Szukaj
Szukaj

Krwioplucie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krwioplucie to wykrztuszanie z dróg oddechowych krwi lub krwistej plwociny. Może wynikać z wielu przyczyn, jednak zawsze są one poważne i wymagają konsultacji z lekarzem. Spośród ogółu chorych z krwiopluciem u nawet do 30% rozpoznawany jest rak płuca, przy czym u około 1/4 z nich jest ono pierwszym objawem choroby.

Krwioplucie – przyczyny

Krwioplucie

Mechanizmy krwioplucie zostały bardzo dobrze poznane. Krwawienie następuje głównie z wysokociśnieniowych naczyń oskrzelowych, wskutek:

 • stanu zapalnego i proliferacji naczyń łatwo krwawiących (rozstrzenie oskrzeli, gruźlica);
 • naciekania i nowotworzenia naczyń w chorobach nowotworowych płuc;
 • wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku, prowadzącego do nadciśnienia płucnego (zwężenie zastawki mitralnej, niewydolność lewokomorowa).

Podsumowując, częste przyczyny krwioplucia mogą być następujące:

Do tych występujących umiarkowanie często zaliczamy:

 • zatorowość płucną;
 • niewydolność lewokomorową;
 • nowotwory pierwotne płucne, inne niż rak płuc;
 • urazy płuca.

Znacznie rzadziej krwioplucie wynika z:

 • skaz krwotocznych osoczowych i płytkowych;
 • nadciśnienia płucnego;
 • skrobawicy;
 • zwężenia zastawki mitralnej.

Sporadycznie krwioplucie może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych, fibrynolitycznych czy kwasu acetylosalicylowego.

Patronite
Patronite

Jak wygląda krwioplucie?

Chociaż dolegliwość kojarzy się wyłącznie z wykrztuszaniem krwawej wydzieliny, może ona przyjmować różną postać. To ważne informacje umożliwiające różnicowanie przyczyn schorzenia na podstawie cech krwioplucia i objawów towarzyszących.

Obfite odkrztuszanie plwociny podbarwionej krwią najczęściej wskazuje na rozstrzenie oskrzeli. Plwocina ropna i krwista na zapalenie lub rozstrzenie oskrzeli, a gdy dodatkowo występuje gorączka – na zapalenie płuc lub ropień płuca. Z kolei plwocina różowa, pienista może wskazywać na niewydolność lewokomorową lub zwężenie zastawki mitralnej. Różnicowania można również dokonać na podstawie wywiadu, choć zawsze musi być on poparty badaniami. Przykładowo, wieloletnie palenie papierosów i nawracające krwioplucie na ogół wskazują na nowotwory płuc, zaś nagły początek, wraz z silnym bólem w klatce piersiowej i dusznością – na zatorowość płucną.

Krwotok płucny

To masywne krwawienie z dróg oddechowych, zazwyczaj powyżej 200 ml w ciągu doby, mogące prowadzić do niewydolności oddechowej. Stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Najczęstsze przyczyny to nowotwory złośliwe, rozstrzenie oskrzeli, gruźlica, urazy, skazy krwotoczne.

Zobacz również: Pylica płuc.

Leczenie krwioplucia

Podstawą leczenia jest dobra diagnostyka, umożliwiająca określenie przyczyn krwioplucia. To niezbędny element. Należy wdrożyć terapię przyczynową. Chory z masywnym krwiopluciem zawsze wymaga leczenia szpitalnego z monitorowaniem parametrów życiowych. Konieczne jest zapewnienie dwóch dużych dojść dożylnych i pobranie krwi na badania laboratoryjne, w tym bezwzględnie na oznaczenie grupy krwi i wykonanie próby zgodności. Należy przygotować kilka jednostek koncentratu krwinek czerwonych do ewentualnej pilnej transfuzji.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
 2. Kochanowski J., Przyczyny, symptomatologia, diagnostyka i leczenie zespołów z uwięźnięcia, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
 3. Florczyk M., Wieteska M., Torbicki A., Krwioplucie – rak czy zatorowość płucna?, OncoReview, 2/2012.
 4. Kamiński J., Kozielski J., Krwioplucie: charakterystyka objawu i aktualne zalecenia diagnostyczne, Przewodnik Lekarza, 9/2005.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *