Szukaj
Szukaj

Zapalenie pnia mózgu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie pnia mózgu (zapalenie pnia mózgu Bickerstaff’a) to rzadka choroba układu nerwowego o podłożu zapalnym. W jej przebiegu patologiczne zmiany obejmują zarówno pień mózgu, jak i obwodowy układ nerwowy, co daje charakterystyczne objawy kliniczne. Częściej diagnozowana jest u osób dorosłych, choć może pojawić się także u dzieci. Leczeniem zajmuje się lekarz neurolog i powinno być ono jak najszybciej wdrożone.

Zapalenie pnia mózgu

Zapalenie pnia mózgu – przyczyny

Przyczyny zapalenia pnia mózgu nie zostały poznane. Uważa się, że jest to choroba z autoagresji, co oznacza, że układu immunologiczny pacjenta błędnie rozpoznaje własne, zdrowe tkanki, uznając je za patologiczne. Wówczas uruchamia kaskadę reakcji, wskutek których atakuje je i niszczy.

W ostatnich latach wykazano, że w organizmie osób chorych znajdują się przeciwciała anty-GQ1b, co dodatkowo potwierdza mechanizm autoimmunologiczny. Przeciwciała te ściśle wiążą się z nerwem okoruchowym, nerwem bloczkowym oraz nerwem odwodzącym, słabiej zaś z jądrami móżdżku, istotą szarą pnia mózgu, rdzeniem kręgowym, niektórymi komórkami zwojów korzeni grzbietowych i wrzecionami mięśniowymi. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że brak przeciwciał anty-GQ1b nie wyklucza występowania zapalenia pnia mózgu, zaś potwierdzenie ich obecności może wskazywać jeszcze na inne choroby, choćby zespół Millera-Fishera.

Zapalenie pnia mózgu – objawy

Początkowo pacjent skarży się na objawy ogólnoustrojowe, niespecyficzne i mogące wskazywać na wiele innych dolegliwości zdrowotnych. Są to przede wszystkim nudności i wymioty, bóle głowy oraz gorączka. Dla zapalenia pnia mózgu charakterystyczna jest triada objawów:

  • oftalmoplegia – porażenie międzyjądrowe obejmujące narząd wzroku, w przebiegu którego obserwuje się m.in. oczopląs oraz podwójne widzenie;
  • ataksja – niezborność ruchowa;
  • różnego rodzaju i stopnia zaburzenia świadomości.

Podczas zapalenia pnia mózgu można jednak zaobserwować również następujące objawy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ze względu na powyższe objawy, zapalenie pnia mózgu zawsze należy różnicować z zespołem Millera-Fishera oraz zespołem Guillaina-Barrego, których obraz kliniczny może być zbliżony. Zapalenie pnia mózgu w pierwszej kolejności podejrzewa się u pacjentów, u których w krótkim czasie dochodzi do nasilenia objawów opuszkowych.

Zapalenie pnia mózgu – diagnostyka

W diagnostyce choroby należy wykonać rezonans magnetyczny głowy (ewentualnie tomografię komputerową), a także badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Następnym krokiem jest ocena obecności wspomnianych wcześniej przeciwciał w surowicy krwi oraz badanie elektroneurofizjologiczne. Rezonans magnetyczny głowy nie zawsze okazuje się być skuteczny, ponieważ uwidacznia zmiany anatomiczne jedynie u 33% pacjentów. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić:

Diagnostyką i leczeniem choroby powinien zajmować się doświadczony neurolog.

Zapalenie pnia mózgu – leczenie

Rokowania pacjenta zazwyczaj są dobre, o ile wcześnie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Obejmuje ono między innymi dożylną i doustną farmakoterapię (w tym podaż leków przeciwwirusowych i preparatów immunosupresyjnych), nawodnienie organizmu i wyrównanie elektrolitów (zwłaszcza u pacjentów wymiotujących) oraz stałe monitorowanie stanu zdrowia. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja, dzięki której w razie ewentualnych powikłań czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia szybko zostanie zaoferowana pomoc specjalistów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stępień A., Neurologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2022.
  2. Rybacka-Mossakowska J., Wyciszkiewicz A., Michalak S., Problemy diagnostyczne i lecznicze u chorych z zapaleniami mózgu i rdzenia kręgowego, Anestezjologia i Ratownictwo, 3/2014.
  3. Tonia-Cwynar E., Bocheńska M., Czyżyk E., Zapalenie pnia mózgu Bickerstaff’a – diagnostyka różnicowa w oparciu o przypadek kliniczny, Neurologia Dziecięca, 27/2018.
  4. Rybacka-Mossakowska J., Wyciszkiewicz A., Michalak S., Problemy diagnostyczne i lecznicze u chorych z zapaleniami mózgu i rdzenia kręgowego, Anestezjologia i Ratownictwo, 8/2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *