Pytanie
Dzień dobry,
chciałam zapytać jaką ortezę lub opaskę na torbiel bakera kupić dla 6 latki żeby odciążyć kolano.
Iza
Odpowiedź
Pani Izo,
orteza lub opaska na torbiel Bakera u dzieci rzadko jest pierwszym wyborem leczenia. W tak specyficznych przypadkach, zwykle zaleca się wizytę u fizjoterapeuty lub ortopedy, który na żywo oceni aktualny stan i dobierze odpowiednie metody leczenia. Szczególnie gdy dziecko odczuwa przeszkadzający w funkcjonowaniu ból, ma trudności w poruszaniu się lub gdy torbiel Bakera jest bardzo duża. Gdy problem utrzymuje się dłuższy czas lub objawy się nasilają, ważne jest również przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki za pomocą badań obrazowych (np. USG kolana).
Jeżeli jednak nie ma Pani w tym momencie możliwości udania się z dzieckiem do specjalisty, zalecam podjęcie kilku działań:
1. Odpoczynek i ograniczenie nadmiernej aktywności – zmniejszenie aktywności fizycznej, szczególnie tej obciążającej staw kolanowy (np. skakanie, bieganie, chodzenie pod górkę i z górki) może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk.
2. Zimne okłady – stosowanie zimnych okładów (przez szmatkę, nie bezpośrednio na skórę) przez 15-20 minut 2-3 razy dziennie może pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból.
3. Kontrola masy ciała – jeśli dziecko ma nadwagę, redukując masę ciała możemy pomóc w odciążeniu stawu i zmniejszeniu objawów.
4. Dieta – bardzo ważna w takim wieku jest dieta bogata w składniki odżywcze wspierające zdrowie stawów:
- Omega 3: ryby, orzechy, oleje roślinne (np. olej z pachnotki zwyczajnej).
- Witamina D i wapń: mleko, sery, jogurty, zielone warzywa.
- Kolagen: żelatyna, galaretki.
5. Obserwacja – w wielu przypadkach torbiel Bakera u dzieci ustępuje samoistnie, szczególnie jeżeli unika się przeciążania kolana.
Do innych metod, jednak już pod okiem specjalisty, należy fizjoterapia. Stosowane są w tym przypadku m.in. techniki terapii manualnej, zarówno na tkankach miękkich (np. mięśnie, ścięgna), jak i na stawach (np. mobilizacje stawowe). Dodatkowo, fizjoterapeuta dobiera indywidualnie do przypadku ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół kolana oraz ćwiczenia rozciągające poszczególne grupy mięśniowe. Wspomagająco wykorzystuje się również kinesiotaping.
Zakup ortezy lub opaski dla dziecka z torbielą Bakera może być korzystny w pewnych sytuacjach, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Wybór odpowiedniej lub innych metod leczenia zależy od kilku czynników takich jak m.in. wielkość torbieli czy nasilenie objawów. Orteza / opaska dla 6-latki z torbielą Bakera powinna być dobrana tak, aby skutecznie odciążyć kolano i zapewnić komfort użytkowania. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
1. Typ ortezy – powinna być miękka, ale też właściwie dopasowana, aby zapewnić odpowiednie wsparcie i stabilizację kolana. Dobrze, aby miała możliwość regulacji ucisku jeśli zależy nam na zmniejszeniu obrzęku wokół stawu. Sprawdza się lekka konstrukcja i taka, która nie będzie ograniczała ruchów dziecka.
2. Rozmiar – należy wybrać model w rozmiarze dziecięcym. Najlepiej zmierzyć obwód kolana, uda i łydki dziecka, aby dobrać odpowiedni rozmiar.
3. Materiał – powinien być oddychający i zapewniający komfort podczas dłuższego noszenia, a także zmniejszający ryzyko powstawania podrażnień skóry. Może to być również orteza / opaska z otworem na rzepkę (ponieważ będzie odciążać staw kolanowy).
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
![]() |
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |