Szukaj

Hydrokortyzon

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Hydrokortyzon to organiczny związek chemiczny będący naturalnym hormonem steroidowym i jednocześnie głównym przedstawicielem grupy glikokortykosteroidów. Syntezowany jest przez korę nadnerczy. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie.

 

Charakterystyka glikokortykosteroidów

Glikokortykosteroidy należą do najczęściej stosowanych leków. Naturalnym glikokortykosteroidem jest kortyzol, zwany także hydrokortyzonem.

Wyróżnia się 2 mechanizmy działania tego typu leków:

  • klasyczny, czyli genomowy;
  • szybki, czyli niegenomowy.

Mechanizm klasyczny podobny jest do obserwowanego w przypadku wszystkich hormonów steroidowych i polega na wnikaniu przez błonę komórkową, połączeniu ze swoistym receptorem w cytoplazmie, a następnie wspólnym przemieszczeniu się do jądra komórkowego, gdzie taki kompleks działa jak czynnik transkrypcyjny. W przypadku hydrokortyzonu następuje regulacja ekspresji nawet około 10% genów.

Działanie hydrokortyzonu

Lek ten wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. W sporych dawkach zauważa się także działanie immunosupresyjne. Hydrokortyzon może zmniejszać obrzęki, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne. Dodatkowo działa antagonistycznie w stosunku do witaminy D, przez co powoduje wzrost wydalania wapnia z organizmu. Do pozostałych właściwości tego leku można zaliczyć również:

  • wzmaganie glukoneogenezy i glikogenogenezy w wątrobie, a także zmniejszanie glikolizy (działanie diabetogenne);
  • nasilanie lipolizy wywołanej aminami katecholowymi;
  • działanie antyproliferacyjne;
  • zwiększanie reaktywności naczyń i oskrzeli na aminy katecholowe;
  • powodowanie przejściowej leukocytozy z następczą leukopenią;
  • zmniejszanie funkcji endokrynnej gonad;
  • działanie euforyzujące i propsychotyczne.

Wskazania

Wśród wskazań do przyjmowania tego leku zalicza się między innymi:

Hydrokortyzon stosuje się również u pacjentów po przeszczepach, celem zapobiegania odrzuceniu przeszczepu przez organizm.

Przeciwwskazania

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania leku. Właśnie dlatego lekarz przed przepisaniem go powinien szczegółowo zbadać pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, którymi są:

Patronite
Patronite

Nie ma żadnych przeciwwskazań do leczenia substytucyjnego hydrokortyzonem niedoczynności nadnerczy oraz do stosowania glikokortykosteroidów ze wskazań pilnych. Należy również wiedzieć, że hydrokortyzon może powodować wiele skutków ubocznych.

Hydrokortyzon – działania niepożądane

Długotrwałe stosowanie hydrokortyzonu na skórę może prowadzić do jej ścieńczenia i tworzenia się rozstępów. Z tego względu nie zaleca się stosowania maści z tą substancją na twarz. Do innych działań niepożądanych zalicza się zakrzepicę, jaskrę, zaćmę, obrzęki, upośledzenie gojenia ran, hipokaliemię, osteoporozę, nadciśnienie śródczaszkowe czy atrofię mięśni.

Dodatkowo w razie nagłego odstawienia może pojawić się niewydolność kory nadnerczy. Z tego względu glikokortyksteroidy optymalnie podaje się co drugi dzień w jednorazowej dawce rano. Także rezygnacja z terapii glikokortykosteroidami nie może być gwałtowna – musi mieć stopniowy przebieg obejmujący powolne zmniejszanie dawek.

W związku z występowaniem objawów niepożądanych u pacjentów długotrwale leczonych obowiązuje stosowanie diety bogatobiałkowej i uzupełnianie niedoborów potasu i wapnia.

Zobacz również: W czym jest potas – naturalne źródła.

Konieczne są także rutynowe badania kontrolne obejmujące:

  • ważenie chorego;
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi;
  • morfologię krwi;
  • oznaczanie stężeń elektrolitów i glukozy we krwi i w moczu;
  • badanie kału na krew utajoną;
  • gastrofiberoskopię;
  • densytometrię;
  • badanie okulistyczne.

Leczenie hydrokortyzonem można rozpocząć po przeanalizowaniu wszystkich „za i przeciw”.

Bibliografia

  1. Rajtar-Cynke G., Farmakologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Olszanecki R., Wołkow P., Jawień J., Korbut R., Farmakologia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.