksowania się i oderwania od rzeczywistości.

Wskazaniami są także różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Wówczas wystarczy dobrać olejek adekwatny do indywidualnych potrzeb osoby masowanej.

Masaż aromaterapeutyczny – przeciwwskazania

Choć masaż aromaterapeutyczny jest bezpieczny i niezwykle przyjemny, niekiedy nie może być zatosowany. Przeciwwskazaniami są:

 • rany i uszkodzenia skóry w miejscu masowanym, w tym oparzenia, odleżyny, odmrożenia, rany pooperacyjne (świeże, ze szwami);
 • powiększone węzły chłonne;
 • gorączka i stany podgorączkowe;
 • nowotwory;
 • zaostrzenie chorób przewlekłych;
 • uczulenie na olejki, które będą stosowane podczas masażu;
 • padaczka;
 • czynne infekcje;
 • bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie krwi.

Przed przystąpieniem do masażu aromaterapeutycznego (i jakiegokolwiek innego) w większości profesjonalnych placówek i ośrodków SPA wypełnia się stosowną ankietę zdrowotną i przeprowadza wywiad z fizjoterapeutą lub masażystą, który będzie wykonywał zabieg.

Masaż aromaterapeutyczny – cena

Ceny masażu aromaterapeutycznego jest mocno zróżnicowana. Zależy od długości masażu, renomy gabinetu lub ośrodka SPA, a nawet jego lokalizacji. Średnia cena za masaż aromaterapeutyczny trwający 60 minut wynosi 200-250 zł. Zwykle można zakupić pakiet masaży, dzięki czemu zaoszczędzamy nawet 20-30 zł na jednym masażu.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Ćwirlej A., Ćwirlej A., Gregorowicz-Cieślik H., Masaż klasyczny i aromaterapeutyczny w bólach kręgosłupa, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, 4/2005.
 2. Malm A., Olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
 3. Gwardzik M., Masaż – teoria i praktyka, 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *