Suplementacja kwasu hialuronowego rekomendowana jest przede wszystkim celem zachowania zdrowia stawów i dobrej kondycji skóry. Związek ten występuje fizjologicznie w organizmie każdego człowieka, choć jego synteza stopniowo maleje, począwszy od okolic 25. roku życia. Już wówczas warto rozważyć systematyczną suplementację.
Kwas hialuronowy w organizmie człowieka
Kwas hialuronowy występuje we wszystkich organizmach żywych zazwyczaj w postaci soli sodowej hialuronianu sodu. Organizm dorosłego człowieka o masie ciała 70 kg zawiera około 15 g tego związku, a jego fizjologiczne stężenie wynosi od 10 do 100 µg/l (i wzrasta u pacjentów z marskością wątroby, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy sklerodermią). Każdego dnia niemal 1/3 puli kwasu hialuronowego w organizmie ulega wymianie, a zdegradowane i usunięte formy zostają zastąpione nowo zsyntezowanymi cząsteczkami.
Około 50% całkowitej puli tego związku lokalizuje się w skórze, co sprawiło, że powszechnie wykorzystuje się go w kosmetologii, chirurgii estetycznej i chirurgii plastycznej, celem poprawy wyglądu skóry twarzy, łuków brwiowych i drobnych korekcji nosa czy podbródka, a także likwidacji fałdów nosowo-wargowych oraz powiększenia ust. Kwas hialuronowy odpowiada przede wszystkim za nawilżenie tkanek i utrzymanie odpowiedniego stopnia ich wilgotności.
Kwas hialuronowy – suplement diety
Kwas hialuronowy przeważnie dostępny w suplementach diety izolowany jest z różnych części organizmów zwierzęcych: gałek ocznych kręgowców, skóry rekina, pępowiny, a największą jego zawartość (dochodząca nawet do 7500 µg/ml) stwierdzono w grzebieniach kogucich. Stosowanie kwasu hialuronowego pochodzenia zwierzęcego wiąże się jednak z możliwością wystąpienia reakcji nadwrażliwości, m.in. ze względu na zawartość związków powstających w efekcie połączenia hialuronowego kwasu z innymi polimerami. Dlatego znacznie korzystniejszym wyborem (choć rzadko spotykanym) jest kwas hialuronowy pozyskiwany metodą biofermentacji roślinnej. Wyróżnia się on nie tylko wysoką biodostępnością, ale również pełnym bezpieczeństwem stosowania. Dodatkowo nadaje się do spożycia przez wegan.
Suplementacja kwasu hialuronowego – jak powinna wyglądać?
Kwas hialuronowy należy przyjmować systematycznie, czyli codziennie, przez dłuższy okres czasu. Minimalny czas trwania tej czynności wynosi 4 tygodnie, właśnie wtedy obserwuje się pierwsze efekty. Nie ma przeciwwskazań do długotrwałej suplementacji i nie wpływa ona negatywnie na zdrowie – tym bardziej że związek ten występuje naturalnie w organizmie człowieka, nie jest więc dla niego niczym nowym czy niezwykłym. Zalecana dawka dzienna wynosi około 500 mg tego związku, przy czym kapsułki z kwasem hialuronowym należy popijać obficie wodą (optymalnie szklanką wody niegazowanej), aby kapsułka mogła szybciej rozpuścić się w układzie pokarmowym, uwalniając cenną zawartość. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.
Suplementacja kwasu hialuronowego – wskazania
Wskazaniami do przyjmowania kwasu hialuronowego są:
- bóle stawów;
- sztywność stawów;
- sucha, odwodniona skóra;
- zmarszczki mimiczne i bruzdy na ciele;
- cellulit;
- przebyte operacje;
- oparzenia, odleżyny, owrzodzenia i rany, aby przyspieszyć ich gojenie i tworzenie wysokiej jakości blizny;
- choroby dermatologiczne, np. trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca;
- choroby narządu ruchu, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, RZS;
- doznane kontuzje, np. złamania kości, zwichnięcia stawów, skręcenia stawów, zerwania ścięgien;
- poród;
- cienie pod oczami;
- szara, pozbawiona blasku skóra.
W praktyce suplementacja kwasu hialuronowego może być rozważona przez każdą osobę po ukończeniu przez nią 25 lat, głównie w ramach profilaktyki bólu stawów i opóźniania procesów starzenia się skóry.
Suplementacja kwasu hialuronowego – przeciwwskazania
Przyjmowanie kwasu hialuronowego nie jest polecane kobietom w ciąży, głównie ze względu na brak badań klinicznych oceniających wpływ tego związku na rozwój płodu. Innymi przeciwwskazaniami są:
- alergia na kwas hialuronowy;
- czynna choroba nowotworowa;
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Ryzyko wystąpienia alergii można wyeliminować, decydując się na kwas hialuronowy z biofermentacji roślinnej (np. marki bioalgi).
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
- Zegarska B., Ambroziak M., Ornatowska M., Barańska-Rybak W., Postępowanie przy powikłaniach po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Rekomendacje Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegląd Dermatologiczny, 107/2020.
- Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.