Szukaj
Szukaj

Płyn w zatoce Douglasa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Płyn w zatoce Douglasa to nieprawidłowość pojawiająca się u kobiet, która może mieć rozmaite podłoże. Jako że zatoki Douglasa nie posiadają mężczyźni, problem ich nie dotyczy. W większości przypadków obecność płynu w zachyłku odbytniczo-macicznym wiąże się z wystąpieniem szeregu objawów klinicznych, zwłaszcza dolegliwości bólowych i nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz ginekolog.

Płyn w zatoce Douglasa

 

Zatoka Douglasa – anatomia

Zatoka Douglasa to charakterystyczne zagłębienie zlokalizowane w tylnej części miednicy mniejszej u kobiet. Stanowi przestrzeń zwaną również zachyłkiem odbytniczo-macicznym, ponieważ leży między tylną ścianą macicy, a przednią ścianą odbytnicy. Kontaktuje się także z tylnym sklepieniem pochwy i szyjką macicy. Choć zatoka Douglasa jest dość znaną i rozpoznawalną strukturą anatomiczną, nie pełni żadnych funkcji i nie odpowiada za żadne czynności fizjologiczne kobiety.

Płyn w zatoce Douglasa – przyczyny

W przypadku zdrowych kobiet zatoka Douglasa jest pusta, czyli pozbawiona płynów i wydzielin. W niektórych jednak przypadkach podczas badań można jednak zaobserwować płyn w zatoce Douglasa. Jego obecność zawsze ma patologiczne podłoże i powinna skłaniać do wykonania bardziej szczegółowych badań. Możliwymi przyczynami tego zjawiska są:

Warto wiedzieć, że nie tylko problemy zdrowotne zlokalizowane w pobliżu miednicy mniejszej mogą objawiać się płynem w zatoce Douglasa. Także niewydolność krążenia jest jedną z jego przyczyn.

Płyn w zatoce Douglasa – objawy

Obraz kliniczny może zmieniać się w zależności od przyczyny gromadzenia się płynu oraz stanu zdrowia i wieku kobiety. Najczęściej wiążą się one z nieprawidłowościami w cyklu miesiączkowym, takimi jak:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do innych, równie charakterystycznych objawów zaliczamy:

Ból może promieniować w kierunku pachwin oraz ud.

Płyn w zatoce Douglasa – diagnostyka

Podstawą diagnostyki płynu w zatoce Douglasa jest badanie ginekologiczne (zwłaszcza USG przezpochwowe). Uzupełniająco lekarz wykonuje USG przez powłoki brzuszne i zaleca ocenę beta hCG, aby wykluczyć ciążę ektopową. Bardzo ważne są badania krwi, zwłaszcza pod kątem hormonów tarczycy. W zależności od wskazywanych przez pacjentkę objawów oraz własnych podejrzeń ginekolog może nakłuć zatokę Douglasa i pobrać znajdujący się w niej płyn, aby przekazać go do badań bakteriologicznych lub cytologicznych.

Płyn w zatoce Douglasa – leczenie

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Dlatego jeśli bezpośrednią przyczyną płynu w zatoce Douglasa są stany zapalne, najczęściej wdraża się farmakoterapię. Natomiast gdy gromadzi się on wskutek nowotworu jajnika, lekarz dobiera metody leczenia onkologicznego. Zwykle są to chemioterapia, radioterapia i operacja usunięcia jajników (oraz innych tkanek okolicznych, w zależności od obecności przerzutów). Pękniętą ciążę pozamaciczną usuwa się laparoskopowo.

Objawowo natomiast usuwa się płyn z zatoki Douglasa przy użyciu długiej i grubej igły. Odessany płyn także odsyłany jest do badań histopatologicznych. Rokowania zależą od dokładnej przyczyny gromadzenia się płynu w tym miejscu.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Gogacz M., Gałczyński K., Romanek-Piva K., Winkler I., Rechberger T., Adamiak-Godlewska A., Stężenie wybranych czynników angiogennych w płynie otrzewnowym i surowicy krwi pacjentek z endometriozą, Ginekologia Polska, 3/2015.
  3. Huras H., Lachowska A., Packing miednicy mniejszej w położnictwie, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 5/2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *