Szukaj
Szukaj

Problemy z oddawaniem moczu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Problemy z oddawaniem moczu mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe czy starsze. Znacznie częściej pojawiają się u kobiet, choć są diagnozowane także w przypadku mężczyzn z przerośniętym gruczołem krokowym (prostata). Istnieje wiele przyczyn tych dolegliwości, zwykle jednak wiążą się one z nieprawidłowością w funkcjonowaniu dna miednicy. Powinny być skonsultowane z lekarzem urologiem i fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Problemy z oddawaniem moczu

Problemy z oddawaniem moczu – nietrzymanie moczu

Nietrzymaniem moczu nazywamy niezależny od woli wyciek moczu. Wyróżniamy 3 podstawowe formy tego problemu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – gubienie moczu podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co ma miejsce przy czynnościach takich jak np. kaszel, kichanie, śmiech czy aktywność fizyczna;
  • nietrzymanie moczu z parć naglących – gubienie moczu z uczuciem silnego, niemożliwego do opanowania parcia na pęcherz moczowy;
  • mieszane nietrzymanie moczu – połączenie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu i parć naglących mokrych.

Nietrzymanie moczu pogarszają infekcje układu moczowego. Głównymi przyczynami nietrzymania moczu są:

Większość przypadków nietrzymania moczu można leczyć zachowawczo w gabinecie fizjoterapeutycznym. Jedynie zaawansowane przypadki wymagają leczenia operacyjnego, a następnie rehabilitacji.

Problemy z oddawaniem moczu – zaleganie moczu

Kolejnym możliwym problemem z oddawaniem moczu jest jego zaleganie. Wyróżniamy 2 postacie:

  • ostre zatrzymanie moczu – gdy pacjent nie jest w stanie oddać moczu przez ponad 12 godzin, przy czym w tym czasie dzięki cewnikowaniu odprowadza się większą ilość moczu niż wykazuje pojemność pęcherza moczowego;
  • przewlekłe zaleganie moczu – ilość zalegającego stale moczu wynosi od 100 ml do 50% pojemności pęcherza moczowego u danego pacjenta.

Ostre zatrzymanie moczu powoduje silne dolegliwości bólowe, jedynie przy porażeniach neurologicznych ból nie występuje. Z kolei przy przewlekłym zatrzymaniu moczu znacznie częściej dochodzi do infekcji dróg moczowych. Problem przebiega bezobjawowo (poza epizodami nietrzymania moczu) i dotyczy głównie osób starszych.

Patronite
Patronite

Zakażenia dróg moczowych i parcie na pęcherz

Problem z oddawaniem moczu pojawia się zazwyczaj przy zakażeniach dróg moczowych, czego przyczyną są najczęściej infekcje bakteryjne. Problem dotyczy aż 8-krotnie częściej kobiet niż mężczyzn, ponieważ żeńska cewka moczowa jest znacznie krótsza, bakterie mogą ją więc łatwo penetrować. Przyczyniają się do tego przede wszystkim:

  • nieodpowiednia higiena intymna;
  • częste kontakty seksualne;
  • cewnikowanie;
  • menopauza, ciąża i inne zaburzenia hormonalne;
  • stosowanie środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza dopochwowych.

Przeważnie zakażenie układu moczowego rozpoczyna się bólem i pieczeniem podczas mikcji. Dodatkowo pojawiają się parcia naglące, spazmatyczne skurcze pęcherza moczowego, zaś sam mocz przybiera postać mętną i nieprzyjemnie pachnącą. Większość zakażeń dróg moczowych wymaga farmakoterapii.

Pęcherz neurogenny a problemy z oddawaniem moczu

Pęcherz neurogenny może pojawić się przy problemach z ośrodkowym układem nerwowym, zwykle przy chorobach i uszkodzeniach rdzenia kręgowego, nerwów lub ośrodka mikcji. Jeśli mięsień wypieracz i mięsień zwieracz pęcherza moczowego są spastyczne, pojawiają się następujące objawy:

  • częste oddawanie niewielkich ilości moczu;
  • cofanie się moczu;
  • duże zaleganie moczu w pęcherzu moczowym;
  • niemożność opróżnienia pęcherza moczowego do końca.

Jeśli natomiast wskutek choroby czy urazu mięsień wypieracz jest spastyczny, zaś mięsień zwieracz jest wiotki, pojawia się częstomocz wraz ze wzmożonym parciem i nietrzymaniem moczu. Gdy oba mięśnie są wiotkie, obserwujemy stały wyciek moczu w postaci kapania oraz niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. Przy pęcherzu neurogennym konieczne jest leczenie interdyscyplinarne z lekarzem neurologiem i fizjoterapeutą uroginekologicznym na czele.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem fizjoterapii jakim jest uroginekologia. Jeżeli chcesz rozwijać się w tym temacie i wiedzieć jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kurs Trening dna miednicy BeBo

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów BeBo Polska. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę www.bebotrening.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Rechberger T., Kulik-Rechberger B., Zaburzenia czynnościowe dolnych dróg moczowych – postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2010.
  2. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy – fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  3. Hojan K., Tymińska A., Kurnatowski J., Piotrowska B., Fizjoterapia w terapii pęcherza neurogennego, Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja, 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.