Szukaj
Szukaj

Test Soto-Halla

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Soto-Halla jest niespecyficznym testem oceniającym funkcję szyi. Często wykonuje się go na oddziałach ortopedycznych oraz jako wstęp do terapii manualnej. Należy jednak wiedzieć, że test o identycznej nazwie wykonuje się w odniesieniu do stawu kolanowego.

Test Soto-Halla

Test Soto-Halla dla kręgosłupa szyjnego

W przypadku oceny czy leczenia manualnego kręgosłupa szyjnego należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ struktury tego odcinka są bardzo delikatne.

Wykonanie

Pacjent leży na plecach i najpierw czynnie unosi lekko głowę starając się (na ile to możliwe) zbliżyć podbródek do klatki piersiowej. Następnie fizjoterapeuta wykonuje bierne zginanie głowy do przodu. Jednocześnie wywiera drugą ręką lekki ucisk na mostek.

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Kamil z naszego Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Soto-Halla:

 

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pisząc w skrócie, test Soto-Halla odnosi się do maksymalnego, czynnego zbliżenia podbródka do klatki piersiowej, co powoduje w niektórych przypadkach szereg dolegliwości.

Interpretacja

Ciągnące bóle, występujące przy czynnym unoszeniu głowy przez pacjenta, sugerują głównie skrócenie mięśni okolicy szyi. Dolegliwości bólowe, które wywołuje bierne unoszenie głowy pacjenta przez fizjoterapeutę mogą sugerować choroby takich struktur jak m.in. więzadła, torebki stawowe, stawy międzywyrostkowe szyjnego odcinka kręgosłupa.

Zobacz również: Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Test Soto-Halla dla stawu kolanowego

Zespół zwiększonego przyparcia rzepki testuje się przypierając rzepkę do powierzchni kości udowej, jest to właśnie tak zwany objaw Soto-Halla. To dobry test również w przypadku diagnozowania chondromalacji rzepki. Jest to schorzenie w przebiegu, którego dochodzi do rozmiękania chrząstki stawowej rzepki. W efekcie dochodzi do niestabilności kolana czy bólu nasilającym się zwłaszcza po długim chodzeniu.

Wykonanie

Pacjent leży na plecach, kolano utrzymuje w wyproście. Należy zwrócić uwagę, żeby zarówno mięśnie, jak i rzepka były rozluźnione. Następnie fizjoterapeuta naciska na rzepkę przypierając ją do kości udowej.

Interpretacja

Test jest dodatni, gdy pacjent skarży się na silne dolegliwości bólowe w czasie czynnego, izometrycznego napięcia mięśnia czworogłowego uda pociągającego rzepkę do góry. Test Soto-Halla w przypadku stawu kolanowego wskazuje źródło dolegliwości bólowych w uszkodzonej chrząstce stawu rzepkowo-udowego.

Bibliografia

  1. Adamczyk G., Diagnostyka kliniczna uszkodzeń więzadeł krzyżowych stawu kolanowego, Acta Clinica, Grudzień 2001.
  2. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  3. Wziętek B., Wyniki artroskopowego bocznego uwolnienia rzepki w leczeniu zespołu rzepkowo-udowego, nawykowego i nawrotowego zwichnięcia rzepki, Kraków 2006.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *