Szukaj
Szukaj

Ile kosztuje rehabilitacja kręgosłupa?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ile kosztuje rehabilitacja kręgosłupa i dlaczego często jest droższa niż rehabilitacja przy innych problemach zdrowotnych? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z bólem pleców, rwą kulszową i wieloma innymi problemami kręgosłupa. Wynika to z wad postawy, nieprawidłowego stylu życia, braku aktywności fizycznej, a nawet nadmiaru ćwiczeń, co przeciąża mięśnie grzbietu. W efekcie popularność rehabilitacji kręgosłupa znacznie wzrasta.

Ile kosztuje rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa – co to jest?

Rehabilitacja kręgosłupa to zbiór metod fizjoterapeutycznych ukierunkowanych na zwalczanie przyczyn i objawów wszelkich problemów związanych z kręgosłupem. Jest leczeniem zachowawczym, często umożliwiającym powrót do bezbolesnej sprawności oraz uniknięcie operacji. Aby efekty były trwałe i widoczne, należy jednak wcześnie zdiagnozować swój problem, zanim stanie się zaawansowany. Dodatkowo kluczem jest przestrzeganie zaleceń specjalisty oraz wysoki poziom własnej motywacji. Na rehabilitację kręgosłupa składają się zazwyczaj następujące elementy:

  • szczegółowy wywiad zdrowotny – pytania dotyczące m.in. stylu życia, aktywności fizycznej, poziomu stresu, diety i suplementacji, chorób własnych i chorób w rodzinie, przebytych urazów i operacji, przyjmowanych leków, pracy zawodowej;
  • ocena postawy ciała i chodu pacjenta;
  • testy funkcjonalne – np. badanie ruchomości kręgosłupa, ocena poszczególnych kręgów względem siebie, ocena siły mięśniowej, testy specyficzne (np. test Soto-Halla, objaw Laseque’a);
  • wystawienie diagnozy – na wizytę do fizjoterapeuty warto zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, np. badania obrazowe (RTG, TK kręgosłupa);
  • indywidualnie dobrana terapia kręgosłupa.

Terapia kręgosłupa musi składać się również z kilku elementów. W pierwszej kolejności należy rozluźnić mięśnie pacjenta, które znajdują się w otoczeniu kręgosłupa. Praktykuje się więc m.in. masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny, suche igłowanie czy terapię punktów spustowych. Następnie można przejść do bezpośredniej pracy z kręgosłupem. Podstawą jest oczywiście terapia manualna, pozwalająca na manipulacje i mobilizacje kręgami. Zdarza się, że specjalista z jej pomocą jest w stanie w kilka minut pozbyć się problemu pacjenta (np. przy zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego lub stawu kręgowo-żebrowego). Kolejną częścią są indywidualnie dobrane ćwiczenia (ćwiczenia rozluźniające lub ćwiczenia wzmacniające, ćwiczenia korygujące wady postawy – w zależności od problemu pacjenta). Na zakończenie wizyty pacjent otrzymuje kilka „zadań domowych”. Mogą to być ćwiczenia do codziennego wykonywania, techniki rolowania bądź czynności zmieniające błędne nawyki.

Patronite
Patronite

Ile kosztuje rehabilitacja kręgosłupa?

Koszt rehabilitacji kręgosłupa w dużej mierze zależy od czasu trwania wizyty. Niektórzy specjaliści świadczą usługi zdrowotne trwające 20 minut, w wielu przypadkach nie jest to jednak czas zapewniający kompleksowe podejście do pacjenta. Sam wywiad z badaniem często trwa około 20 minut. Najlepiej wybierać specjalistów, u których wizyta trwa 45-55 minut. Mamy wówczas gwarancję, że wszystkie etapy rehabilitacji kręgosłupa zostaną wykonane prawidłowo, rzetelnie i bez zbędnego pośpiechu. Pozostanie również czas na końcową rozmowę i zadanie pytań, dzięki którym pacjent będzie mógł zmienić zachowania poza gabinetem.

Rehabilitacja kręgosłupa trwająca 45-55 minut kosztuje średnio 200 zł. Najlepsi specjaliści wyceniają swoją pomoc w przedziale 150-250 zł za godzinę terapii. Nie jest to dużo, mając na uwadze fakt, z jak wielu części składa się terapia, jak dużą wiedzą musi dysponować fizjoterapeuta oraz jak wrażliwym narządem jest kręgosłup. Praca fizjoterapeuty zajmującego się terapią kręgosłupa łączy w sobie zarówno aspekt umysłowy (rozległa wiedza, przebyte szkolenia), jak i fizyczny (ciężka praca na ciele pacjenta). Dla porównania, wizyta u lekarza ortopedy trwająca 10-15 minut może kosztować nawet do 350 zł. W jej trakcie często nie zostaje wykonana żadna terapia manualna, która mogłaby wyeliminować problem pacjenta. Prawdopodobnie pacjent zostanie i tak skierowany do fizjoterapeuty.

Warto więc zainwestować w swoje zdrowie. Można od razu udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który w razie potrzeby zaleci wizytę u ortopedy, aby lekarz mógł skierować pacjenta na badania RTG. Często nie ma jednak takiej potrzeby, a fizjoterapeuta posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby odnaleźć przyczyny problemu pacjenta i wyeliminować je.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bogduk N., Burton K., Dolan P., Adams M., Biomechanika bólu kręgosłupa, Wydawnictwo DB Publishing, Warszawa 2010.
  2. Szczegielniak J., Rekomendacje postępowania fizjoterapeutycznego, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2023.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *