Szukaj

Złamanie zamknięte

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Złamanie zamknięte kości to takie złamanie, w przebiegu którego nie dochodzi do przerwania powłok skórnych, a więc odłamy kości znajdują się wciąż wewnątrz ciała. Mogą być proste (2 odłamy) lub wieloodłamowe (3 lub więcej odłamów). Tego typu złamania kości mogą być wskazaniem do operacji celem zespolenia odłamów, jak również mogą wiązać się z powikłaniami. Wymagają leczenia ortopedycznego oraz rehabilitacji ruchowej.

Złamanie zamknięte
Ryc. 1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po złamaniu kostki bocznej.

Złamanie zamknięte – przyczyny

Złamania powstają najczęściej w wyniku urazu mechanicznego i nie ma tu znaczenia, czy chodzi o złamania zamknięte, czy złamania otwarte. Często występującym mechanizmem ich powstawania są:

  • upadek z wysokości;
  • wypadek komunikacyjny
  • uderzenie się;
  • upadek z roweru.

Ryzyko złamań zamkniętych jest też duże u sportowców uprawiających sporty ekstremalne, sporty walki i gry zespołowe. Innymi czynnikami ryzyka złamań są:

W momencie zadziałania na kość dużej siły dochodzi do naruszenia struktury tkanki kostnej, która w warunkach fizjologicznych jest wysoce wytrzymała. Może dojść do jej częściowego pęknięcia w danym miejscu lub do całkowitego złamania. Jeśli siła ta jest wyjątkowo duża, obserwuje się złamanie wieloodłamowe lub złamanie z przemieszczeniem, których leczenie jest już nieco bardziej skomplikowane.

Jak wygląda złamanie zamknięte?

Przy złamaniu zamkniętym siła oddziałująca na tkankę kostną nie doprowadza do przerwania powłok skórnych. Nie ma więc charakterystycznego krwawienia czy wychodzenia odłamów kostnych przez skórę, co nierzadko pacjent może zaobserwować bez wykonywania konkretnych badan obrazowych. Przerwanie ciągłości skóry i przebicie się odłamów kości na zewnątrz jest typowe dla złamań otwartych, które zawsze wymagają leczenia operacyjnego. Przy złamaniach zamkniętych może powstać kilka odłamów – ich liczba zależy w dużej mierze od rodzaju urazu, lokalizacji kości oraz ogólnego stanu zdrowia. Obraz kliniczny złamań zamkniętych jest dość klasyczny. Pojawiają się:

  • obrzęk i zaczerwienienie skóry w miejscu urazu;
  • zasinienie skóry w późniejszym czasie;
  • silny ból, który dodatkowo nasila się podczas dotykania urażonego miejsca lub podczas prób poruszania okolicznymi stawami;
  • zniekształcenie kończyny, jeśli jest to złamanie zamknięte przemieszczone.

Złamaniem przemieszczonym zamkniętym zwiemy takie złamanie, w przebiegu którego odłamy przesuwają się względem siebie (dlatego wymagają zespolenia chirurgicznego), jednak nie na tyle, aby przebić skórę. Mimo tego w bardziej przemieszczonych przypadkach zaobserwować można uwypuklenie skóry w jednym miejscu. Jest to jeden z odłamów uciskających skórę od wewnątrz.

Patronite
Patronite

Diagnostyka złamania zamkniętego

Złamanie zamknięte diagnozuje się na podstawie badania RTG. Pozwala ono uwidocznić zarówno pęknięcia, jak i całkowite złamania. Dodatkowo na zdjęciu RTG widać dokładnie lokalizację złamania, jego zaawansowanie, ewentualne przemieszczenie odłamów oraz zwichnięcia stawów. Jeśli istnieje realne podejrzenie uszkodzenia okolicznych struktur miękkich, np. więzadeł, lekarz ortopeda może podjąć decyzję o wykonaniu rezonansu magnetycznego. Tkanki miękkie nie są bowiem widoczne na RTG.

Złamanie zamknięte – leczenie

W większości przypadków złamań zamkniętych stosuje się unieruchomienie na 6 tygodni, aby odłamy kostne nie przemieszczały się między sobą i miały szansę na utworzenie zrostu kostnego. Nie zawsze unieruchomienie jest jednak zakładane – przykładowo w przypadku żeber zaleca się jedynie oszczędzanie się i unikanie wykonywania większych ruchów tułowiem. Po 6 tygodniach lekarz kieruje pacjenta na RTG, aby potwierdzić zrost kostny, po czym zdejmuje unieruchomienie. Wówczas należy rozpocząć profesjonalną fizjoterapię składającą się m.in. z odpowiednio dobranych technik terapii manualnej, ćwiczeń i nieco rzadziej z zabiegów fizykalnych.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda indywidualnie dobrana rehabilitacja po złamaniu zamkniętym kostki bocznej u jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:

W niektórych przypadkach przy złamaniach zamkniętych konieczny jest zabieg chirurgiczny. Mowa np. o złamaniach przemieszczonych, w których ręcznie należy zbliżyć do siebie odłamy kostne i unieruchomić je płytkami czy śrubami. Także złamania, w przebiegu których powstało wiele odłamów lub w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów / naczyń krwionośnych mogą wymagać chirurgicznego zaopatrzenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia — podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Exemplum, Poznań 2024.
  2. Kruczyński J., Wiktora Degi ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.