Kurs fizjoterapii uroginekologicznej to rzetelne wsparcie każdego specjalisty, który chce pracować z pacjentkami mającymi problemy układu moczowo-płciowego, jak również z kobietami w ciąży i w połogu. To skoncentrowana dawka wiedzy i możliwość zdobycia nowych umiejętności, które będą dodatkiem do aktualnego wachlarzu doświadczeń.
Kurs fizjoterapii uroginekologicznej – dla kogo?
Na kurs z fizjoterapii uroginekologicznej powinien zapisać się każdy fizjoterapeuta, który chce pracować z pacjentkami mającymi następujące problemy zdrowotne:
- nietrzymanie moczu, częstomocz, parcie na pęcherz moczowy, nykturia;
- nietrzymanie stolca i/lub gazów;
- obniżenie narządu rodnego;
- pochwica, wulwodynia, westybulodynia;
- bóle kości krzyżowej i kości guzicznej;
- rozejście spojenia łonowego w ciąży lub po porodzie;
- rozejście mięśnia prostego brzucha po porodzie;
- blizny po porodach, operacjach ginekologicznych;
- bolesne miesiączkowanie;
- bolesne współżycie;
- hemoroidy;
- osłabienie mięśni dna miednicy;
- obrzęki, bóle pleców i inne problemy kobiet ciężarnych.
Fizjoterapeuta specjalizujący się w uroginekologii może pracować z kobietami w ciąży, po porodzie, przed i po operacjach ginekologicznych, jak również mających rozmaite problemy związane z układem moczowym i układem płciowym. Ostatnimi czasy wielu specjalistów rozszerza obszar zainteresowań zawodowych o urologię męską. Oferuje wsparcie mężczyznom z nietrzymaniem moczu i stolca oraz przed i po zabiegach na gruczole krokowym.
Kurs fizjoterapii uroginekologicznej – jaki wybrać?
Wśród kursów z fizjoterapii uroginekologicznej znaleźć można naprawdę wartościowe pozycje, które będą idealnym wsparciem dla każdego specjalisty. Podstawą niemal każdej wizyty jest praca na mięśniach dna miednicy, dlatego nie można pominąć kursu treningu dna miednicy u kobiet i u mężczyzn. Rozbudowaną ofertę posiada firma BeBo, gdzie szkolenia składają się z kilku modułów i kończą się egzaminami.
Warto rozważyć również kurs „Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu i stolca oraz w obniżeniu narządów miednicy mniejszej”, składający się z 6 modułów i kończący się egzaminami. Ten pakiet szkoleń jest akredytowany przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne (PTUG). Absolwenci uzyskują tytuł dyplomowanych fizjoterapeutów uroginekologicznych, widnieją również na spisie takich specjalistów. W praktyce oba wyżej wymienione pakiety szkoleń w zupełności wystarczają, aby świadomie i efektywnie pracować z pacjentkami uroginekologicznymi.
Mimo tego fizjoterapeuci, którzy chcą pracować z kobietami w ciąży i po porodzie, powinni rozważyć dodatkowe szkolenie z tego tematu. Głównie dlatego, że praca z kobietami ciężarnymi i w połogu znacznie różni się od tej praktykowanej przy kobietach nieciężarnych. Przeważnie osobny kurs obejmuje tematykę kobiet w ciąży, a osobny kobiet po porodzie. Dostępna oferta współczesnych firm szkoleniowych jest mocno rozbudowana w tym zakresie – każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak wygląda kurs fizjoterapii uroginekologicznej?
Na każdym kursie z fizjoterapii uroginekologicznej powinna przeważać praktyka, choć i teoria jest ważna. Jeśli szkolenie dotyczy pracy manualnej z tkankami ciała (np. diagnostyka nietrzymania moczu, ocena stanu mięśni dna miednicy, dobór pessarów itd.), ważnym elementem jego przebiegu jest nauka badania per vaginam i badania per rectum. Nierzadko jest to najrzetelniejszy sposób na sprawdzenie kondycji poszczególnych warstw mięśni dna miednicy. Uczestnicy szkoleń uczą się na sobie nawzajem, dobierając się w pary. Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do nauki. Dalsza, praktyczna część szkoleń opiera się na nauce innych technik, które mogą być przydatne.
Wiedza teoretyczna jest równie ważna, jak praktyka, choć nie powinna przeważać na kursie. Obejmuje zagadnienia takie jak:
- wygląd oświadczeń i zgód na badania intymne pacjentek;
- podstawy prawne badania intymnego pacjentek;
- podstawowa anatomia i fizjologia dna miednicy;
- umiejętność odczytywania dzienniczków mikcji.
Uczestnicy dowiadują się również, jak podchodzić do pacjentów i jak rozmawiać z nimi na pozornie wstydliwe tematy.
Zainteresował Cię ten temat?
Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać kobietom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.
Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Bibliografia
- Baranowski W., Rogowski A., Uroginekologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
- Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy. Fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.