Przeskakiwanie w stawie to częste zjawisko, które może wystąpić u każdego człowieka bez względu na wiek. Zwykle wzbudza niepokój, choć nie zawsze ma patologiczne podłoże. Problem pojawia się wówczas, gdy towarzyszą temu dolegliwości bólowe lub inne objawy. Silne przeskakiwanie w stawach zawsze warto skonsultować z fizjoterapeutą.
Przeskakiwanie w stawach – przyczyny
Przyczyny przeskakiwania w stawach mogą być różne, a sam problem także przybiera rozmaitą postać. U większości osób pojawia się charakterystyczne „strzykanie” w stawach, zwykle w stawach palców dłoni i kręgosłupa, co jest również samodzielnie inicjowane. Warto rozwiać na tym etapie pewien mit – strzelanie palcami, kręgosłupem lub innymi stawami nie przyspiesza tworzenia się zmian zwyrodnieniowych czy artretyzmu. Niemniej ze względów bezpieczeństwa lepiej powstrzymać się od częstego wykonywania tej praktyki, ponieważ zbyt silny nacisk może doprowadzić do podwichnięcia stawu lub złamania kości w przypadku osób z osteoporozą i bardzo słabymi kośćmi.
Zupełnie inną sytuacją jest odczuwalne (a niekiedy nawet słyszalne) przeskakiwanie w stawach, co można zaobserwować najczęściej w odniesieniu do stawu biodrowego lub stawu ramiennego. Do przyczyn patologicznych przeskakiwania w stawie można zaliczyć m.in.:
- konflikt podbarkowy, uszkodzenie obrąbka ramiennego, stan zapalny kaletki znajdującej się między łopatką a klatką piersiową – w przypadku stawu ramiennego;
- palec trzaskający – w przypadku stawów ręki;
- uszkodzenie obrąbka stawowego stawu biodrowego, konflikt biodrowo-panewkowy, konflikt pasma biodrowo-piszczelowego z krętarzem większym kości udowej oraz konflikt ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego z wyniosłością biodrowo-łonową – w przypadku stawu biodrowego;
- konflikt fałdu przyśrodkowego, łąkotka tarczowata, uszkodzenie łąkotki – w przypadku stawu kolanowego.
Bez względu na rodzaj i lokalizację stawu, przeskakiwanie może wynikać z toczącego się stanu zapalnego. We wszystkich powyższych przypadkach zdecydowana większość pacjentów odczuwa jednocześnie inne dolegliwości, np. ból, pieczenie, deficyty neurologiczne, osłabienie siły mięśniowej itd. Każdy taki przypadek wymaga diagnostyki. A co w sytuacjach, w których przeskakiwanie w stawie jest całkowicie bezbolesne? Wówczas najczęściej wskazuje ono na dysbalans mięśniowy. Jedna grupa mięśniowa jest silniejsza od drugiej (działającej antagonistycznie), co zaburza równowagę mięśniową tej okolicy i powoduje niestabilność stawu, a to objawia się właśnie okresowym jego przeskakiwaniem.
Zespół trzaskającego biodra
Jedną z najczęstszych przyczyn przeskakiwania w stawie jest zespół trzaskającego biodra, dlatego warto omówić tę jednostkę nieco bliżej. Manifestacją kliniczną schorzenia jest słyszalne lub bolesne przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas wykonywanego ruchu, czemu może towarzyszyć uczucie blokady, szarpania lub kłucia. Częstotliwość występowania tego zespołu szacuje się na 5-10% populacji, przy czym jest ona szczególnie wysoka wśród młodych sportowców. Należy pamiętać, że każda aktywność fizyczna wymagająca powtarzanych ekstremalnych ruchów w stawie biodrowym predysponuje do rozwoju zespołu trzaskającego biodra. Do innych możliwych przyczyn należą ponadto:
- przebyte urazy;
- iniekcje domięśniowe;
- plastyka stawu kolanowego z użyciem pasma biodrowo-piszczelowego;
- plastyka stawu biodrowego.
Schorzenie diagnozuje się na podstawie badania USG.
Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda zespół trzaskającego biodra na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty:
Przeskakiwanie w stawie – diagnostyka
Przy patologicznym lub bolesnym przeskakiwaniu w stawie w pierwszej kolejności warto wykonać badanie USG, które uwidoczni zarówno tkanki twarde, jak i tkanki miękkie. Wiele osób decyduje się dodatkowo na wykonanie RTG, które uwidoczni jednak wyłącznie kości i powierzchnie stawowe. Badanie RTG ma zastosowanie w sytuacjach, w których podejrzewa się chorobę zwyrodnieniową stawów, zbyt płytką panewkę nietrzymającą solidnie główki stawu bądź złamania. Uzupełnieniem badań obrazowych są testy funkcjonalne, mające za zadanie głównie ocenę siły i wytrzymałości mięśni – zawsze należy dokładnie sprawdzić zarówno mięśnie agonistyczne, jak i mięśnie antagonistyczne.
Przeskakiwanie w stawie – leczenie
Leczenie przeskakiwania w stawie zależy od przyczyny. Jeśli stawy przeskakują wskutek dysbalansu mięśniowego, konieczna jest współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą lub trenerem personalnym, który wzmocni zbyt osłabione mięśnie i pomoże rozluźnić te nadmiernie napięte czy przeciążone. Przy wszystkich problemach ortopedycznych (zespół trzaskającego biodra, trzaskające palce, uszkodzenie obrąbka stawowego itd.) niezbędna jest współpraca z fizjoterapeutą. Za pomocą terapii manualnej, ćwiczeń i metod specjalnych usunie on przyczynę problemu.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Piechota M., Maczuch J., Skupiński J., Kukawska-Sysio K., Wawrzynek W. Zespół trzaskającego biodra w dynamicznym badaniu ultrasonograficznym, Journal of Ultrasonography, 16/2016.
- Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
- Donatelli R., Rehabilitacja w sporcie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.