Szukaj
Szukaj

Angiopatia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Angiopatia to termin odnoszący się do zmian w naczyniach krwionośnych, co wpływa negatywnie na ich strukturę i czynność. W medycynie wyróżnia się przede wszystkim 2 podstawowe typy dolegliwości: amyloidową oraz cukrzycową. Istnieje ich jednak więcej, a wszystkie one różnią się głównie przyczyną powstawania.

Angiopatia

Angiopatia amyloidowa

Charakteryzuje się akumulacją amyloidu w ścianie tętniczek, kapilar i naczyń żylnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Może mieć postać rodzinną lub sporadyczną, a częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem i rozwojem cywilizacji. Mózgowa angiopatia amyloidowa wraz z chorobą Alzheimera należy do grup chorób zwyrodnieniowych zwanych amyloidopatiami. Stanowi chorobę wieku podeszłego – po miażdżycy stanowi drugą pod względem częstości przyczynę często nawracających, nieurazowych krwotoków mózgowych. Podsumowując mózgowa angiopatia amyloidowa występuje w przebiegu wielu chorób:

  • Alzheimera;
  • krwotoków mózgowych;
  • udarów niedokrwiennych mózgu;
  • leukoencefalopatii;
  • Downa;
  • rzekomego guza mózgu;
  • Creutzfeldta-Jakoba;
  • Parkinsona.

I wielu innych.

Zobacz również: Ból za mostkiem.

Angiopatia cukrzycowa

Angiopatia cukrzycowa stanowi poważne powikłanie cukrzycy, czyli choroby podstawowej. Nieleczona może nawet przyczyniać się do trwałego inwalidztwa. Obejmuje powstawanie zmian zwyrodnieniowych w żyłkach, tętniczkach i włośniczkach, a niekiedy i w dużych żyłach czy tętnicach całego organizmu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Możemy wyróżnić dwa „typy” tego schorzenia. Pierwszym z nich jest mikroangiopatia, która obejmuje przede wszystkim oczy, nerki oraz skórę. Jednym z zaburzeń jest retinopatia cukrzycowa, która może doprowadzić do utraty wzroku. Efektem nefropatii cukrzycowej może być stwardnienie i niewydolność nerek. Neuropatia cukrzycowa obejmuje włókna nerwowe narządów wewnętrznych, nerwy ruchowe i czuciowe, a także naczynia obwodowe. Kolejna odmiana angiopatii to makroangopatia, w której występuje miażdżyca dolnych kończyn i tętnic mózgu oraz choroba niedokrwienna serca.

Przyczyną angiopatii cukrzycowej jest zaburzenie metabolizmu, w konsekwencji czego następuje pogrubienie błony ścian naczyń krwionośnych. Efektem tego jest natomiast pogorszenie przepływu krwi i poważne konsekwencje.

Zobacz również: Kołatanie serca.

Czy angiopatię można leczyć?

Leczenie angiopatii cukrzycowej obejmuje przede wszystkim ustabilizowanie cukrzycy i miażdżycy (ponieważ dolegliwości te często występują wspólnie). Ważna jest normalizacja stężenia glukozy oraz cholesterolu. Przy angiopatii amyloidowej należy rozpocząć terapię chorób wieku podeszłego. Dodatkowo bardzo często konieczna jest farmakoterapia, której cel stanowi przywrócenie prawidłowego przepływu krwi i wsparcie struktury naczyń krwionośnych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mendel T., Mózgowa angiopatia amyloidowa, Neurologia po Dyplomie, 1/2017.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006,
  3. Mendel T., Szpak G., Wierzba-Bobrowicz T., Mózgowa angiopatia amyloidowa jako przyczyna krwotoków mózgowych, Neur. Neurochir. Pol., 4/2005.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *