Szukaj
Szukaj

Problemy ze ścięgnem Achillesa

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
mam problem, z którym zmagam się od 2 lat i chciałbym podzielić się moimi obserwacjami i poprosić o pomoc w wyciągnięciu wniosków oraz ewentualnie o diagnozę. Mam 27 lat, gram w piłkę nożną w klubie od ok 15 lat. 2 lata temu zacząłem mieć problemy ze ścięgnem Achillesa. Ból „poranny” i „rozgrzewkowy” z czasem przerodził się w przewlekły. Dodatkowo po wysiłku bolała mnie łydka i czasem udo z tyłu. Stosowałem przez rok ćwiczenia z Protokołu Alfredsona oraz rolowanie (automasaż). Efekty po długim czasie przyszły – nie mam już problemu ze ścięgnem, nie czuję w nim bólu nawet po meczu. Ból natomiast mam wrażenie „migrował” z okolic wyżej ścięgna do stopy, a konkretnie około 2-3 cm od kostki z wewnętrznej strony w stronę dużego palca u stopy, okolice kości łódkowatej. Nie jest on intensywny, ale permanentny. Zacząłem go odczuwać bardzo krótko po tym, jak odpuścił ból ścięgna Achillesa. Krótkotrwałą (na kilka minut) zupełną ulgę przynosi mi siedzenie udem na macie do akupresury, czasem również rozciąganie mięśnia dwugłowego uda. Niestety jako sportowiec amator bez wiedzy medycznej nie potrafię wyciągnąć wniosków gdzie leży problem, a chcę wyleczyć przyczynę a nie ból. Byłem u kilku ortopedów i fizjoterapeutów którzy zalecali jedynie likwidowanie bólu przez np. krioterapię lub rezygnację ze sportu. Ja natomiast chce się pozbyć przyczyny, myślę że ona jest gdzieś w mięśniach uda lub łydki, ale potrzebuję opinii. Może u Państwa ktoś zgłaszał podobny problem. Dodam, że przez kilka lat miałem tendencję do noszenia za ciasnego obuwia, a w dzieciństwie miałem stwierdzone płaskostopie. Na co dzień pracuję 8 godzin siedząc przy biurku przy komputerze.

Łukasz

 

Odpowiedź


Panie Łukaszu,
opis objawów, które Pan przedstawił mogą wskazywać na kilka możliwych przyczyn. Jedną z nich może być kontynuacja urazu ścięgna Achillesa, który powodował ból w przeszłości, a teraz może prowadzić do zmian w biomechanice stopy i mięśni uda, co z kolei może powodować ból w innych okolicach. Innym możliwym źródłem bólu może być uraz mięśni lub więzadeł w okolicy stopy lub stawu skokowego, który mógł powstać wskutek niewłaściwego obuwia lub zbyt intensywnych treningów. Płaskostopie w dzieciństwie również może wpłynąć na zmianę biomechaniki stopy, co może prowadzić do przeciążeń i bólu. Związana z tym jest też możliwość wystąpienia napięcia lub nierównowagi w mięśniach łydki i uda, a to z kolei może przyczynić się do powstania bólu.

Jako że dotychczasowe konsultacje z ortopedami i fizjoterapeutami nie przyniosły spodziewanych rezultatów, warto byłoby skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w medycynie sportowej, fizjoterapeutą ortopedycznym (pracujący z wykorzystaniem technik terapii manualnej) lub osteopatą, którzy mogą dokładnie zbadać biomechanikę stopy, uwzględniając przy tym Pana historię urazów i objawów. W ten sposób będzie można zidentyfikować przyczynę bólu i dostosować odpowiednie metody leczenia i rehabilitacji.

Ponadto, warto skonsultować się z fizjoterapeutą ortopedycznym lub specjalizującym się w fizjoterapii sportowej będącego w stałym kontakcie z trenerem, którzy mogą pomóc w dostosowaniu treningu oraz wybrać odpowiednie obuwie mogące zmniejszyć obciążenie stopy podczas treningu.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *