Szukaj
Szukaj

Zapalenie mózgu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie mózgu (łac. encephalitis) to pojęcie niezwykle szerokie, które może odnosić się do różnych jednostek chorobowych. Stan zapalny może bowiem być wywołany zarówno wirusami, jak i bakteriami, przy czym wymienia się wiele ich rodzajów, m.in. septyczne zapalenie mózgu, odkleszczowe zapalenie mózgu czy autoimmunologiczne zapalenie mózgu. Diagnostyką i leczeniem tego typu problemów zajmuje się lekarz neurolog.

Zapalenie mózgu

Zapalenie mózgu – przyczyny

Bakteryjne zapalenie mózgu najczęściej nie dotyczy samego mózgowia, lecz opon mózgowo-rdzeniowych, które go otaczają. Przyczyną jest neuroinfekcja wywołana zazwyczaj Gram-ujemnymi bakteriami (dwoinki zapalenia opon). Bakteryjne zapalenie opon może być ropne oraz nieropne. Do wniknięcia patogenów może dojść np. podczas urazów czaszki lub drogą przeniesienia ich z innego ogniska zakażenia, zwykle wargi górnej, przedsionka nosa, zatok czy ucha środkowego.

Wirusowe zapalenie mózgu (jak wskazuje nazwa) jest wywołane wirusami, np. EBV, WZW, HSV-1. Takie zakażenia mogą być również powikłaniem wcześniej przebytych chorób, jak ma to miejsce w przypadku sepsy i ospy wietrznej. Po wniknięciu do organizmu wirusy przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego zazwyczaj drogą krwi. Jedynie u niewielkiego odsetka chorych, w konsekwencji toczącego się procesu zapalnego, dochodzi do bezpośredniego zakażenia – uszkodzenia komórek śródbłonka naczyń mózgowych.

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu po raz pierwszy zostało opisane dopiero w 2007 roku. Zablokowanie receptorów NMDA w mózgu prowadzi do charakterystycznych objawów choroby, choć dokładne przyczyny tego typu zapalenia mózgu wciąż nie są znane. Udowodniono natomiast, że najczęściej dotyczy ono młodych kobiet.

Jeszcze inną formą jest paranowotworowe limbiczne zapalenie mózgu, związane głównie z drobnokomórkowym rakiem płuc (40%), zarodkowymi nowotworami jądra (20%), rakiem sutka (8%) i innymi chorobami nowotworowymi.

Patronite
Patronite

Zapalenie mózgu – objawy

Zapalenie mózgu może manifestować się na wiele sposobów, głównie w zależności od rodzaju choroby i czynnika sprawczego. Przeważnie początkowo pojawia się zestaw dolegliwości przypominających nieco grypę, dlatego są bagatelizowane bądź nieodpowiednio leczone. Mowa o:

Pojawiają się ponadto zaburzenia świadomości, nadwrażliwość na dźwięki oraz sztywność karku – ten ostatni objaw powinien być sygnałem alarmowym skłaniającym do dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki. Wraz z rozwojem choroby i poszerzaniem się stanu zapalnego pojawiają się charakterystyczne objawy neurologiczne. W przypadku autoimmunologicznego zapalenia mózgu są to: zaburzenia psychotyczne, ruchy mimowolne, drżenia pęczkowe mięśni, oczopląs, natomiast przy odkleszczowym zapaleniu mózgu: drgawki, zaburzenia świadomości, wysoka gorączka, oczopląs.

Diagnostyka zapalenia mózgu

Diagnostyka zapalenia mózgu możliwa jest na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych. Podstawą jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie krwi pod kątem markerów stanu zapalnego oraz tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mózgu. Diagnostyką zajmuje się lekarz neurolog.

Zapalenie mózgu – leczenie

Leczenie zapalenia mózgu zawsze powinno być przyczynowe i wdrożone jak najszybciej. Przy infekcjach bakteryjnych podstawą są antybiotyki, zaś przy wirusowych – leki przeciwwirusowe. W wielu przypadkach (np. przy odkleszczowym zapaleniu mózgu) nie ma leków, które pozwoliłyby na usunięcie czynnika sprawczego, dlatego wykorzystuje się wyłącznie metody objawowe. Mają one na celu m.in. zmniejszanie gorączki i ciśnienia wewnątrzczaszkowego oraz łagodzenie dolegliwości bólowych. Przy obrzęku mózgu pacjentowi podaje się glikokortykoidy. Jeśli natomiast zapalenie mózgu wiąże się z guzami i naciekami, rozważa się leczenie chirurgiczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Popiel M., Wietrak E., Laskus T., Opryszczkowe zapalenie mózgu, Postępy Mikrobiologii, 3/2012.
  2. Kozubski W., Neurologia kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2024.
  3. Stępień A., Neurologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.