Szukaj
Szukaj

Objaw udowy Lasegue’a (odwrócony objaw Lasegue’a)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Objaw udowy Lasegue’a (odwrócony objaw Lasegue’a) wskazuje na podrażnienie korzeni nerwowych. Ocenia on korzenie nerwowe środkowej części kręgosłupa lędźwiowego (od L2 do L4).

 

Nerw udowy

Jest największym nerwem splotu lędźwiowego, składa się z włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych L2, L3 i L4, a czasami nawet L1 i L5. W jego przebiegu wyróżniamy cztery podstawowe odcinki:

  • lędźwiowy;
  • biodrowy;
  • pachwinowy;
  • udowy.

Gałęzie mięśniowe bliższe unerwiają mięsień biodrowy oraz lędźwiowy większy. Gałęzie stawowe kierują się ku przedniej powierzchni stawu biodrowego, natomiast gałęzie łonowe biegną aż do mięśnia grzebieniowego. Wyróżnić można również gałęzie naczyniowe, do mięśnia krawieckiego, skórne przednie oraz końcowe.

Gałęzie mięśniowe dalsze stanowią grupę boczną warstwy głębokiej gałęzi końcowych. Dodatkowo zaopatrują wszystkie głowy mięśnia czworogłowego, ponieważ do każdej z nich oddają po kilka gałązek. Zaopatrują także staw biodrowy i staw kolanowy.

Najdłuższą gałęzią skórną nerwu udowego jest nerw udowo-goleniowy, niekiedy sięgający aż do stopy. Unerwia on przednio-przyśrodkową część kolana, podudzia i stopy.

Objaw udowy Lasegue’a

Bóle nerwu udowego mają w większości przypadków inną historię chorobową. Z reguły są wyraźne oraz powiązane z dermatomami.

Wykonanie

Pacjent leży przodem (na brzuchu) i jednocześnie zgina kończynę dolną w stawie kolanowym. Następnie fizjoterapeuta unosi zgiętą kończynę dolną z kozetki.

Interpretacja

Przeprost stawu biodrowego przy zgiętym stawie kolanowym powoduje naciągnięcie nerwu udowego. Jeżeli pojawią się jednostronne lub obustronne bóle korzeniowe krzyża, na przedniej stronie uda lub znacznie rzadziej w podudziu, świadczy to o podrażnieniu korzeni nerwowych w segmencie L3-L4.

Dodatkowe informacje

Przyczyną podrażnienia badanych korzeni nerwowych może być m.in. wypadnięcie jądra miażdżystego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wykonanie testu ograniczają dolegliwości spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego, skrócenie mięśnia prostego uda bądź mięśnia lędźwiowego.

Odwrócony objaw Lasegue’a może także zostać przetestowany w pozycji leżenia bokiem. Wówczas pacjent leży na stronie niebadanej, a badana kończyna jest lekko zgięta w stawie biodrowym i stawie kolanowym. Fizjoterapeuta jedną ręką stabilizuje miednicę pacjenta, a drugą przytrzymuje staw kolanowy i prostuje staw biodrowy jednocześnie zginając staw kolanowy.

Bóle korzeniowe po przedniej stronie uda przemawiają za podrażnieniem korzeni nerwowych.

Podobnie jak w objawie Lasegue’a, objawy mogą pojawić się po stronie przeciwnej do testowanej. W takim przypadku mówi się o skrzyżowanym objawie udowym Lasegue’a. Dolegliwości bólowe w okolicy stawu biodrowego i pachwiny przemawiają za uszkodzeniem na poziomie L3, natomiast objawy po stronie przedniej podudzia wskazują na problemy na poziomie L4.

Test ten przypomina test Obera wykorzystywany w ocenie przykurczów lub skrócenia pasma biodrowo-piszczelowego. Przykurczone lub skrócone pasmo nie pozwala na wykonanie silnego przywiedzenia kończyny. Jeśli dolegliwości bólowe są obecne, pojawiają się nad krętarzem większym kości udowej i dystalnie od kłykcia bocznego.

Zobacz również: Zespół korzeniowy i rzekomokorzeniowy.

Należy wiedzieć, że w przypadku dyskopatii na poziomie L3 i L4 widoczne jest zmniejszenie siły mięśnia czworogłowego uda oraz brak lub zmniejszenie odruchu z więzadła rzepki.

Podrażnienie korzeni nerwowych – leczenie

Początkowo zaleca się odciążenie kręgosłupa. Leczenie opiera się przede wszystkim na odpowiednio prowadzonej fizjoterapii oraz farmakoterapii. Wskazane jest stosowanie środków przeciwbólowych, a w cięższych przypadkach leków rozluźniających mięśnie, ponieważ zwykle są one bardzo napięte. Dodatkowo korzyści przynosi terapia manualna, regularne stosowanie masaży, zabiegów fizykalnych czy kinezyterapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi oczekiwane rezultaty.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. A co jeśli ból pojawia się w okolicy między odcinkiem piersiowym, a ledzwiowym po stronie przeciwnej do poniesionej nogi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *