Szukaj
Szukaj

Aorta piersiowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Aorta piersiowa (łac. Aorta thoracica) jest kluczową częścią aorty, czyli największej tętnicy w organizmie człowieka. Wychodzi ona bezpośrednio z lewej komory serca i odpowiada za rozprowadzanie krwi tętniczej bogatej w tlen po całym organizmie. Oprócz aorty piersiowej wyróżnia się także aortę brzuszną oraz początkowe odcinki aorty w okolicy mięśnia sercowego.

Aorta piersiowa

Aorta piersiowa – anatomia

Na samym początku warto omówić w skrócie budowę aorty jako pojedynczego naczynia krwionośnego. Długość aorty dochodzi do 475 mm (z czego 200 mm zajmuje aorta piersiowa, 150 mm – aorta brzuszna), a jej cechą charakterystyczną są przede wszystkim bardzo grube, elastyczne i wytrzymałe ściany, które dochodzą do 1,5 mm i zbudowane są z kolagenu oraz elastyny. Umożliwia im to wytrzymywanie znacznego ciśnienia, pod którym pompowana jest krew z serca bezpośrednio do tętnicy. W swojej budowie aorta posiada następujące odcinki:

  • część wstępująca aorty – rozpoczyna się tuż przy zastawce aortalnej serca i ma około 70 mm długości. To właśnie z niej odchodzą równie istotne tętnice wieńcowe, które odpowiadają za ukrwienie samego mięśnia sercowego i właśnie w jej obrębie najczęściej tworzą się tętniaki aorty;
  • łuk aorty – ma swój początek przy drugim, prawym stawie żebrowo-mostkowym, a kończy się w okolicach kręgu piersiowego III lub IV. Od łuku aorty odchodzą m.in.: tętnica szyjna wspólna, pień ramienno-głowowy, tętnica podobojczykowa lewa;
  • część zstępująca aorty – to właśnie ona jest najdłuższą częścią aorty i dzieli się na aortę piersiową oraz aortę brzuszną.

Aorta piersiowa biegnie w śródpiersiu tylnym, chociaż zaobserwowano, że wraz z wiekiem ma tendencję do delikatnego przesuwania się w stronę lewą. Za jej początek uznaje się granicę między kręgami piersiowymi Th3 i Th4, natomiast za koniec uznaje się rozwór aortowy przepony na poziomie kręgu piersiowego Th12 – to właśnie tutaj aorta piersiowa przekształca się w aortę brzuszną. Bezpośrednio do aorty piersiowej przylegają struktury anatomiczne takie jak płuco lewe, osierdzie, przełyk, splot słoneczny, kręgosłup oraz liczne inne struktury naczyniowe i chłonne, w tym przewód piersiowy.

Gałęzie aorty piersiowej

Od aorty piersiowej odchodzą liczne gałęzie, które podzielono na trzewne i ścienne. Gałęzie trzewne odpowiadają głównie za zaopatrywanie w krew ważnych narządów wewnętrznych zlokalizowanych w obrębie klatki piersiowej, natomiast ścienne unaczyniają ścianę klatki piersiowej. Gałęziami tymi są przede wszystkim:

Patronite
Patronite
  • gałęzie oskrzelowe;
  • gałęzie przełykowe;
  • gałęzie śródpiersiowe;
  • gałęzie osierdziowe;
  • tętnice przeponowe górne;
  • tętnice międzyżebrowe tylne;
  • tętnica podżebrowa.

Ważną rolę w układzie krwionośnym odgrywają m.in. wspomniane tętnice międzyżebrowe tylne, występujące jako 9 par przebiegających w bruździe kolejnych żeber pomiędzy mięśniami międzyżebrowymi.

Tętniak aorty piersiowej

Tętniak aorty określa się jako stałe, miejscowe poszerzenie średnicy aorty o przynajmniej 50% powyżej jej prawidłowego wymiaru w danym odcinku. Zjawisko to obejmuje wszystkie 3 warstwy ściany naczynia: błonę wewnętrzną, błonę środkową i błonę zewnętrzną. Tętniaki mogą tworzyć się w każdym odcinku aorty i nierzadko nie dają żadnych objawów, przez co diagnozowane są dopiero w momencie, gdy pękną, co przeważnie kończy się zgonem pacjenta. Tętniaki aorty piersiowej spotyka się aż 5-krotnie rzadziej niż tętniaki aorty brzusznej, mimo tego są sporym problemem kardiologicznym.

Jeśli wystąpią już objawy, przeważnie są to:

Przyczyny powstawania tętniaków nie są do końca znane, choć wyszczególnione najistotniejsze czynniki ryzyka takie jak palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze czy dieta bogata w sól i tłuszcze nasycone. Poważnym zagrożeniem dla aorty piersiowej jest ponadto miażdżyca, w której przebiegu może dojść do rozwarstwienia aorty, czyli przerwania ciągłości jej ścian. To z kolei prowadzi do zawału serca i udaru mózgu, a nawet do zgonu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Milanowska B., Michalak E., anaszek−Sitkowska H., Franaszczyk M., Płoski R., Bilińska Z. Rodzinne tętniaki i rozwarstwienia aorty piersiowej, Kardiologia Polska, 12/2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *