Szukaj
Szukaj

RBC

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

RBC (ang. Red Blood Cells) to wskaźnik służący do określania ilości erytrocytów w pobranej próbce krwi. Stanowi podstawowy element badania morfologicznego. Normy różnią się w zależności od wieku oraz płci. Wynik zawsze interpretuje się wspólnie z HTC, MCV, MCH i MCHC oraz RDW-CV. Wymienione wskaźniki razem z RBC zwane są parametrami czerwonokrwinkowymi.

Badanie RBC

RBC bada się podczas zwykłej morfologii, czyli oceniając próbkę krwi pobranej z żyły łokciowej. Aby wyniki były wiarygodne na badanie należy wstawić się z samego rana na czczo. Ostatni posiłek powinien być spożyty przynajmniej 8 godzin wcześniej. W dniu badania warto powstrzymać się od jedzenia i picia, a także wysiłku fizycznego. Wyniki na ogół otrzymuje się jeszcze tego samego dnia.

Obecność erytrocytów w moczu

Warto zaznaczyć, że RBC może wystąpić również w moczu, co stwierdza się podczas jego badania ogólnego. Fizjologicznie RBC nie powinny znajdować się w moczu, czemu zapobiega szczelna bariera w kłębuszkach nerkowych. Obecność erytrocytów w moczu może wskazywać na uszkodzenie nerek wskutek kamicy nerkowej, zakażeń układu moczowego czy nowotworów.

RBC (ang. Red Blood Cells)
Cykl życia czerwonych krwinek (RBC)

RBC podwyższone

Wzrost ilości czerwonych krwinek wskazuje często na stany patologiczne. Mogą to być między innymi:

Należy mieć na uwadze, że wskaźnik RBC podwyższony nie zawsze wiąże się z chorobami. Może bowiem występować fizjologicznie u osób stale zamieszkujących tereny górskie, jako że na większych wysokościach w powietrzu znajduje się mniej tlenu niż na nizinnych terenach. Bywa też wynikiem zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen, np. wskutek ciężkiej pracy fizycznej czy intensywnych treningów sportowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

RBC obniżone

Stan, w którym obserwuje się obniżony poziom erytrocytów w organizmie zwie się erytrocytopenią. Może mieć miejsce między innymi w:

Najczęściej jednak diagnozuje się anemię – zwykle z niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.

RBC – normy

Normy ilości krwinek czerwonych zależą od wielu czynników, podstawą jest jednak wiek i płeć osoby badanej. Normy RBC prezentują się następująco:

  • dzieci (3.-6. rok życia) – 3,9-5,3 mln/mm³;
  • dzieci (7.-12. rok życia) – 4,0-5,2 mln/mm³;
  • dziewczynki (13.-16. rok życia) – 4,1-5,1 mln/mm³;
  • chłopcy (13.-16. rok życia) – 4,5-5,9 mln/mm³;
  • kobiety – 4-5,5 mln/mm³;
  • mężczyźni – 4,7-6,1 mln/mm³.

Interpretacji wyników badania zawsze powinien podejmować się lekarz, biorąc pod uwagę ewentualne objawy wykazywane przez pacjenta oraz wyniki pozostałych parametrów morfologicznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Solnica B., Diagnostyka laboratoryjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *