Wypadnięcie jądra miażdżystego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wypadnięcie jądra miażdżystego to powszechnie stosowana nazwa odnosząca się do dyskopatii i często wskazująca na przepuklinę jądra miażdżystego. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nie jest to zawsze – jak wskazuje nazwa – całkowite wypadnięcie części krążka międzykręgowego, lecz zwykle jego przesunięcie powodujące ucisk na nerwy i naczynia krwionośne.

Wypadnięcie jądra miażdżystego

Podstawy anatomiczne

Jednym z podstawowych elementów budujących kręgosłup jest krążek międzykręgowy, zwany popularnie dyskiem. Stanowi on rodzaj „poduszeczki”. Jej celem jest amortyzacja obciążeń, którym poddawany jest kręgosłup. Krążek międzykręgowy składa się z dwóch elementów:

  • jądra miażdżystego
  • pierścienia włóknistego.

Jądro miażdżyste jest zamknięte w wielowarstwowym pierścieniu zbudowanym z włókien kolagenowych.

Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie człowieka.

Działające na kręgosłup w ciągu dnia siły wyciskają wodę z dysku. Nocą, podczas spoczynku, krążek międzykręgowy ponownie ją chłonie, a tym samym pęcznieje. To właśnie z tego względu rano człowiek budzi się wyższy, i również dlatego rano objawy bólowe w przypadku schorzenia są intensywniejsze. Większy krążek międzykręgowy w większym stopniu uciska na struktury znajdujące się wokół niego.


Kolagen do picia bioalgi


Przyczyny

Za główną przyczynę schorzenia uważa się siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna współczesnych ludzi. Warto wspomnieć także o nieprawidłowej eksploatacji kręgosłupa (czyli podnoszenie i noszenie ciężarów w niewłaściwy sposób).

Czynniki ryzyka zostały podzielone na zawodowe (wibracja, prowadzenie pojazdów mechanicznych przez dłuższy okres czasu, praca biurowa wymuszająca jednakową, nienaturalną pozycję) oraz związane z trybem życia (otyłość, przewlekły stres, nikotynizm, niska aktywność fizyczna).

W patogenezie dyskopatii biorą udział również czynniki genetyczne. Są one odpowiedzialne za jakość i układ włókien kolagenowych, które tworzą pierścień włóknisty krążka międzykręgowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Leczenie otyłości.

Objawy

W literaturze dokonuje się klasyfikacji objawów dolegliwości dzieląc je na zespół miejscowy, zespoły korzeniowe i objawy ubytkowe ogona końskiego.

Wypadnięcie lub uwypuklenie jądra miażdżystego powoduje rozciąganie się więzadła podłużnego tylnego wywołując silne bóle w danym obszarze. Długotrwały ucisk na korzenie nerwowe prowadzi do zmian w mikrokrążeniu nerwu powodując reakcję zapalną, obrzęk i zanik włókien.

W zespole korzeniowym pojawiają się dodatkowo objawy neurologiczne takie jak osłabienie lub brak odruchów, parestezje, niedowłady i zaburzenia czucia. Do objawów ubytkowych ogona końskiego zalicza się dysfunkcje zwieraczy, porażenie pęcherza i odbytnicy oraz zaburzenia czucia krocza.

Dolegliwości bólowe powodują zaburzenia snu, drażliwość, obniżają sprawność psychiczną, ruchową i seksualną, a tym samym znacznie pogarszają jakość życia pacjenta.

Zobacz również: Bezsenność – czym jest i jakie ma skutki?

Wypadnięcie jądra miażdżystego – leczenie

Zawsze podstawą rehabilitacji jest leczenie zachowawcze. Mimo że nie zmniejsza ono wielkości przepukliny, to umożliwia zmniejszenie reakcji korzenia na ucisk i jego obrzęku. W rezultacie skutkuje to ustąpieniem lub zmniejszeniem dolegliwości.

W czasie ostrym ulgę przynosi spoczynkowy tryb życia poprzez leżenie w łóżku w określonej pozycji. Można stosować farmakoterapię o charakterze przeciwbólowym.

Zdecydowanie najważniejszym elementem terapii jest rehabilitacja obejmująca zarówno terapię manualną, kinezyterapię, fizykoterapię, masaże czy kinesiotaping. W związku z tym, że problem wypadnięcia jądra miażdżystego staje się coraz popularniejszy, powstaje również coraz więcej metod ukierunkowanych na leczenie tej dolegliwości. Ważne jest wczesne podjęcie leczenia.

Bibliografia

  1. Bakalarek B., Dyskopatia.
  2. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Celej-Szuster J., Turowski K., Zdanowicz T. (i inni), Wpływ bólu na funkcjonowanie chorych z dyskopatią lędźwiową, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *