Szukaj
Szukaj

Wypadnięcie jądra miażdżystego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wypadnięcie jądra miażdżystego to powszechnie stosowana nazwa odnosząca się do dyskopatii i często wskazująca na przepuklinę jądra miażdżystego. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nie jest to zawsze (jak wskazuje nazwa) całkowite wypadnięcie części krążka międzykręgowego, lecz zwykle jego przesunięcie powodujące ucisk na nerwy i naczynia krwionośne.

Wypadnięcie jądra miażdżystego
Rezonans magnetyczny jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który głosił się z przepukliną kręgosłupa w celu podjęcia rehabilitacji.

Podstawy anatomiczne

Jednym z podstawowych elementów budujących kręgosłup jest krążek międzykręgowy, zwany popularnie dyskiem. Stanowi on rodzaj „poduszeczki”. Jej celem jest amortyzacja obciążeń, którym poddawany jest kręgosłup. Krążek międzykręgowy składa się z dwóch elementów:

  • jądra miażdżystego
  • pierścienia włóknistego.

Jądro miażdżyste jest zamknięte w wielowarstwowym pierścieniu zbudowanym z włókien kolagenowych.

Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie człowieka.

Działające na kręgosłup w ciągu dnia siły wyciskają wodę z dysku. Nocą, podczas spoczynku, krążek międzykręgowy ponownie ją chłonie, a tym samym pęcznieje. To właśnie z tego względu rano człowiek budzi się wyższy, i również dlatego rano objawy bólowe w przypadku schorzenia są intensywniejsze. Większy krążek międzykręgowy w większym stopniu uciska na struktury znajdujące się wokół niego.

Kolagen do picia bioalgi

Wypadnięcie jądra miażdżystego – przyczyny

Za główną przyczynę schorzenia uważa się siedzący tryb życia oraz mała aktywność fizyczna współczesnych ludzi. Warto wspomnieć także o nieprawidłowej eksploatacji kręgosłupa (czyli podnoszenie i noszenie ciężarów w niewłaściwy sposób).

Czynniki ryzyka zostały podzielone na zawodowe (wibracja, prowadzenie pojazdów mechanicznych przez dłuższy okres czasu, praca biurowa wymuszająca jednakową, nienaturalną pozycję) oraz związane z trybem życia (otyłość, przewlekły stres, nikotynizm, niska aktywność fizyczna).

Zobacz również: Leczenie otyłości.

W patogenezie dyskopatii biorą udział również czynniki genetyczne. Są one odpowiedzialne za jakość i układ włókien kolagenowych, które tworzą pierścień włóknisty krążka międzykręgowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wypadnięcie jądra miażdżystego – objawy

W literaturze dokonuje się klasyfikacji objawów dolegliwości dzieląc je na zespół miejscowy, zespoły korzeniowe i objawy ubytkowe ogona końskiego.

Wypadnięcie lub uwypuklenie jądra miażdżystego powoduje rozciąganie się więzadła podłużnego tylnego wywołując silne bóle w danym obszarze. Długotrwały ucisk na korzenie nerwowe prowadzi do zmian w mikrokrążeniu nerwu powodując reakcję zapalną, obrzęk i zanik włókien.

Zobacz również: Zespół ogona końskiego.

W zespole korzeniowym pojawiają się dodatkowo objawy neurologiczne takie jak osłabienie lub brak odruchów, parestezje, niedowłady i zaburzenia czucia. Do objawów ubytkowych ogona końskiego zalicza się dysfunkcje zwieraczy, porażenie pęcherza i odbytnicy oraz zaburzenia czucia krocza.

Dolegliwości bólowe powodują zaburzenia snu, drażliwość, obniżają sprawność psychiczną, ruchową i seksualną, a tym samym znacznie pogarszają jakość życia pacjenta.

Zobacz również: Bezsenność – czym jest i jakie ma skutki?

Wypadnięcie jądra miażdżystego – leczenie

Zawsze podstawą rehabilitacji jest leczenie zachowawcze. Mimo że nie zmniejsza ono wielkości przepukliny, to umożliwia zmniejszenie reakcji korzenia na ucisk i jego obrzęku. W rezultacie skutkuje to ustąpieniem lub zmniejszeniem dolegliwości.

W czasie ostrym ulgę przynosi spoczynkowy tryb życia poprzez leżenie w łóżku w określonej pozycji. Można stosować farmakoterapię o charakterze przeciwbólowym.

Zdecydowanie najważniejszym elementem terapii jest rehabilitacja obejmująca zarówno terapię manualną, kinezyterapię, fizykoterapię, masaże czy kinesiotaping. W związku z tym, że problem wypadnięcia jądra miażdżystego staje się coraz popularniejszy, powstaje również coraz więcej metod ukierunkowanych na leczenie tej dolegliwości. Ważne jest wczesne podjęcie leczenia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bakalarek B., Dyskopatia.
  2. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Celej-Szuster J., Turowski K., Zdanowicz T. (i inni), Wpływ bólu na funkcjonowanie chorych z dyskopatią lędźwiową, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

 

Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *