Pytanie
Dzień dobry,
czy możliwe jest usunięcie dużego przykurczu mięśnia biodrowo-lędźwiowego, za sprawą masażu i ćwiczeń? Lepiej udać się z tym problemem do fizjoterapeuty / rehabilitanta, czy najpierw do ortopedy? Czy zabiegi operacyjne, których celem jest usunięcie przykurczu są obecnie wykonywane laparoskopowo?
Natalia
Odpowiedź
Pani Natalio,
przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego może być z powodzeniem leczony poprzez odpowiednio dobrane metody fizjoterapeutyczne i właściwe ćwiczenia. Jednak skuteczność takiej terapii zależy od stopnia zaawansowania przykurczu.
Fizjoterapeuta po dokładnym przebadaniu (m.in. przeprowadzeniu testów funkcjonalnych), będzie mógł ocenić przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego i zastosować indywidualnie dobraną fizjoterapię. W jej skład zaliczać się będzie terapia manualna, masaż (m.in. masaż poprzeczny, masaż tkanek głębokich), ćwiczenia rozciągające, a także ćwiczenia wzmacniające ze szczególnym uwzględnieniem mięśni antagonistycznych. Odpowiednie ćwiczenia pozwolą zachować odpowiedni balans mięśni i utrzymać prawidłową ruchomość stawu biodrowego, jak również zapobiegać pojawieniu się ponownego przykurczu mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
Przykładowe ćwiczenia na rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego to:
- Wykroki z rozciąganiem bioder.
- Leżenie na plecach na krawędzi łóżka (mięśnie pośladkowe). Jedną kończynę chwytamy za kolano i przyciągamy do klatki piersiowej, a druga kończyna swobodnie zwisa poza łóżkiem i rozciąga biodro siłą grawitacji.
- Pozycja niskiego wykroku.
W przypadku tego rodzaju dolegliwości, fizjoterapeuta jest najczęściej pierwszym i wystarczającym wyborem. Pomoże w diagnostyce funkcjonalnej, ustaleniu właściwego planu terapii i ćwiczeń, które mogą pomóc zmniejszyć przykurcz lub go wyeliminować po systematycznej pracy, nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty, ale również samodzielnie w domu.
Jeżeli fizjoterapeuta stwierdzi, że problem jest zbyt zaawansowany lub fizjoterapia nie przynosi oczekiwanych efektów, zaleci konsultację z ortopedą. Lekarz może skierować na dodatkowe badania (m.in. MRI, USG) w celu oceny stanu dolegliwości i czy niezbędna będzie interwencja chirurgiczna.
Gdy okaże się, że przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest bardzo zaawansowany, przewlekły i nie odpowiada na leczenie zachowawcze (np. fizjoterapia i ćwiczenia), można rozważyć leczenie chirurgiczne. Operacja usunięcia przykurczu mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest jednak rzadko wykonywana, ponieważ wystarczająca jest dobrze dobrana rehabilitacja. Jeżeli jednak lekarz ortopeda zdecyduje się na operację, stosuje się metody małoinwazyjne jak tenotomia (przecięcie) ścięgna mięśnia podczas zabiegu artroskopowego. Tego rodzaju zabiegi stosuje się bardzo rzadko i wskazane mogą być w poważnych schorzeniach jak np. przykurcz mięśnia po urazach czy operacjach kręgosłupa.
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |